Izstādes mērķis ir, apvienojot divu dažādu valstu mākslinieku – ilustratoru veikumu vienā ekspozīcijas telpā, veicināt izpratni par ilustrāciju kā grāmatu dizaina sastāvdaļu.

Jau bērnībā mēs sākam iepazīt un vērtēt lietas, un šīs sastapšanās ietekmē veidu, kādā uztveram citādo. Ilustrācijas veido estētisko izpratni par skaisto, bet bieži ir vērojama kāda stila vai motīva dominante, kas neveicina atvērtību šim atšķirīgajam. Lasīšanas veicināšanas programmas ietvaros Britu padome ir izveidojusi 13 autoru darbu izstādi, kura apceļojusi Latvijas pilsētas un nu, apvienota ar Jāņa Baltvilka balvai nominēto autoru darbiem ir apskatāma RDMV izstāžu zālē.

Patīkami pārsteidz britu autoru dažādie rokraksti un atraisītība, brīvais radošais veids, kādā tiek strādāts eksperimentējot ar kolāžu, foto un tehnisko zīmējumu. "The Magic Pencil" trīspadsmit mākslinieku darbus šai ceļojošajai izstādei izvēlējies Kventins Bleiks (Quentin Blake), izcils bērnu rakstnieks, ilustrators un pirmais Bērnu balvas laureāts (Children`s Laureate). Sīkāk skat.: http://magicpencil.britishcouncil.org/.

Brīnišķīgas ir Sāras Fanelli (Sara Fanelli) kolāžas, kurās nošu lapas kļūst par Pegaza spārniem un no žurnāliem kopētas sieviešu acis raugās no suņuku purniņiem. Pie tam kompozicionāli tie ir meistarīgi sabalansēti darbi. Stefana Bīstija (Stephen Biesty) kuģu un lokomotīvju šķērzgriezumi pārsteidz ar sīko detaļu precīzo zīmējumu un īpatnējo veidu priekšmetus attēlot sadalītus šķēlēs. Tie ietver tik daudz informācijas, ka ir samērā ilgi jāpēta, lai smalkās detaļas varētu no jauna apvienot vienā veselumā. Lorena Čailda (Lauren Child) izmanto zīmētas papīra lelles, kuras atdzīvojas kolāžas tehnikā veidotā vidē. Tas ir lielisks piemērs, kā bērnu iedrošināt zīmēt šādas lelles pašam un spēlējoties izdzīvot kādu stāstu. Džons Burningams (John Burningham) kā fonu izmanto fotogrāfiju, gleznojot pāri ar biezu krāsu, panākdams savādu dekorativitāti. Noskaņa kopumā šķiet skatuviska, lai gan darbā "Cloudland" izdevies reālo foto un ilustratīvo zīmējumu lieliski apvienot.

Latvijas autoru pienesums ir tikpat dažāds. Šeit galvenokārt nopelns izdevniecībai "Liels un mazs", kuri nerimst pieaicināt un meklēt arvien jaunus māksliniekus. Interesanta ir Reiņa Pētersona radītā melnā zemūdens pasaule Vizmas Belševicas sacerētajam krājumam "Patiess stāsts par Čingo Babu, Lielo Gliemezi un Jūras Karaļa bēdām". Autors strādājis digitālā formātā saglabājot otas triepiena faktūru. Tumšo toņu izmantojums bērnu grāmatu ilustrācijā ir samērā netipisks, bet attaisnojas, jo tiek panākta mistiskas, mazliet biedējošas zemūdens valstības noskaņa. Savukārt Andra Vītoliņa gleznojumi un objekti šoreiz atšķirīgā vidē, (grāmatā tika ievietotas fotogrāfijas), kurās gleznojumi apdzīvo citādu ainavu. Ar gleznieciskumu un silto stilistiku iepriecina Jura Petraškeviča apbalvoto ilustrāciju oriģināli Ineses Zanderes grāmatai "Māsa un brālis" un Alekseja Naumova ilustrācijas Māras Cielēnas grāmatai "Pasakas par diviem", kuras tikušas nominētas Hansa Kristiana Andersena balvai.

Autori piedāvā radoši domāt un darboties ne vien ar krāsām, bet ar foto, kolāžu un objektiem, nezaudējot prieku par zīmēšanas spēli uz papīra.

Papildus ilustrācijām bija aplūkojamas grāmatas un animētā literatūra no Britu padomes. Pateicamies atbalstītājiem: VKKF, RDMV, British Council, izdevniecībai "Liels un mazs" un Latvijas Nacionālajai bibliotēkai. Īpaši: Lienei Jackevičai, Ūnai Laukmanei, Inesei Zanderei un visiem dalībniekiem!

Izstāde apskatāma Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā (RDMV), Kr.Valdemāra ielā 139.
Transports - 3. trolejbuss, 11. autobuss vai 11. tramvajs.
Ieja bez maksas.

Izstāde pieejama:
otrdiena – sestdiena: 10: 00-16:00
svētdiena, pirmdiena: slēgts

Īpaši aicinam ģimenes ar bērniem! Būsiet laipni gaidīti!

Sīkāka informācija par izstādi:

Liene Jackeviča, Lielbritānijas Padome Latvijā
liene.jackevica@britishcouncil.lv
Tālr.: 7504106, 26546094

Liena Bondare, RDMV
liena.bondare@gmail.com
Tālr.: 28333725

Inese Zandere, LBJLP
zandere@lielsmazs.lv
Tālr.: 29131706


Informāciju sagatavoja:
Izstādes kuratore Liena Bondare