Tieto Latvia izstrādātās bibliotēku informācijas sistēmas ALISE (BIS ALISE) klientiem ieviesta bibliotēku e-katalogu mobilā versija.

Tagad lasītājiem un bibliotēku darbiniekiem e-katalogs, reģionālais kopkatalogs un novadpētniecības datubāze būs ērti pieejami lietošanai jebkurā diennakts laikā no dažādām mobilām ierīcēm, t.sk. viedtālruņiem un planšetdatoriem.


Jaunās WebPAC Mobilās versijas saskarne ir pielāgota IOS, Android un Windows operētājsistēmām un klienta ierīces veida noteikšana notiek automātiski. Mobilā versija pieejama latviešu, krievu un angļu valodās. Tā ir izstrādāta Valsts vienotās bibliotēku informācijas sistēmas projekta ietvaros, ko īsteno Kultūras informācijas sistēmu centrs.


Jānis Plūme, BIS ALISE projekta vadītājs, Tieto Latvia, komentē: „Sekojot līdzi tehnoloģiju attīstībai un lietotāju paradumu maiņai, BIS ALISE tiek attīstīta un pilnveidota, lai sistēma būtu ērti lietojama. Tagad lasītājiem mobilajās ierīcēs jebkurā diennakts laikā neatkarīgi no atrašanās vietas ir iespēja izmantot katalogu, lai veiktu grāmatu meklēšanu un pasūtīšanu. Esam ieviesuši arī pirmā posma risinājumu e-grāmatu izmantošanai bibliotēkā - e-grāmatas izsniegšana kopā ar bibliotēkas ierīci lasīšanai lasītavā vai izsniegšanai uz māju.”


Mobilā versija lasītājiem dod iespēju ne tikai mobilajai ierīcei piemērotā saskarnē veikt meklēšanu katalogā un pasūtīt izvēlēto izdevumu, bet autorizētajiem lietotājiem piekļūt savam kontam un pieteikt izsnieguma termiņa pagarinājumu. E-kataloga mobilā versija piedāvā jaunas iespējas arī bibliotekāram. Atrodoties ārpus bibliotēkas, ērti var skatīt ziņas par bibliotēkas krājumu un izmantot tās krājuma komplektēšanā.


Agnese Buholte, Patentu tehniskās bibliotēkas direktore, atzīst: “Jauno BIS ALISE funkcionalitāti mobilajām iekārtām Patentu tehniskajā bibliotēkā sākām izmantot pavisam nesen, taču jau esam to ieteikuši potenciālajiem klientiem, piedaloties Rīgas starptautiskajā dizaina izstādē Design Isle 2014, izgudrojumu un inovāciju izstādē Minox 2014, kā arī Valsts pārvaldes atvērto durvju dienā Tieslietu ministrijā. Iespēja lietot bibliotēkas e-katalogu viedtālruņos ir ļoti piemērots līdzeklis, lai bibliotēkas pakalpojumiem pievērstu Y paaudzes uzmanību, kura pārsvarā komunicē un daudz laika pavada tiešsaistē, izmantojot mobilās iekārtas.”


Jaunā iespēja pozitīvi novērtēta arī publiskajās bibliotēkās. Jelgavas Zinātniskās bibliotēkas direktore Lāsma Zariņa piebilst: „Izmantojot mobilās ierīces, informācija par izdevumiem 62 Jelgavas bibliotēkās kļūst vēl vieglāk un ērtāk pārskatāma. Tagad ir iespēja bibliotēku katalogus pavisam vienkāršā veidā lietot ikvienam viedtālruņa īpašniekam. Prieks par jebkuru tehnoloģisku jauninājumu, jo tas padara mūsu darbu ērtāku, interesantāku un pievilcīgāku”.


Mobilo versiju paspējuši novērtēt jau daudzi lasītāji. Uldis Pasters, Latvijas Lauksaimniecības universitātes students, atzīst: “Par to, ka Jelgavas Zinātniskās bibliotēkas katalogs pieejams viedtālrunī, izlasīju Facebook un uzreiz pamēģināju rezervēt grāmatu, kas man nepieciešama studijām. Viss ir ļoti vienkārši, saprotami un ērti. Jaunumu sadaļā varu redzēt, kas jauns ienācis bibliotēkā, kuru bieži apmeklēju.”

 

BIS ALISE ir Latvijā izplatītākais bibliotēku automatizācijas risinājums, kuru izmanto gandrīz 1 000 Latvijas publisko, speciālizēto, augstskolu, skolu, organizāciju un uzņēmumu bibliotēku. Sistēma ALISE ir pirmā profesionālā bibliotēku informācijas sistēma Latvijā un Baltijā kopš 1992. gada.

 

Papildus informācija:
Baiba Mūze, Tirdzniecības vadītāja, Tieto Latvia, tālr. +371 67510983, baiba.muze@tieto.com


Tieto Latvia ir Baltijā vadošais informācijas tehnoloģiju (IT) uzņēmums, kurš specializējas dažādu informācijas sistēmu izveidē, nodrošinot pilna cikla pakalpojumu sniegšanu. Uzņēmuma inovatīvāko un eksportspējīgāko produktu - Card Suite programmatūru, lieto vairāk nekā 400 finanšu institūcijas 33 pasaules valstīs, savukārt tirgus analītiķi Latvijas speciālistu izstrādāto produktu novērtējuši kā vienu no vadošajiem pasaulē. Latvijā uzņēmuma sniegto pakalpojumu kvalitāti nodrošina vairāk nekā 700 augsti kvalificēti un sertificēti speciālisti. www.tieto.lv


Tieto ir vadošais IT pakalpojumu uzņēmums Ziemeļeiropā, kas sniedz pilna cikla IT pakalpojumus gan privātajam, gan valsts sektoram. Tieto ir plaši pārstāvēts visā pasaulē, pateicoties tā sniegtajiem produktu izstrādes pakalpojumiem un globālajiem piegādes centriem.


Izmantojot informāciju tehnoloģijas, Tieto mērķis ir veicināt uzņēmumu un sabiedrības izaugsmi, palīdzot īstenot jaunas idejas klientu biznesā. Mēs, Tieto, ticam profesionālai attīstībai un rezultātiem.


Tieto dibināts 1968. gadā un tā galvenais birojs atrodas Helsinkos, Somijā. Uzņēmumā strādā apmēram 14 000 ekspertu vairāk kā 20 valstīs, sasniedzot neto apgrozījumu apmēram 1.6 miljardus eiro. Tieto akcijas tiek kotētas NASDAQ OMX biržā Helsinkos un Stokholmā. www.tieto.com