Bibliotēkas arī Latvijā varētu dēvēt par "nācijas intelekta uzpildes stacijām", kā savulaik teicis kāds Vācijas politiķis. Mūsu valstī par bibliotēku uzturēšanu un attīstību jau kopš 1923. gada iestājas Latvijas Bibliotekāru biedrība (LBB), jo aktīvāk organizācija darbojas pēc tās atjaunošanas 1989.gadā, jau 21 gadu.

Bibliotēkas ietekmē lasītājus, grāmatas un viedokļus.


Bibliotēku nedēļa (19.04.-25.04.) ir viena no plašākajām LBB aizsāktajām kustībām, kas katru gadu notiek aprīlī nu jau vairāk nekā desmit gadus. Šīs nedēļas mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību bibliotēkām un to pakalpojumiem. Ikgadējais bibliotēku pavasara pasākums saistīts ar Pasaules grāmatu un autortiesību dienu 23. aprīlī, jeb Svētā Jura dienu. Kataloniešu leģenda vēsta, ka Svētais Juris uzveica pūķi un izglāba princesi. Vietā, kur pūķa asinis nopilēja zemē, uzziedēja skaista roze. Šis varoņdarbs simbolizē gaismas, gudrības un mīlestības uzvaru pār tumsonību, tādēļ 23. aprīlī cilvēki visā pasaulē dāvina cits citam rozes un grāmatas.


Bibliotēku nedēļas pasākumu programmā visā Latvijā notiek grāmatu, mākslas un bērnu zīmējumu izstādes, kā arī tiks eksponētas novadpētniecības materiālu kolekcijas un krājumi. Notiek dažādas tikšanās ar populāriem cilvēkiem, akcijas, koncerti un  konkursi; tematiski pasākumi bērniem: skaļās lasīšanas stundas, diskusijas un tikšanās ar rakstniekiem un ilustratoriem. Notiek atvērto durvju dienas, ekskursijas pa bibliotēku, jaunāko grāmatu apskati, bibliotēku nakts pasākumi, bibliotēku labāko sadarbības partneru apbalvošana, goda nosaukumu piešķiršana, kā arī tīri praktiskas lietas – nereti bibliotēkās šajā dienā kavētāji drīkst atdot grāmatas, nemaksājot par tām soda naudu. Ikviens ir aicināts ielūkoties bibliotēku "aizkulisēs" – krātuvēs, sietuvēs, noliktavās.

Ziņu sagatavoja:
Silvija Tretjakova
Latvijas bibliotekāru biedrības priekšsēdētāja
LNB Bērnu literatūras centra vadītāja

Tagi: Bibliotēku nedēļa