Londona, 23. janv., LETA--BBC. Prestižo britu literatūras balvu "Costa Book Award" un 25 000 sterliņu mārciņu (23 600 latu) prēmiju par gada labāko grāmatu saņēmusi romāna "Day" autore, rakstniece un komiķe E.L. Kenedija.
No visiem pretendentiem un "Costa" balvu, kas tiek piešķirta Lielbritānijas un Īrijas rakstniekiem un līdz 2006. gadam saucās "Whitbread" literatūras balva, par favorītu tika uzskatīta tieši Kenedija.
 
Vēl šogad uz balvu pretendēja vēsturnieka Saimona Sebaga Montefjores, Ketrīnas O`Flinas, dzejnieces Džīnas Spreklendas un rakstnieces Enas Kellijas darbi.
 
Šie pieci rakstnieki tika izvirzīti balvai pēc tam, kad katrs no viņiem uzvarēja savā kategorijā.
 
Kenedija, kuras īstais vārds ir Elisone Luīze Kenedija, saņēma balvu par labāko romānu, Montefjore par labāko biogrāfiju - "Young Stalin", bet O`Flinas grāmata tika izraudzīta par labāko pirmo romānu. Spreklenda uzvarēja dzejas kategorijā, bet Kellija - bērnu grāmatu kategorijā.
 
Tomēr tieši Kenedijas romānu "Day", kas stāsta par Otrā pasaules kara veterānu, kurš ieskatās acīs savai pagātnei, kad darbojas kā statists kinofilmā par kara gūstekni, žūrija nodēvēja par "šedevru".
 
Par otru favorītu tika uzskatīts Sebags Montefjore ar savu jaunā Staļina biogrāfiju "Young Stalin", kas ir kā priekšstāsts viņa populārajai grāmatai "Stalin: The Court of the Red Tsar" ("Staļins: Sarkanā cara galms"), kas izdota arī latviešu valodā.
 
Vēl uz balvu pretendēja:
 
  • Ena Kellija ar "The Bower Bird" - stāstu par 12 gadus vecu meiteni, kura gaida sirds transplantāciju un tomēr saceļas pret saviem vecākiem, kas grib pārvākties uz citu māju;
  • Ketrīna O`Flina ar "What Was Lost" - stāstu par kādu apsargu, kurš drošības kameru monitorā kādu vakaru pamana pirms 20 gadiem pazudušas meitenītes attēlu;
  • Džīna Spreklenda ar savu trešo dzejoļu krājumu "Tilt", kurā apraksta pasauli brīvā kritienā.
Par uzvaru individuālās kategorijās katrs rakstnieks jau bija ieguvis 5000 sterliņu mārciņu (4720 latu) prēmiju, bet uzvarētāja saņēma galveno balvu - 25 000 sterliņu mārciņu (23 600 latu).
 
Šogad žūriju vadīja pazīstamā rakstniece Džoanna Trollopa, bet tās sastāvā bija grupas "Blur" basģitārists Alekss Džeimss, žurnāla "GQ" redaktors Dilans Džonss un BBC ziņu vadītāja Emīlija Meitlisa.
 
Ceremonija notika otrdien Londonas viesnīcā "The InterContinental Hotel".
 
Pagājušajā gadā balvu ieguva Londonas rakstnieks Stefs Pennijs par grāmatu "The Tenderness of Wolves".
 
 
LETA BBC
Copyright © LETA