No 6. februāra veselu mēnesi Latvijas Nacionālās bibliotēkas 5. stāva Mazajā izstāžu zālē K. Barona ielā 14, skatāma izstāde "Grāmatu māksla un grafiskais dizains: no kolekcionāra Džeimsa Hovarda Freizera dāvinājuma LNB".
Dž. H. Freizera un Latvijas Nacionālās bibliotēkas sadarbība ilgst jau gandrīz 10 gadus. Latvijas Nacionālo bibliotēku Dž. H. Freizers pirmo reizi apmeklējis astoņdesmito gadu sākumā, kad, viesojoties Latvijā, apzinājis pieejamos materiālus par latviešu plakātu vēsturi. Vēlāk grāmatu kolekcionārs ieradies LNB ar jau konkrētu mērķi – atrast materiālus par 20–30. gadu latviešu grāmatu dizainu, lai izdotu grāmatu par Latvijas grāmatu ietērpu starpkaru periodā. Šis projekts joprojām ir tapšanas stadijā, vienlaikus norit sagatavošanas darbi pie izstādes, ko nākamajā pavasarī pasūtījusi Jēlas Universitāte, ASV.
 
Dž. H. Freizers ir aizrautīgs grāmatu kolekcionārs un daļu no savas kolekcijas, kā arī paša sastādītās grāmatas ir dāsni dāvājis un turpina dāvināt LNB. Šajā izstādē eksponēta tikai neliela daļa no dāvinājuma: publikācijas par grāmatniecības, grāmatu mākslas un plakāta vēsturi, sākot no pirmsākumiem līdz 20.gs.modernisma avangardiskajiem meklējumiem un mūsdienām, piedāvājot ieskatu arī atsevišķu valstu (Vācijas, Polijas, Čehijas, Japānas u.c.) grafiskā dizaina vēsturē.
 
Grāmatu kolekcionārs Džeimss Hovards Freizers (James Howard Fraser) dzimis 1934. gadā ASV, Vašingtonas štatā. Jau pusaudža gados izlēmis kļūt par bibliotekāru, Freizers grāmatām veltījis visu savu dzīvi.
 
Dž. H. Freizers strādājis par bibliotekāru universitāšu un zinātniskajās bibliotēkās. Bijis arī vairāku bibliotēku, tostarp Florhamas, Feirleita Dikinsona Universitātes, Medisonas u.c., direktors. Vēlāk sadarbojies ar dažādām bibliotēkām, muzejiem un mākslas institūcijām (Deutsche Staatsbibliothek, Musachino Art University Museum and Library; Library of Congress, Harvard Libraries; Jewish Museum-Berlin, Yale University’s Art, Architecture Library u.c.), veidojis izstādes no šo institūciju materiāliem un sastādījis izstāžu katalogus, publicējis rakstus grāmatniecībai, bērnu literatūrai, grafiskajam dizainam veltītos žurnālos un sekmējis to izdošanu ASV, Vācijā un toreizējā Padomju Savienībā. Viņš ir vairāku ASV un Japānā iznākušu grāmatu autors un līdzautors, piemēram, grāmatai par amerikāņu plakātu mākslu "American Billboard: 100 years" (ASV, 1991) un katalogam postpadomju atmodas laika plakātu izstādei "The Rebel Image As Requiem for the Soviet Empire" (Tokija, 1991), saņēmis balvu "Obelisk" par amerikāņu plakātu vēstures pētījumu, Amerikas Grafiskās mākslas institūta balvu "50 Books of the Year", Rounce and Coffin Club balvu "50 Western Books of the Year" un citas.
 
Dž. H. Freizeru interesējošās tēmas vienmēr bijušas saistītas ar grāmatām. Viņa interešu lokā ir grāmatu māksla un vēsture, to iespiešanas tehnikas, grafiskais dizains dažādos vēstures posmos un valstīs, kā arī Austrumu kultūras, bērnu un jauniešu literatūra un plakātu vēsture. Domubiedri un palīgi zinātniskajā darbā grāmatu sastādīšanā Freizeram ir visā pasaulē. Taču īpaši ciešas attiecības nodibinātas ar Austrumeiropas valstīm (Latviju, Lietuvu), kā arī Zviedriju.
 
Freizera vārds ir zināms arī bērnu literatūras kontekstā. Vairākus gadus viņš pildījis Starptautiskās Bērnu literatūras izpētes asociācijas prezidenta pienākumus, kā arī izdevis specializētu žurnālu "Phaedrus". Viņš bijis pirmais amerikānis, kas 1991. gadā ieguvis Osakas Bērnu literatūras institūta gadskārtējo Brāļu Grimmu balvu.
 

Informāciju sagatavoja:
Ieva Laizāne
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Izstāžu nodaļas izstāžu organizatore 
Tālr.: 67287459
www.lnb.lv