Rīga, LETA. Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) izstāžu zālē no 12. jūnija līdz 2. jūlijam būs apskatāma Tasmānijas mākslinieces Brigitas Ozoliņš personālizstāde "Ceļojums", aģentūru LETA informēja LNB Izstāžu nodaļas vadītāja Anda Lamaša.

Izstāde stāsta par mākslinieces mātes Mirdzas Ozoliņš (dzim. Bērziņš) ceļojumu Otrā pasaules kara beigās no Latvijas uz Austrāliju. Izstāde "Ceļojums" iekļaujas LNB 2010. gadā īstenotajā pētnieciskajā izstāžu ciklā par latviešiem pasaulē.

 

Latviešu izcelsmes austrāliešu mākslinieces mākslas projekta "Ceļojums" sākums ir kāda veca fotogrāfija, kurā Brigitas Ozoliņš māte redzama Kandavā 1936. gadā svētdienas skolā. Pabalējusī fotogrāfija kļuva par simbolu mākslinieces interesei izprast viņas mātes likteni - dzīvi starp divām kultūrām - Latviju un Austrāliju.

 

2008. gadā Brigita Ozoliņš devās trīs mēnešu ilgā ceļojumā, izsekojot savas mātes bēgļu gaitām Otrā pasaules kara beigās. Viņa apmeklēja visas tās vietas, kas bija nozīmīgas mātes dzīvē Latvijā - skolu Sarkandaugavā, saimnieku mājas Kandavā, pēdējo pieturvietu Latvijā - Liepājas ostu. Tālāk Brigita Ozoliņš ceļoja pa Polijas un Vācijas laukiem, uzmeklējot bēgļu nometņu atrašanās paliekas, līdz sasniedza Neapoli, no kurienes māte ar ģimeni 1949. gadā devās uz Austrāliju.

 

"Bija brīži, kad es staigāju pa Sarkandaugavas ielām vai braucu ar vilcienu cauri Polijas laukiem un varēju spilgti iztēloties šo ainavu kara laikā vai īsi pēc tam, bet, protams, manas fotogrāfijas un videofilmas liecina tikai par manu ceļojumu, manu klātbūtni un manu iztēlē radīto vietu pagātni. Tās neatjauno manu ceļojumu, līdzīgi kā manas mātes fotogrāfijas neatgriež tos bērnus, kuri bija svētdienas skolā Kandavā. Bet tās apliecina šo bērnu eksistenci un to neaptveramo vēstures lauku, kas pamazām izslīd no mūsu kolektīvās atmiņas," stāsta Brigita Ozoliņš.

 

Brigitas Ozoliņš izstādi "Ceļojums" veido fotogrāfijas, video un instalācija ar sadzīves priekšmetiem. Izstāde ir ļoti personīgs, bet arī veselas latviešu paaudzes vispārināts stāsts par likteņa pavērsieniem, ko izraisīja Otrais pasaules karš. Tā ir izjusts māksliniecisks vēstījums par atmiņu, identitāti un fotogrāfijas dabu.

 

Izstādi papildina katalogs ar Brigitas Ozoliņš darbu attēliem, dramaturģes Baņutas Rubesas eseju un LNB direktora Andra Vilka ievadvārdiem.

 

Brigita Ozoliņš ir māksliniece un Tasmānijas Universitātes Mākslas skolas pasniedzēja, viņa dzīvo un strādā Hobārtā, Austrālijā. Viņas mākslas darbi ierosina saikni starp valodu, vēsturi, birokrātiju un identitāti. Tēmas izriet no valdzinājuma, kuru māksliniece izjūt pret grāmatām, vārdiem un bibliotēkām. Kopš 1995. gada Brigita Ozoliņš regulāri ir piedalījusies individuālajās un grupu izstādēs, saņēmusi balvas un strādājusi radošajās rezidencēs Austrālijā un Eiropā. 2007. gadā Latvijas Nacionālās bibliotēkas skatlogos tika eksponēta Brigitas Ozoliņš instalācija "Spogulis".

 

 

Emīlija Kozule LETA

Copyright © LETA