Rīga, NOZARE.LV. Valdībai jāizšķiras starp diviem iespējamiem Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) turpmākās būvniecības scenārijiem, šodien žurnālistus informēja LNB būvnieka - Nacionālās būvkompāniju apvienības (NBA) - padomes priekšsēdētājs Māris Saukāns.
Kā skaidroja Saukāns, 2009. gadā strauji samazināts LNB ēkas būvniecībai pieejamais finansējums, tādēļ pērn samazināts ēkas būvniecības temps un to vairs nav iespējams nodot ekspluatācijā 2011. gada jūnijā, kā to sākotnēji paredzēja noslēgtais līgums.
 
Viens no iespējamiem scenārijiem paredz LNB ēkas būvniecības termiņu pagarināt līdz 2014. gada pirmajam ceturksnim. "Termiņa pagarināšana gan sadārdzinātu projekta īstenošanu par 19,6 miljoniem latu," norādīja Saukāns.
 
Tāpat ēkas darbība labākajā gadījumā tiktu uzsākta 2014. gada ceturtajā ceturksnī, kas "neļautu pilnvērtīgi nodrošināt Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas 2014. gadā pārstāvniecību".
 
Otrs - LNB būvniecības ekonomiskais scenārijs - paredz projektu īstenot līdz 2012. gada 18. novembrim, nodrošinot "ievērojamu projekta īstenošanas kopējo izmaksu ekonomiju", skaidroja būvnieks.
 
Viņš uzsvēra, ka, īstenojot šo variantu, maksimāli tiktu izmantota esošā situācija būvniecības tirgū, kad ievērojami ir samazinājušās izmaksas gan darbaspēkam, gan būvmateriāliem un mehānismiem.
 
Pēc Saukāna domām, patlaban Latvijā ir sasniegts "būvniecības izmaksu zemākais punkts". Viņš uzsvēra, ka Eiropā un pasaulē būvmateriālu cenas jau sāk palielināties, piemēram, metāla izstrādājumu cenu indekss kopš 2009. gada februāra līdz decembrim audzis no 93,68 līdz 149,45. "Lai gan NBA pēc iespējas cenšas iepirkt būvmateriālus Latvijā, daudz kas jāiegādājas arī starptautiskajā tirgū," norādīja Saukāns.
 
Ekonomiskā scenārija īstenošanas gadījumā LNB jaunās ēkas darbību būtu iespējams uzsākt 2013. gada pēdējā ceturksnī, līdz Rīgas kā Eiropas Kultūras galvaspilsētas statusam 2014.gadā un Latvijas prezidentūrai Eiropas Savienības Padomē 2015.gadā, skaidroja būvnieks.
 
Saukāns norādīja, ka valdībai būs jāizšķiras, kuru no LNB turpmākās būvniecības scenārijiem izvēlēties. "Būvnieki strādās pēc tā scenārija, par kuru valdība nolems," teica NBA vadītājs.
 
Saukāns informēja, ka LNB būvdarbu veikšanas akceptētā līguma summa ar pievienotās vērtības nodokli ir 135,3 miljoni latu, bet patlaban izpildīto darbu apjoms veido 26,1 miljonu latu.
 
2009. gadā izbūvētas virszemes konstrukcijas līdz sestā stāva līmenim, veikti mūrēšanas darbi pirmajos četros virszemes stāvos, izgatavoti fasādes profili asīs 1-6, kā arī izbūvētas dabiskā lieluma maketa konstrukcijas un fasāde, kas nepieciešams būves sarežģītības dēļ, un tas ļauj novērtēt ēkas projekta risinājumu tehnisko un estētisko stāvokli. 2009. gada 30. oktobrī pabeigti nulles cikla darbi.
 
 
Roberts Kārkliņš Nozare.lv
Copyright © LETA