2008. gada 5. februārī plkst. 18.00 Latvijas Akadēmiskajā bibliotēkā, Rūpniecības ielā 10, atklās Lietuvas Republikas proklamēšanas 90. gadadienai veltītu izstādi "Ai, Māsa Lietuva: Lietuvas un Latvijas kultūrvēsturiskās saiknes". Izstāde, kura veidota sadarbībā ar Lietuvas Republikas vēstniecību Latvijā, atgādina par baltu tautu - lietuviešu un latviešu etniskajām un kultūrvēsturiskajām saiknēm.
Seno hroniku lappuses atspoguļo Lietuvas karaļvalsti, laikus, kad plecu pie pleca balti cīnījās ar Zobenbrāļu ordeni. Uz pasauli lietuvietis lūkojās ar Dievmātes un koka dieviņu acīm, tas tautai deva spēku izdzīvot un būt stiprai. Lietuviešu dainu un pasaku tulkojumi paralēli ar latviešu folkloras tulkojumiem un pētījumiem sniedz ieskatu kopējā un atšķirīgajā mūsu valodās un dziesmās.
 
Latviešu grāmatniecību ar Lietuvu saista gadsimtiem ilga pagātne. Izstādē eksponēta senākā līdz mūsdienām saglabājusies grāmata latviešu valodā – Petra Kanīzija "Catechismus Catholicorum". Grāmata iespiesta Viļņā 1585. gadā.
 
Latvijas Akadēmiskās bibliotēkas seniespiedumu kolekcijā atrodamas vēstures, filozofijas, folkloras, valodniecības, reliģijas un izglītības tematikai veltītas grāmatas. Kolekcijas senākie eksemplāri ir E. Vegas "Disputatio theologica" (Viļņa, 1585), A.Koialoviča "Historiae Lituanae" (1650) un citi 16. un 17. gs. izdevumi. Starp tiem arī K. Širvīda vārdnīca (1677. gada izdevums), kurai kā pirmajam leksikogrāfijas avotam bija nozīmīga loma lietuviešu valodas attīstībā.
 
Plašs materiālu klāsts atspoguļo laiku no 1918. gada līdz Otrā pasaules kara sākumam. Latvijas iedzīvotāju vidū bija daudz lietuviešu, kuri aktīvi darbojās dažādās biedrībās, spēlēja teātri, izdeva kalendārus, žurnālus un avīzes. Prese atspoguļoja notikumus gan Latvijā, gan Lietuvā. 1938. gadā Lietuvas Valsts proklamēšanas 20. gadadiena plaši tika atzīmēta arī Latvijā.
 
Izstādē apskatāmi lietuviešu rakstnieku darbu tulkojumi latviski un latviešu rakstnieku tulkojumi lietuviski, kā arī zinātnieku sastādītās vārdnīcas, bez kurām šie tulkojumi nebūtu iespējami.
 
Grāmatas, fotogrāfijas, plakāti un citi materiāli veido skatījumu par divām kaimiņu tautām, kuru valstis vieno pēdējā gadsimta vēsture, kopēji atzītas vērtības un tagadnes mērķi.
 
Izstādi papildina lietuviešu mākslinieka Ēvalda Šemetuļska (Neringa) gleznas.
 
Izstādes atklāšanā piedalīsies Lietuvas Republikas vēstnieks Latvijā Antanas Vinkus, Latvijas Akadēmiskās bibliotēkas direktore Venta Kocere, diplomātiskā korpusa pārstāvji, zinātnes un kultūras darbinieki, lietuviešu biedrības.
 
Izstāde būs skatāma līdz 2008. gada 7. martam.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Arta Poriete
Latvijas Akadēmiskās bibliotēkas galvenā bibliogrāfe