Rīga, 10. dec., LETA. Nākamā gada pirmajos trīs mēnešos 874 bibliotēkām tiks piegādāti aptuveni 4000 jaunu datoru ar programmatūru, kā arī multifunkcionālās iekārtas drukāšanai, kopēšanai un skenēšanai, šodien preses konferencē žurnālistus informēja Latvijas valsts un Bila un Melindas Geitsu fonda līdzfinansētā Publisko bibliotēku attīstības projekta uzraudzības padomes loceklis un valsts aģentūras "Kultūras informācijas sistēmas" direktors Armands Magone.
11. novembrī apritēja gads kopš līguma parakstīšanas starp Latvijas Kultūras ministriju un Bila un Melindas Geitsu fondu, kas piešķīra Latvijai 16,2 miljonus ASV dolāru (8,3 miljonus latu) informācijas tehnoloģiju attīstībai pašvaldību publiskajās bibliotēkās.
 
Speciālu datortehniku vājredzīgajiem un neredzīgajiem tuvākajā laikā šī projekta gaitā saņems arī Latvijas Neredzīgo bibliotēka un tās septiņās filiāles visā Latvijā, kā arī visu rajonu galvenās bibliotēkas.
 
"No marta Latvijas bibliotēkas būs vienas no labāk aprīkotajām Eiropā," uzsvēra Magone.
 
Līdz ar jaunās tehnikas piegādi 874 Latvijas bibliotēkās kopumā būs 7000 datoru, sacīja Magone. Lai arī datortehnika strauji noveco, Magone norādīja, ka publiskai lietošanai paredzētie datori tiks izmantoti vismaz četrus līdz piecus gadus.
 
Arī Kultūras ministrijas valsts sekretāre Solvita Zvidriņa norādīja, ka publiskai pieejai internetam un darbam ar "Microsoft Office" programmām datori būs "pilnīgi pieņemami" un primāro uzdevumu nodrošinās ilgu laiku.
 
"Ja projekta dalībnieki redzēs labumu no publiskās pieejas datoriem bibliotēkās, pašvaldības būs ieinteresētas nodrošināt arī turpmāku attīstību," sacīja Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks. "Tāpat laika gaitā var rasties arī privātie partneri, ar kuru līdzdalību īstenoti jauni projekti un veidoti jauni fondi."
 
Vilks arī norādīja, ka publiskās piekļuves datori bibliotēkās ir svarīgi, lai veicinātu reģionu attīstību.
 
Projektu kopā ar kompānijas "Microsoft" 7,9 ASV dolāru (3,6 miljonus latu) lielo programmatūras ziedojumu un Latvijas valsts līdzfinansējumu īsteno Kultūras ministrijas valsts aģentūra "Kultūras informācijas sistēmas".
 
Pēc pirmās maksājuma daļas sekmīgas apgūšanas šajās dienās Latvija no Geitsu fonda saņēma otro maksājuma daļu projekta turpināšanai 8 731 000 dolāru (4 199 611 latu) apmērā.
 
Līdz šim projektā ir paveikta lielākā daļa sagatavošanas darbu - noslēgušies iepirkumi par datu pārraides infrastruktūras izveidošanu visās 874 publiskajās bibliotēkās, sākusies plaša bibliotekāru apmācības programma, notikušas projekta ietekmes novērtēšanai nepieciešamo sākumdatu aptaujas. Drīzumā tiks uzsākta arī 755 000 latu vērtā publiskās komunikācijas kampaņa, kas stāstīs sabiedrībai par ieguvumiem no projekta un veidos publisko bibliotēku tēlu.
 
 
Dzintars Hmieļevskis LETA
Copyright © LETA