Atzīmējot Latvijas neatkarības atjaunošanas 20. gadadienu un atbalstot Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB), Nīderlandes vēstniecība dāvina vienu no pēdējās desmitgades labākajiem mākslas izdevumiem – Vinsenta van Goga vēstules sešos sējumos.

21. maijā plkst. 15.00 vēstnieks Juriāns Krāks (Jurriaan Kraak) pasniegs grāmatas Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktoram Andrim Vilkam LNB Jaunākās literatūras lasītavā K. Barona ielā 14.

 

Pēc pasniegšanas ceremonijas būs iespēja iepazīties ar dāvinājumu un tā interneta versiju.

 

Daudzās Vinsenta van Goga vēstules viņa brālim un uzticamam atbalstītājam Teo van Gogam, kā arī citiem laikabiedriem, jau sen tikušas atzītas par vieniem no mākslas pasaules vērtīgākajiem dokumentiem, par biogrāfisku un mākslas vēstures dārgumu. Tās gan atspoguļo mākslinieka dabu un raksturu, gan arī ļauj iejusties radošajā procesā, kas aizvedis viņu līdz tādiem meistardarbiem kā "Saulespuķes", "Zvaigžņotā nakts" vai "Kartupeļu ēdāji". 

 

2009. gadā publicētais van Goga vēstuļu izdevums sastāv no sešiem sējumiem ar vairāk nekā 4300 ilustrācijām un van Goga skicēm dabiskā lielumā pie katras vēstules, kur tādas ir bijušas. To rediģējuši pazīstamie eksperti Leo Jansens, Hans Laitens and Nīnke Bakere (Leo Jansen, Hans Luijten and Nienke Bakker), un tas ir piecpadsmit gadu pētījumu apkopojums, kas radīts, van Goga muzejam sadarbojoties ar Haigens institūtu (Huygens Institute). Izdevums saņēmis vadošo mākslas kritiķu augstu novērtējumu visā pasaulē un tiek uzskatīts par vienu no mūsdienu nozīmīgākajiem un skaistākajiem mākslas izdevumiem.

 

Mākslas zinātnieki, studenti un katrs, kuru interesē Vinsenta darbi un dzīve, priecāsies uzzināt, ka anotētas vēstules ir pieejamas ne tikai skaistajā oriģinālizdevumā (kopā ar kompaktdisku), bet arī interneta versijā. Daļa no van Goga muzeja un Haigensa institūta projekta rezultātiem ir pieejami brīvai publiskai lietošanai: 902 van Goga rakstītās un saņemtās vēstules ir izvietotas ērtā sistēmā ar iespēju meklēt pēc dažādiem parametriem, lasīt anotācijas un izdrukāt fragmentus savām vajadzībām. Vēstules ir oriģinālvalodās – holandiešu un franču, ar jauniem tulkojumiem un komentāriem angļu valodā. Materiāls atrodams interneta vietnē: www.vangoghletters.org

Ziņu sagatavoja:
Signe Valtiņa
Latvijas Nacionālās bibliotēkas sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr.: 67365255

Ieva Upmane
Nīderlandes vēstniecības projektu koordinatore
Tālr.: 67326147-204