2010. gada 26. maijā Bibliotēkzinātnes un grāmatniecības vēstures diskusijklubā "Gūtenberga galaktika" (LNB Jaunākās periodikas lasītavā, K.Barona ielā 14) tikšanās ar Andri Grūtupu.

Andris Grūtups dzimis 1949. gada 5. maijā Dobelē. Pabeidzis Dobeles 1. vidusskolu (1966). Ar izcilību absolvējis Latvijas Valsts universitātes Juridisko fakultāti (1977). Profesionālā darba gaitas sācis 1977. gadā kā prokurors Latvijas PSR Prokuratūrā.1987. gadā kopā ar domubiedriem organizējis Latvijas neatkarības cīņās kritušo un latviešu strēlnieku pieminekļu un piemiņas vietu atjaunošanu un reabilitāciju. 1988.gada pavasarī iestājies Vides aizsardzības klubā. 1988.gada rudenī Latvijas Tautas frontes (LTF) 1. kongresā ievēlēts par LTF Domes locekli. No 1989. līdz 1990. gada pavasarim — LTF Domes un Domes valdes loceklis. Piedalījies Latvijas Juristu biedrības, kā arī Brāļu kapu komitejas dibināšanā (1988). Kā LTF pārstāvis ievēlēts Latvijas PSR Augstākajā Padomē (1990-1993). Tagad ir zvērināts advokāts, advokātu biroja vadītājs. Specializējies civiltiesībās. Apbalvots ar III šķiras Triju Zvaigžņu ordeni (2000) un 1991. gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi.


Mūsdienu latviešu dokumentālajā literatūrā Andris Grūtups iezīmē jaunu virzienu, skrupulozi un bezkaislīgi atainodams kontraversālas un skandalozas tiesas prāvas (rituālslepkavībā apsūdzētā Mendeļa Beiļa lieta 1913. gadā, nacistu armijas ģenerāļu tiesās process 1946.gadā, mākslinieka Jurģa Skulmes lieta 1977. gadā). Darbos atklātas politiskā pasūtījuma konsekvences totalitāras/diktatoriskas valsts tiesvedībā. Meistarīgi parādīta tiesas procesos iesaistīto personu morālā divkosība: vārdos — taisnīguma un tiesiskuma aizstāvība, bet darbos — vēlme "uzkalpoties" vai saglabāt privilēģijas uz neaizsargāto rēķina. Totalitāras valsts likumus sargājošo iestāžu patvaļas un amorālisma kulminācija parādīta Andra Grūtupa jaunākajā grāmatā "Maniaks" (Rīga: Atēna, 2010). Tajā aprakstīti slepkavas un Latvijas PSR Iekšlietu ministrijas Kriminālmeklēšanas pārvaldes slepenā līdzstrādnieka, milicijas aģenta un provokatora Staņislava Rogoļeva baisie noziegumi. Rogoļeva īpašais statuss un zināšanas par operatīvās izmeklēšanas procesu ļāva viņam nesodīti darboties pusotru gadu! Šajā laikā viņš izdarīja desmit slepkavības un veica desmitiem nonāvēšanas mēģinājumu.


Laipni gaidīti visi interesenti!

Ziņu sagatavoja:
Jana Dreimane
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku pētniecības un informācijas nodaļas vadītāja
Tālr.: 67312776

Tagi: Gūtenberga galaktika