Esmu dzirdējis, ka Latvijā notiek fotoakcija "Iemūžini mājvietu!". Vai tajā var iesaistīties jebkurš iedzīvotājs?

Pērn Latvijas Nacionālās bibliotēkas Digitālās bibliotēkas portāla "Zudusī Latvija" veidotāji, Kultūrvēsturiskās vides saglabāšanas biedrība, Vides aizsardzības klubs, Latvijas Etnokultūras centrs un atklātais sabiedriskais fonds "Dabas retumu krātuve" aizsāka fotoakciju "Iemūžini mājvietu!". Tajā aicināti iesaistīties arī brīvprātīgie fotogrāfi, lai veidotu elektronisku datubāzi par visām Latvijas mājvietām. Ja nav iespējams veco apbūvi saglabāt dabā, tad var to iemūžināt vismaz fotogrāfijā. Katra viensēta ir unikāla ar savu vēsturisko apbūvi, vēsturi, nostāstiem, cilvēkiem, kas tur dzīvojuši, kultūraugiem, kas tur audzēti. Daudzām šīm vietām ir gadsimtiem sena pagātne, citai apzināta, citai aizmirstībā tīta. Šajās vietās veidojusies mūsu tautas identitāte un novada apziņa. Diemžēl šīs vietas pakāpeniski izzūd no Latvijas kartes un cilvēki ne vienmēr novērtē vēsturiskās apbūves nozīmi, bieži to vienkārši nevar atļauties finanšu dēļ. Latvijas kultūras mantojuma pašreizējais stāvoklis ir traģisks. Laukos siro mantraču brigādes ar metāla detektoriem, kas katastrofāli straujā tempā un apjomos izrakņā gan valsts aizsardzības objektus, gan pētniekiem vēl nezināmas senvietas. Vecās klētiņas un citas senas celtnes šobrīd intensīvi zāģē kokmateriālos, tās sabrūk, laikazoba saēstas, vai labākajā gadījumā ēkas pārbūvē, zaudējot to kultūrvēsturisko vērtību. Metāllūžņos aiziet vecie darbarīki, ēku būvdetaļas un antīki transporta līdzekļi.

 

Viens no akcijas organizatoriem Jānis Puntulis piebilst: "Jāapzina ne tikai mājas, bet arī to sēklu un stādu mantojums, jo importa stādu un sēklu invāzija iznīcina vietējo ģenētisko mantojumu."

 

Akcijai var pieteikties elektroniskajā pastā – majvietas@gmail.com vai zvanīt Jānim pa tālruni 26325986 vai Mārtiņam Kukuram pa tālruni 29912383.

 

Pērn fotoakcijai atsaukušies aptuveni 20 interesentu un ir sākti darbi datubāzes izveidē. Klāt pavasaris, un, kad nokusīs sniegs, iestāsies atbilstoši apstākļi ēku fotografēšanai. Laiks rīkoties, lai saglabātu šīs vērtības arī nākamajām paaudzēm.

Ziņu sagatavoja:
Andris Tiļļa
Laikraksts "Latvijas Avīze"

Tagi: Akcijas, Kultūras mantojums, Iemūžini mājvietu!