Latvijas Universitātes (LU) Bibliotēkas Centrālās bibliotēkas lasītavā (Kalpaka bulvārī 4) izstāžu cikla "Latvijas Universitātes mecenāti" ietvaros no 22.aprīļa apskatāma izstāde "LU Dimanta mecenāts Kristaps Morbergs (1844-1928)".

Kristaps Morbergs dzimis 1844. gadā Kurzemē Bukaišu pagastā kā jaunākais dēls ģimenē, un pēc Bukaišu pamatskolas beigšanas viņš pārcēlās uz Jelgavu, kur apguva namdara amatu. Vēlāk, 1864. gadā, K. Morbergs pārcēlās uz Rīgu, kur strādāja dažādus darbus, strauji iegūstot materiālo labklājību. Jau 1873. gadā K. Morbergs pilsētas būvvaldē iesniedza sava pirmā nama Kalpaka bulvārī 5 būvprojektu. Tuvāko gadu laikā K. Morbergs iegādājās un apbūvēja vairākus zemes gabalus Rīgā. 1874. gadā viņš apprecējās ar Annu Adelheidi Jūliju Hugenbergeru, tomēr pēc septiņiem gadiem laulība izira. 1882. gadā K. Morbergs apprecējās otrreiz ar Augusti Luīzi Hartmani. K. Morbergs mira 1928.gadā.

 

K. Morbergs savā pēdējā testamentā Latvijas Universitātei novēlējis savus nekustamos īpašumus – namus Aspazijas bulvārī 3, 4 un 5 (tagad – Aspazijas bulvāris 22), Zigfrīda Annas Meierovica bulvārī 8/10 (tagad – Zigfrīda Annas Meierovica bulvārī 10/12), Vaļņu ielā 12/14 (tagad – Vaļņu ielā 10), kā arī citas materiālās vērtības.

 
Jau kopš 2006. gada LU Fonds ik gadu studentiem piešķir K. Morberga stipendijas ar mērķi veicināt LU attīstību, finansiāli atbalstot izcilus studentus ar nepietiekamu materiālo nodrošinājumu pilnvērtīgu studiju īstenošanai.

 

Ikvienam interesentam ir iespēja iepazīties ar K. Morberga biogrāfiju, kā arī aplūkot LU novēlēto īpašumu attēlus dažādos laika posmos.

 

Laipni gaidīts ikviens interesents!

Ziņu sagatavoja:
Aija Putniņa
Latvijas Universitātes Bibliotēka
Tālrunis: 67034432