Bērnu žūrijas lielā lasīšanas maratona noslēguma pasākumā bērni no visas Latvijas un mītnes zemēm, kuri svētdien 28. februārī Ķīpsalā pārstāvēja 10 tūkstošus lasīšanas ekspertu, nominēja populārākās bērnu grāmatas. 
Lasītāji 444 bibliotēkās un skolās, kā arī latviešu diasporas centros Austrijā, Nīderlandē, Somijā un Amerikā ir balsojuši par savām mīļākajām 2008. un 2009. gadā izdotajām grāmatām un sūtījuši atzinīgus vārdus rakstniekiem, māksliniekiem, tulkotājiem un izdevējiem. Šogad pirmās trīs vietas ieguvuši septiņi oriģinālliteratūras darbi. Tik liels skaits oriģinālliteratūras darbu apbalvoti vēl tikai 2006. gadā. Citus gadus bērni augstāk vērtējuši tulkoto literatūru.
 
1. - 2. klašu Latvijas Bērnu žūrija.

Kuras grāmatas aizrāvušas pašus mazākos! 1.-2. klašu lasītāji ir bijusi lielākā Bērnu žūrijas grupa, tajā piedalījušies 3403 bērni, arī vairāki simti 6-gadnieku no bērnu dārza grupiņām. Lūk, viņu vērtējums!
 
1. - 2. klašu Latvijas Bērnu žūrija 2009. gadā 3.vietu piešķīrusi Ojāra Vācieša dzejolim "Mēnesim robs", ko mākslinieks Reinis Pētersons mūsdienu bērniem atgādinājis efektīgās ilustrācijās. Pavisam 816 bērni ir bijuši sajūsmā par grāmatu "Mēnesim robs", kaut gan daži ir bijuši izbailēs no Šlopster-Klopstera! 
 
2.vieta – Ulija Geislera un Gintera Jakoba grāmata "Vislabākās zāles ir smiekli", tulkotāja Meldra Bērziņa. Pavisam 898 bērni ir vislabāk novērtējuši šo grāmatu.
 
1.vieta – Māra Cielēna "Teo un Mūmīte", māksliniece Irēna Lūse. Pavisam 931 bērns ir bijis sajūsmā par šo grāmatu.
 
3. - 4. klašu Latvijas Bērnu žūrija.

Šajā vecumgrupā startējuši 2786 – tā ir otra lielākā vērtētāju grupa aiz pašiem mazākajiem lasītājiem.

3.vieta – apgāds "Zvaigzne ABC" iepazīstina ar slavenā itāliešu rakstnieka Džanni Rodāri mūsu vecāku bērnības dienu grāmatu "Sīpoliņa piedzīvojumi". Klasika ir dzīva! Pavisam 611 bērni ir visvairāk jutuši līdzi bezbailīgā Sīpoliņa piedzīvojumiem.
 
2. vieta – Daudzsološā jaunā mākslinieka Antona Šehovcova komiksu grāmata "Ezopa fabulas". Pavisam 632 bērni ir pētījuši zīmējumus un studējuši gudrības, ko teicis Ēzops, Aristotelis, Lafontēns, Laodzi, Šopenhauers, Platons, Bēkons, Freids un cilvēki gadu simteņos iekļāvuši parunās, sakāmvārdos un līdzībās.  
 
Absolūti lielākais žūrijas ekspertu skaits – 957 lasītāji 1.vietai nominējuši – somu autoru Aino Havukainenas un Sami Toivonena grāmatu "Tatu un Patu iepazīst profesijas", tulkotāja Maima Grīnberga. Izdevniecība Jumava.
 
5. - 7. klašu Latvijas Bērnu žūrija.

Šajā vecumgrupā kopējais lasītāju un vērtētāju skaits ir 2050 bērni. Māra Bērziņa grāmata "Resnais svešinieks" ieguvusi 451 balsi un ir 3.vietā. Izdevniecība "Liels un mazs", mākslinieks Rūdolfs Šorno.
 
2.vietas ieguvējs Māris Rungulis grāmatas "Sniega cilvēki" autors, izdevējs "Zvaigzne ABC", māksliniece Agija Staka. Par rakstnieku Māri Runguli varam teikt, ka katru gadu kopš darbojusies Bērnu žūrija, viņš ir saņēmis bērnu atzinību, arī šogad tie ir 465 lasītāji.
 
1.vieta rakstniecei Ievai Samauskai par grāmatu "Enģelītis", 585 bērni juta līdzi Rasaskrēsliņu ģimenei. Izdevējs "Zvaigzne ABC", māksliniece Ingai Actiņai.  
 
8. - 9. klašu Latvijas Bērnu žūrija.

Šī ir skaitliski mazākā žūrijas grupa, taču visprofesionālākā, jo daudzi no vērtētājiem Bērnu žūrijā darbojas jau no pirmās klases – 1659 ekspertu balsis gandrīz proporcionāli vienādi dalījās visām 5 nominētajām grāmatām, taču uzvarēja trīs.
 
3.vietas ieguvējs Maikls Skots ar grāmatu "Alķīmiķis. Nemirstīgā Nikolasa Fleimela noslēpumi", apgāds "Jumava", tulkotāja Ināra Eglīte.
Kāpēc jauniešiem patīk fantāzijas literatūra? Vai tā ir bēgšana? Ar ko atgriežamies bagātāki? Par šo grāmatu atdotas 298 balsis. 
 
2.vietas ieguvēja ir franču rakstnieces Annas Gavaldas grāmata "35 kilogrami cerības", ko 368 lasītāji nominējuši kā labāko grāmatu aizvadītajā lasīšanas maratonā, tās tulkotāja Valērija Lasovska, apgāds "Atēna".
Varētu teikt, ka šī grāmata ir visu to prasmīgo puiku grāmata, kas māk daudz ko uzmeistarot, bet kuriem nepadodas mācības.
 
1.vieta rakstniecei Annai Skaidrītei Gailītei, grāmatas "Patrīcijas dienasgrāmata" autorei un apgādam "Zvaigzne ABC", par grāmatu balsojuši 502 lasītāji.
 
Šajā aizraujošajā lasīšanā mūs pavadīja daudzi – vispirms jau "Bērnu žūrijas" idejas autori Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centrā, kas lasīšanas maratonu vada jau deviņus gadus. Prasmīgās bibliotekāres un bibliotekāri, skolotāji un skolotājas, kuri aicina lasīt ikvienā Latvijas novados.
 
Jo īpaši vēlamies izcelt Saldus pilsētas bibliotēku. Tā ir nepārspēta Žūrijas aktivitāšu un iesaistīto bērnu ziņā jau daudzus gadus pēc kārtas, šogad vērtētāju skaits Saldus bibliotēkā ir 293. Saldus ir lasītāju pilsēta! Tā kā zinām, ka Ojāra Vācieša dzejolis "Mēnesim robs" visos Saldus bērnudārzos ir tik ļoti iemīļots, ka bibliotekārītes ar grāmatas lasījumu tos apmeklē vai katru nedēļu – piešķiram bibliotēkai šokolādi ar grāmatas "Mēnesim robs" noformējumu. Apsveicam!   
 
Atbalstītāji:
LR Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Grāmatnieku ģilde, starptautiskais izstāžu centrs BT1, firma EISAKO : skaisti saldumi, Jelgavas tipogrāfija, izdevniecības: Zvaigzne ABC, liels un mazs, Jumava, Jāņa Rozes apgādam, Lietusdārzs, Valters un Rapa un daudzi individuāli atbalstītāji, kuri kā brīvprātīgie strādājuši svētku sagatavošanā, protams, bibliotekāri, pašvaldības, skolotāji, vecāki un vissvarīgākais – paši lasītāji – Bērnu žūrijas eksperti.
 

Informāciju sagatavoja:
Silvija Tretjakova
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra vadītāja