Bērniem, kuriem patīk lasīt, ir attīstīts vārdu krājums un iztēle. Viņi veic labāk skolas uzdevumus un visu mūžu tos pavada lasītprieks. Vecāki, vecvecāki, draugi un kaimiņi var palīdzēt bērniem kļūt par dedzīgiem lasītājiem mūža garumā.
Metodes, kuras es šeit pieminēšu, neprasa īpašu papildus laiku. Tās piedāvā to laiku, ko jūs jau pavadāt kopā ar bērniem, izmantot nedaudz savādāk. Izmēģiniet dažas no šīm idejām, sāciet ar vienu vai divām. Vērojiet, kā jūsu bērns reaģē. Daži bērni kļūst atsaucīgi tūlīt, citiem nepieciešams ilgāks laiks. Jūs sapratīsiet, kad ir īstais laiks turpināt un izmēģināt vēl kaut ko jaunu, lai nostiprinātu lasīšanas paradumus.
 
Galvenais, lai jums visiem būtu prieks! Kad jūs dalīsieties lasītajā ar bērnu, jums būs iespēja būt atkal bērnišķīgiem. Arī īsu sprīdi lasot, jūs gūsiet prieku. Lielākā daļa bērnu īstenībā ir labi lasītāji un rakstītāji, tāpat kā pieaugušie.
 
Lasiet skaļi savam bērnam. Lasiet katru dienu. Ja jūs satiekaties retāk, lasiet katru reizi, kad tiekaties. Lasīšana pirms gulētiešanas ir tradicionāls veids, kā harmoniski pabeigt dienu. 10 minūšu lasīšana dos mieru un labsajūtu jūsu ģimenei un nostiprinās labas attiecības jūsu vidū. Viena no lielākajām dāvanām, ko jūs varat pasniegt savam bērnam, ir 7-10 minūšu lasījums pirms miega.
 
Gulētiešanas laiks nav vienīgais laiks lasīšanai. Jūs varat lasīt vienmēr, kad kaut ko gaidāt, piemēram, ārsta apmeklējumu poliklīnikā vai braucot sabiedriskajā transportā. Viss, kas jums nepieciešams, ir grāmata un nedaudz brīva laika. Atcerieties, ka 10 minūtes var pārvērst jūsu bērna dzīvi, padarīt to daudz interesantāku.
 
Vecāki var lūgt vecvecākus, tantes, onkuļus un citus draugus un radus katra apmeklējuma laikā palasīt jūsu bērnam grāmatu.
 
Ko lasīt? Sāciet ar īsiem gabaliņiem – dzejolīšiem, bilžu grāmatām, pasaciņām. Vecākiem bērniem patiks stāsti par ikdienas notikumiem. Bibliotekārs bērnu nodaļā vai konsultants grāmatnīcā jums noteikti kaut ko labu ieteiks.
 
Kā lasīt? Ielieciet savā balsī visas emocijas, ko izraisa teksts. Mainiet balss toni, kad lasāt lomās. Bērniem patīk teatralizēts lasījums, tā viņi vēlēsies dzirdēt vienu un to pašu pasaku vairākas reizes dažādos izpildījumos.
 
Abonējiet bērnu žurnālus! "Ezis", "Zīlīte", "Spicīte" ir brīnišķīgi žurnāli pašiem mazākajiem, kas palīdz atklāt pasauli. Lasot žurnālus, jūsu bērns labāk sapratīs, kas viņu patiešām saista un interesē. Ja bērnu interesē sports, tas var būt kāds sporta žurnāls, ko jūs abonējiet tieši viņam. Atcerieties, ka žurnāls, ko saņem abonents ir ne tikai lasāmviela, bet arī "vēstule" – kaut kas personisks tieši viņam.
 
Dāviniet grāmatas! Ja tev pieder grāmata, tas ir lieliski. Publiskās bibliotēkas bērnu nodaļā jūs uzzināsiet, ko būtu vērts iegādāties. Apspriedieties ar sava bērna vienaudžu vecākiem par populārākajām grāmatām.
 
Bērnu grāmata ir mūsu pirmais kontakts ar literatūru, bezgalīgu pasauli, ar kuru saskarsimies visas dzīves garumā. Tādēļ ir ļoti svarīgi, lai šis pirmais kontakts ir ar īpašu rūpību izvēlēts un spēj mums parādīt, ko dod laba grāmata.
 
 
Informāciju sagatavoja: 
Silvija Tretjakova
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra vadītāja
Tālr.: 7312792