Pagājušā gada nogalē Rīgas Centrālajā bibliotēkā (RCB) notika ievērojamas pārmaiņas. Rīgas domes apstiprinātā Rīgas Centrālās bibliotēkas optimizācijas projekta ietvaros notika 11 RCB filiālbibliotēku reorganizācija. Turpmāk Rīgā lasītājus apkalpos Rīgas Centrālā bibliotēka ar 30 filiālbibliotēkām un 3 izsniegšanas punktiem.
Par Rīgas publisko bibliotēku tīkla optimizāciju tika domāts jau 90. gadu beigās. Pirmais optimizācijas plāns tapa 2000. gadā, taču patlaban realizējam Rīgas domes apstiprināto "Rīgas Centrālās bibliotēkas un tās filiālbibliotēku tīkla optimizācijas koncepciju 2007.–2010.gadam", kas paredz lielu un modernu RCB filiālbibliotēku vienmērīgu izvietojumu visā pilsētā.

Tas nozīmē, ka atsevišķi bērniem vai kādai īpašai lasītāju grupai domātu, kā arī mazu un telpiski nefunkcionālu bibliotēciņu vietā pilsētā darbosies platības ziņā piemērotākas un tehniski labāk aprīkotas daudzfunkcionālas filiāles ar kvalitatīvu un daudzveidīgu grāmatu, preses izdevumu un citu informācijas materiālu krājumu.

Mēs esam par bibliotēku, kas būtu piemērota visiem – māmiņām ar maziem bērniem, pusaudžiem, jauniešiem un bērniem, kas nāk pasēdēt internetā vai gatavot projektus un skolas uzdevumus, pieaugušajiem un pensionāriem, kas nāk pēc grāmatām vai palasīt presi, darba meklētājiem, kas pēta sludinājumus, raksta un sūta CV, kā arī invalīdiem ratiņkrēslos. Publisko bibliotēku darbības pieredze pasaulē rāda, ka lielas un funkcionāli piemērotas iestādes pakalpojums ir labāks un daudzpusīgāks, nekā tas, ko lasītājs var saņemt mazajā bibliotēkā, lai cik mājīga tā arī neliktos un cik netālu no mājām nebūtu. Turklāt mūsdienīgs priekšstats par to, kas ir publiskā bibliotēka, ir cieši saistīts ar sociālās funkcijas aktualizāciju – bibliotēka ir sociālas saskarsmes centrs, kurā nozīmīga vieta ir arī dažādiem izglītojošiem un kultūras pasākumiem. 

Protams, reorganizācija ir skārusi arī tās filiāles, kas darbojās privātīpašumos. Šodienas ekonomiskajos apstākļos RCB nevar atļauties maksāt 7 Ls mēnesī par kvadrātmetru (tāda, piemēram, bija filiālbibliotēkas "Laima" ēkas īpašnieku noteiktā telpu īres maksa).

Tātad, reorganizācijas rezultātā RCB filiālbibliotēka "Laima" (Miera ielā 55/57) un bērnu RCB filiālbibliotēka "Vinnijs" (Valdemāra ielā 125), kas atradās dažus kvartālus atstatus, ir apvienotas ar Rīgas Centrālo bibliotēku Brīvības ielā 49/53.

Mazā Berģu filiālbibliotēka Kaktusu ielā 6, kurā bija krāsns apkure, pārcēlās uz RCB Juglas filiālbibliotēku, kas atrodas turpat pāri Juglas tiltam Brīvības ielā 430a.

RCB bērnu filiālbibliotēka "Burtnieks" (Burtnieku ielā 26, arī tika apsildīta ar krāsni) patlaban ir apvienota ar RCB filiālbibliotēku "Avots" Stabu ielā 64, taču tiek risināts jautājums par jaunas, mūsdienīgas, renovētas bibliotēkas atvēršanu Burtnieku ielā 37. Šīs telpas vispirms gan ir jāremontē un jāpielāgo bibliotēkas funkcijām.

RCB Hanzas filiālbibliotēka, kuras telpu stāvoklis Eksporta ielā 6 bija katastrofāls, pārvācās uz renovēto RCB filiālbibliotēku "Vidzeme" Brīvības gatvē 206.

RCB Zolitūdes filiālbibliotēka, kas atradās daudzstāvu dzīvojamā nama trīsistabu dzīvoklī Ruses ielā 10, ir apvienota ar filiālbibliotēku "Kurzeme", kas darbojas Volvo sporta centrā Jūrmalas gatvē 78, turpat pāri dzelzceļam.

RCB Sarkankalna filiālbibliotēka no Aptiekas ielas 8 nama pārcēlās uz Sarkandaugavas bērnu filiālbibliotēkas telpām Aptiekas ielā 14 (300 m attālumā).

Miniatūrā RCB Mežaparka filiālbibliotēka (Visbijas ielā 18) ir apvienota ar Čiekurkalna filiālbibliotēku Čiekurkalna 1. garajā līnijā 64.

Savukārt trīs Pārdaugavas filiāles – Nordeķu filiālbibliotēka, kas darbojās privātpersonai piederošās telpās Slokas ielā 76, Mārtiņa bērnu bibliotēka (Dārza ielā 3) un Zasulauka filiālbibliotēka (Elvīras ielā 10), kuras atradās tehniski nepiemērotās telpās, pārceļas uz bijušo Kurzemes rajona izpilddirekcijas ēku Dzirciema ielā 26, kurā drīzumā tiks atvērta jauna, moderna ģimenes bibliotēka – RCB filiālbibliotēka "Pārdaugava". Kamēr noris iekārtošanas darbi, ēkā darbojas grāmatu izsniegšanas punkts, kur var palasīt arī jaunāko presi.

Optimizācijas projekta īstenošanas gaitā ir atvērti trīs RCB grāmatu izsniegšanas punkti – Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā Vienības gatvē 45 un Dienas aprūpes centrā bezpajumtniekiem un maznodrošinātajiem Rīgas iedzīvotājiem Katoļu ielā 57, kā arī Brasas cietumā. 

Reorganizācijas rezultātā darbu nav zaudējis neviens no RCB darbiniekiem.

Rīgas Centrālās bibliotēkas optimizācijas mērķis ir 21. gadsimta publiskā bibliotēka ar pilsētā vienmērīgi izvietotu, ērti pieejamu filiālbibliotēku tīklu un funkcionāli piemērotām telpām, kurās tiek sniegts visiem lietotājiem līdzvērtīgs, kvalitatīvs un mūsdienīgs bibliotekārais pakalpojums.

Arī pēc reorganizācijas Rīgas Centrālās bibliotēkas tīkls atbilst Ministru kabineta noteikumiem Nr. 355 "Par vietējas nozīmes bibliotēku tīklu".
 
 
Informāciju sagatavoja:
Doloresa Veilande
Rīgas Centrālās bibliotēkas direktores vietniece
Tālr.: 67037120