No 25. līdz 28.februārim Starptautiskais izstāžu centrs Ķīpsalā pārvērtīsies par iedvesmojošu grāmatu pilsētu, kurā tiksies rakstnieki, tulkotāji, izdevēji, grāmatu tirgotāji un lasītāji - Ķīpsalā notiks 13. starptautiskā grāmatu un izdevniecību izstāde "Latvijas Grāmatu izstāde 2010".
"Kādam grāmata ir garīga vērtība, kādam informācijas avots, kādam domubiedrs, bet tās nozīmība mūsu dzīvē ir nenoliedzama. Šodien ir būtiski neaizmirst grāmatu un meklēt ceļu pie tās - vai tā būtu bibliotēka, novārtā atstāts grāmatu plaukts, draugu grāmatu kolekcija vai izstāde, kurā tikties ar iemīļotiem rakstniekiem, būt klāt viņu grāmatu atklāšanas svētkos un izmantot izdevniecību un tirgotāju piedāvātās īpašās cenas," uzskata "Latvijas Grāmatu izstādes" projekta vadītājs Valts Jirgensons.
 
Izstādes apmeklētāji četrās dienās varēs baudīt autoru priekšlasījumus, piedalīties grāmatu atvēršanas svētkos, tikties ar ievērojamiem rakstniekiem, aplūkot daudzveidīgu grāmatu ekspozīciju, iepazīties ar izdevniecību jaunumiem, iegādāties grāmatas par īpaši izdevīgām izstādes cenām, kā arī Grāmatu maiņas punktā mainīties ar citu lasītāju grāmatām. Arī jaunajiem grāmatu lasītājiem izstādē būs interesanti, jo paredzēti īpaši bērniem rīkoti pasākumi un prezentācijas.
 
Ekspozīcija
 
Šogad izstādē piedalīsies izdevniecības un grāmatu apgādi, kā arī grāmatu tirgitāji un ar grāmatniecību saistīti uzņēmumi. Daudzveidīgu grāmatu klāstu piedāvās tādas Latvijas izdevniecības kā "Antēra", "Atēna", "Avots", "Daugava", "Dienas Grāmata" "Jāņa Rozes apgāds", "Jumava", "Kontinents", "Latvijas Grāmata", "Latvijas Universitātes akadēmiskais apgāds", "Madris", "Nordik", "Pētergailis", "RaKa", "Tapals", "Zvaigzne ABC" un citas.
 
Grāmatu izstādi ievērojami papildinās mācību literatūras un mācību līdzekļu klāsts, kura nozīme mūsdienīgas izglītības ieguvē ar katru brīdi arvien palielinās. Izstādē piedalīsies tādi labi zināmi uzņēmumi kā izdevniecības "Lielvārds", Biznesa augstskolas "Turība" izdevniecība, "Hansatrade" un citi.
 
Grāmatu maiņa
 
Latvijas Grāmatu izstādē, turpinot iepriekšējos gados aizsākto un apmeklētāju atsaucību guvušo tradīciju, darbosies Grāmatu maiņas punkts, kas ikvienam grāmatu mīļotājam palīdzēs atrast sen kārotu grāmatu, uz grāmatu maiņas punktu atnesot jau izlasītas vai sev vairs nevajadzīgas grāmatas.
 
"Pērn grāmatu izstādē jaunus īpašniekus atrada vairāk nekā 3000 uz Grāmatu maiņas punktu atnestas grāmatas un ceram, ka arī šogad vēlme dot un iegūt kādu interesantu grāatu tikai pieaugs un grāmatu maiņas punktam būs vēl lielāka atsaucība," domā Valts Jirgensons.
 
Grāmatu maiņas punkts speciāli ierīkotā stendā Ķīpsalā darbosies visas izstādes dienas no plkst. 10.00 līdz 18.00, pēdējā izstādes dienā - līdz plkst. 17.00. Atnesot savas grāmatas, būs iespējas tās iemainīt pret Grāmatu maiņas punktā esošām. Grāmatas vērtība ir saturā - tas nekas, ja grāmatai nodilis vāks vai lapas sastapušas jau vairāku lasītāju rokas. Grāmatu maiņas punktam savu pienesumu sola Latvijas Grāmatnieku ģilde, vairākas Latvijas izdevniecības un apgādi, kā arī daudzi Latvijas grāmatu mīļotāji.
 
Kultūras programma
 
Šogad Latvijas Grāmatnieku ģilde ir parūpējusies par īpaši interesantu un daudzveidīgu kultūras programmu, kurā katrs varēs atrast sev interesantu un saistošu pasākumu.
 
Kā stāsta Latvijas Grāmatnieku ģildes valdes locekle un izstādes kultūras programmas organizatore Evija Veide, šogad kultūras programma veidota tā, lai no vairāk nekā 20 pasākumiem, ikviens spētu atrast savām interesēm atbilstošo - literatūras mīļotāji - ik gadus gaidīto tikšanos ar pašmāju rakstniekiem vai izstādes viesiem no citām valstīm, kā arī jaunie grāmatu lasītāji - svētdienas rīta pasākumu kopu, kurā tiksies gan Bērnu žūrijas laureāti, gan tiks stāstīts par šī gada akciju ``Uzmanību! Džeki lasa!", kas veltīta zēnu lasīšanas veicināšanai, gan arī apbalvoti pasakas.net konkursa laureāti utt.
 
25. februārī Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Latvijas Grāmatnieku ģildi rīkos diskusiju "Grāmata digitālajā vidē. e-grāmata?!...", kurā tiks aplūkoti jautājumi par "e-grāmata" nozīmi, priekšrocībām un iespējām. Tāpat diskusijā tiks spriests par grāmatu autoriem un viņu tiesībām, būs arī daudzi citi jautājumi un atbildes par grāmatām, kas nav drukātas uz papīra.
 
Savukārt 26. februārī plkst. 11.30 Kultūras ministrija rīkos diskusiju "Literatūras kanons - Latvijas rakstniecības gals vai jauns sākums", kuras mērķis ir izvērtēt četrpadsmit kanonizēto literāro vērtību lomu Latvijas kultūras kopainā, ieinteresēt par autoriem, kas atļāvušies pārkāpt robežas un izmainīt priekšstatus par to, kas ir, ko drīkst un ko spēj literatūra. Diskusijas mērķis ir atvērt telpu jautājumiem, pārdomām un kritikai. Diskusiju vadīs žurnālists, literatūrzinātnieks un rakstnieks Arno Jundze. Diskusijā piedalīsies rakstniece Nora Ikstena, izdevējs Reinis Tukišs, literatūrzinātnieki: Ausma Cimdiņa, Raimonds Briedis, Kārlis Vērdiņš, literatūrkritiķis un rakstnieks Guntis Berelis, dzejniece Liāna Langa un citi.
 
Šogad izstādē īpaši tiks akcentēta Latvijā radīto pavārgrāmatu tēma. Tiks prezentēta Elmāra Taņņa grāmata "Elmāra brīnišķīgās receptes", kas tiks papildināta ar īpašu gastronomisko šovu 26. februārī plkst. 13.00. Meksikāņu virtuves nianses, savus gatavotos ēdienus un grāmatu "Gatavots a la mexicana" 27. februārī plkst. 17.00 lasītājiem prezentēs Latvijā pazīstamais meksikāņu izcelsmes pavārs Havjers Garsija, kas grāmatā apkopojis ne vien latviešu vēderiem īpaši ielāgotas tex-mex receptes, bet arī sulīgus stāstiņus no savas dzīves. Savukārt, 28. februārī plkst. 13.00 izstādē viesosies pasaules apceļotājs un vides eksperts Māris Olte, kas sola smeķīgu piedzīvojumu un vizuālu baudījumu visiem, kuri mīl atpūsties dabā.
 
Ķīpsalā 28. februārī plkst. 12.00 viesosies arī šokējošais, bezkaunīgais, drosmīgais, šizīgais un izcilais Frederiks Beigbeders, kas ir viens no mūsdienu izcilākajiem franču rakstniekiem, kura grāmatas tulkotas vairāk nekā 20 valodās.
 
Izstādes laikā būs arī vairāki pasākumi, kas veltīti tieši jaunākajiem lasītājiem. 25. februārī Apgāds "Zvaigzne ABC" rīkos gada "Latviešu rakstnieki bērniem" oficiālo pasludināšanu, kad notiksbērnu dzejas antoloģijas "Bērniem skaitāmi dzejoļi" atvēršanas svētki, tikšanās ar dzejnieci Māru Cielēnu, atraktīvi dzejas lasījumi bērnu un pieaugušo izpildījumā, kā arī jautras un interesantas viktorīnas, dziesmas un pat pārsteigumu krēsls. Savukārt 27. februārī, malkojot siltu tēju, pīrādziņus un baudot režisora, mākslinieka un rakstnieka Māra Putniņa stāstus par romānā "Mežonīgie Pīrāgi" atdzīvinātajiem ēdamajiem brīnumiem, kā arī būs iespēja noskatīties arī video no topošās animācijas filmas "Mežonīgie Pīrāgi". 
 
28. februārī Ķīpsalā notiks Latvijas Bērnu žūrijas Lielie lasīšanas svētki, kad tiks sveikti populārākie bērnu grāmatu autori, ilustrētāji, tulkotāji un izdevēji. Notiks arī puiku lasīšanas akcija "Uzmanību! Džeki lasa!", kā arī Pingus Posta un Ingus Kāposta jaunie piedzīvojumi: www.pasakas.net konkursa rezultāti.
 
Izstādi organizē Starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrība BT 1 sadarbībā ar Latvijas Grāmatnieku ģildi.
 
"Latvijas Grāmatu izstādes 2010" darba laiks:
 
25.-27. februāris 10.00-18.00
 
28. februāris 10.00-17.00
 
Biļetes cena: Ls 0,50
 
Pensionāriem un invalīdiem, uzrādot apliecības, ieeja bez maksas.
 
Bērniem līdz septiņu gadu vecumam ieeja izstādē bez maksas.
 
Ar izstādes "Skola 2010" biļeti ieeja "Latvijas Grāmatu izstādē" - bez maksas.
 
Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā vienlaikus notiks 16. starptautiskā izglītības izstāde "Skola 2010".
 
 
 
Informāciju sagatavoja:
Inese Libere
"BT 1" mediju koordinatore