Gandrīz 200 Lietuvas bibliotēkās un to filiālēs pagājušā gada laikā tika izveidoti, modernizēti un paplašināti publiska interneta piekļuves centri. Šodien Lietuvas pilsētu un ciematu iedzīvotāji var izmantot bezmaksas interneta un jauno dokumentu pārvaldības tehnoloģijas, kuras piedāvā kompānija Xerox. Bibliotēkas tika aprīkotas īstenojot Lietuvas nacionālās bibliotēkas (Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo bibliotēka) projektu "Bibliotekos pažangai", ko finansē Bila Geitsa fonds.
Apmēram 1,200 Lietuvas bibliotēku piedalās šajā projektā. Tā mērķis ir apkarot ne tikai digitālo, bet arī sociālo nošķirtību un veltīt pastiprinātu uzmanību lauku apvidiem un sociāli jutīgajām iedzīvotāju grupām, no kurām vairāk nekā pusei iedzīvotāju nav piekļuves datoriem un internetam.
 
Nekaitot datorus, ar kuriem bibliotēkas jau ir aprīkots, Lietuvas bibliotēkas var piedāvāt aptuveni 1,300 jaunus klēpjdatorus un stacionāros datorus, kā arī 376 Xerox WorkCentre M20i daudzfunkcionālās iekārtas, 193 komutatorus un tikpat daudz bezvadu savienojumu punktu. Viss aprīkojums tiek uzstādīts ar ATEA speciālistu palīdzību. Papildus iekārtu uzstādīšanai, bibliotēkas tika atjaunotas un modernizētas, kā arī notika personāla apmācības, lai darbiniekiem būtu iespēja sniegt nepieciešamo tehnisko atbalstu bibliotēku apmeklētājiem.
 
"Xerox ir prieks piedalīties un veicināt informācijas sabiedrības attīstību valstī, tādējādi padarot daudzu lietuviešu dzīvi vieglāku un attīstītāku. Xerox ir aprīkojis Lietuvas bibliotēkas ar Xerox WorkCentre M20i daudzfunkcionālajām iekārtām, kuras ietver kopēšanas, drukāšanas, faksa, skenēšanas un scan-to-email funkcijas, kas ļauj samazināt dokumentu apstrādes izmaksas. Svarīgākais elements šīs ierīces darbībā ir intuitīvs un vienkāršs vadības interfeiss. Jebkurš lietotājs var viegli iegūt kopijas; nosūtīt faksu vai skenēto dokumentu uz e-pastu, nospiežot tikai vienu pogu. Independent Buyer’s Guide for Office Equipment Better Buys for Business izvirzījis Xerox WorkCentre M20i, kā Redaktora izvēli uzsverot tā "iespaidīgās funkcijas mazām multifunkcionālām darba grupām" - teica Boris Dubov , Xerox vadītājs Baltijā.
 
Valdas Jusius, ATEA komercdirektors norāda, ka projekts "Bibliotekos pažangai" dod iespēja visiem Lietuvas reģioniem, īpaši lauku reģioniem, ieviest integrētu programmatūru un interneta risinājumus, lai attīstītu iedzīvotāju datorprasmes, un padarītu vieglāku viņu piekļuvi internetam.
 
Projekts "Bibliotekos pažangai" tika uzsākts 2007. gada 4. decembrī, noslēdzot līgumu, saskaņā ar kuru Bila un Melindas Geitsu fonda Globālo bibliotēku iniciatīva piešķir Lietuvai 35,7 miljonu litu ziedojumu, lai īstenotu projektu "Bibliotekos pažangai". Pēc šī projekta ieviešanas Lietuvas iedzīvotāji varēs brīvi piekļūt internetam un izmantot datoru jebkurā publiskajā bibliotēka. Trīspusējais līgums tika noslēgts starp Lietuvas Republikas Kultūras ministriju, Lietuvas Nacionālo bibliotēku Martynas Mažvydas un Bila un Melindas Geitsu Fondu. Lietuvas valdība atbalstīja projektu ar 14,7 miljoniem litu.
 
Līdzīga programma tiek īstenota arī Latvijā. Lietuva un Latvija kļuva par pirmajām Austrumeiropas valstīm, kuras ir saņēmušas dāvinājumu no Bila un Melindas Geitsu Fonda. No 2009. līdz 2010. gadam gandrīz 700 ciemu bibliotēkās būs pieeja internetam.
 
Par Xerox
 
Xerox Corporation ir pasaules vadošais dokumentu pārvaldības tehnoloģiju un pakalpojumu uzņēmums. Dati liecina, ka uzņēmuma ieņēmumi 2008. gadā ir 17.6 miljardi ASV dolāru. Xerox piedāvā plaša profila pakalpojumus poligrāfijas industrijai. Digitālās sistēmas ietver krāsu un melnbaltoās poligrāfijas un izdevējdarbības sistēmas, digitālās preses un "book factories ", daudzfunkcionālās iekārtas, lāzera un tintes tīkla printerus, kopētājus un faksa aparātus. Xerox piedāvā arī saistīto programmatūru, atbalstu un piederumus, piemēram, tonerus, papīru un tintes.

Par ATEA
 
ATEA - ir vadošais Baltijas IT risinājumu un pakalpojumu piegādātājs. Mēs palīdzam mūsu klientiem ar mūsu speciālistu prasmēm, produktiem, pakalpojumiem un arī ar IT risinājumu infrastruktūru, programmatūru izstrādi un drošību. ATEA Baltijā ir gandrīz 300 darbinieku un ieņēmumi ir aptuveni 120 miljonu LTL apmērā. Kā ATEA grupas loceklis mēs darbojamies visās Ziemeļvalstīs un Baltijas reģionā. ATEA grupa kotējas Oslo Fondu biržā, kur tās ieņēmumi ir ap 13 miljardiem NOK.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Elīna Dreimane
Sabiedrisko attiecību speciāliste
T: 67350500; 22050907