Viļņa, LETA--ELTA. Lietuvā pēdējā laikā pieaug lietotu grāmatu tirdzniecība internetā, vēsta Lietuvas radio un televīzijas ziņu portāls "lrt.lt".
Tiesa gan, interneta grāmatnīcu īpašnieki uz lielu peļņu necer un saka, ka strādā galvenokārt "idejas vārdā". Tomēr viņi atzīst, ka interese par lietotām grāmatām pieaug, un skaidro to gan ar jauno grāmatu cenu celšanos, gan to, ka internetā iepirkties ir ērti, gan ar "mutvārdu reklāmas" ietekmi.
 
"Cilvēks, kas daudz lasa, lietotā grāmatā saredz pieprasītu preci, kuras vērtība nezūd," izteicies Lietuvā pirmā interneta lietoto grāmatu veikala "inknygynas.lt" dibinātājs Andrjus Šlims.
 
Viņaprāt, internetā pircējam vieglāk atrast nepieciešamo grāmatu, ērtāk norēķināties, savukārt tirgotājam nav vajadzīgas lielas investīcijas.
 
Šī vietne dibināta 2007. gada februārī. Pēc Šlima teiktā, tajā reģistrējušos klientu skaits gada laikā pieaudzis vairāk nekā četras reizes.
 
Pērn janvārī izveidotā veikaliņa "noriuknygu.lt" ("Gribu grāmatas") dibinātājs Pauļus Bulota izvēlējies savu ceļu - grāmatas netiek sūtītas, bet pircējs un pārdevējs satiekas personiski. Viņš uzskata, ka cilvēki, kas interesējas par grāmatām, ir noskaņoti veidot savstarpējus kontaktus.
 
Pirmajos mēnešos šai vietnē ieskatījās tikai 20 līdz 30 cilvēki dienā, bet krass intereses pieaugums novērots no šā gada sākuma, un patlaban ik dienas virtuālo grāmatnīcu apmeklē 300 lietotāji.
 
"Šī nodarbe gan nespēj garantēt lielu peļņu, jo grāmatas tiek pārdotas ļoti lēti," atzinis Šlims.
 
Kā pastāstījis Bulota, vietnē "noriuknygu.lt" grāmatas cena svārstās no 0 līdz 30 litiem (sešiem latiem) neatkarīgi no sējuma "ārienes". Vizuālajam grāmatas izskatam uzmanību nepievērš arī Šlims. "Lietotu grāmatu pircēji vērtē ne jau vāciņa spožumu, bet to, kas iekšā," viņš piebildis. Ja nu grāmata ir populāra un autors pazīstams, tad gan nāksies maksāt vairāk, bet arī tādā gadījumā cena nesasniegs parastajās grāmatnīcās prasīto summu.
 
Par traucēkļiem savā biznesā abi grāmatnieki atzīst reklāmas trūkumu, neuzticēšanos interneta tirdzniecībai un pircēju konservatīvos ieradumus.
 
Viņi neslēpj, ka problēmas rada diezgan dārgā telpu īre un lielās katalogu veidošanas izmaksas. "Dažas grāmatas ir vienā vai divos eksemplāros, bet jārēķinās ar visām izmaksām, kas attiecas uz grāmatas atrašanu, aprakstīšanu, fotografēšanu un sagatavošanu," skaidrojis Šlims.
 
Ja klientu skaits krasi pieaugtu, nāktos algot personālu, lai tiktu galā ar visiem pasūtījumiem, viņš piebildis.
Kā izteikusies interneta grāmatnīcu kliente, žurnālistikas studente Monika Laucjūte, šai sistēmai ir gan savi plusi, gan mīnusi. Pie pirmajiem pieskaitāma iespēja viegli un par nelielu cenu atrast retu grāmatu, savukārt pie otrajiem - pārāk ilgās sarunas ar pārdevēju, līdz sarunāta tikšanās.
 
Daudzi virtuālo grāmatnīcu apmeklētāji ir jauni cilvēki, kuriem jārēķinās ar ierobežotu budžetu un kuri labprāt tiekas ar citiem līdzīgi domājošajiem.
 
Tomēr Šlims atzīst, ka viņa vietni apmeklē lielākoties vecāka gadagājuma lasītāji, kuri "vairāk lasa, interesējas, zina, ko grib, meklē un atrod".
 
 
LETA
Copyright © LETA