Rīga, NOZARE.LV. Aptuveni desmit gadu laikā poligrāfijas produkcija varētu kļūt par luksus preci, intervijā biznesa portālam "Nozare.lv" atzina "Poligrāfijas grupas Mūkusala" (PGM) valdes priekšsēdētājs, Latvijas Poligrāfijas uzņēmumu asociācijas (LPUA) valdes priekšsēdētājs un "Dienas mediju" valdes loceklis Visvaldis Trokša.
Trokša norāda, ka kopumā pārprodukcija poligrāfijas nozarē Eiropā ir jau desmit gadus un nozares jaudu ir stipri par daudz, tādēļ neizbēgama ir konsolidācija, uzņēmumu apvienošanās un specializācija.
 
Tomēr viņš prognozē, ka nozare neizzudīs pavisam. "Tas ir tāpat, kā sākumā prognozēja: pēc televīzijas parādīšanās radio nomirs un pēc interneta parādīšanās televīzijai pienāks gals. "Microsoft" jau sen bļāva par to, ka tūliņ drukātajiem izdevumiem pienāks gals," norāda Trokša.
 
LPUA vadītājs norāda: ja šobrīd poligrāfijas produkcija ir pieejama visiem, aptuveni desmit gadu laikā tā varētu kļūt par luksusa preci. "Pieļauju, ka iegādāties drukātu žurnālu, avīzi vai grāmatu visi nevarēs atļauties un masas lasīs informāciju internetā un izmantojot datoru."
 
Kā iemeslu viņš min augsto poligrāfijas nozares pašizmaksu un dārgos materiālus, kuru izmaksas samazināt nav iespējams.
 
"Neliels samazinājums jau ir noticis - pēdējo gadu laikā papīra ražotāji izmaksas ir samazinājuši par kādiem 20%, tomēr nedomāju, ka gaidāms tālāks izmaksu kritums," atzīst Trokša.
 
Viņš atzīst, ka tipogrāfiju peļņa vairs nav 5% vai vairāk. "Laimīgas ir tās tipogrāfijas, kas nopelna 2% vai var izvilkt pa nullēm," atzīst Trokša.
 
Pilnu intervijas tekstu var lasīt biznesa portāla "Nozare.lv" sadaļā "Viedokļi, intervijas".
 
 
Sandra Stepe Nozare.lv
Copyright © LETA