Rīga, LETA. Šonedēļ, 13. janvārī, notiks kārtējā Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) projekta īstenošanas uzraudzības padomes sēde.
Sēdē izskatīs LNB projekta īstenošanas gaitu, LNB projekta finansējuma plānu un grafiku 2010. gadam, kā arī citus ar LNB saistītus jautājumus. Sēdē piedalīsies finanšu ministrs Einars Repše (JL) un citi Finanšu ministrijas speciālisti.
 
LETA jau ziņoja, ka "Nacionālās būvkompāniju apvienības" (NBA) speciālisti pērnā gada nogalē pabeidza būvniecības darbu plānu Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) projektam 2010. gadā.
 
Kā biznesa informācijas portālu "Nozare.lv" informēja NBA valdes loceklis Māris Vidauskis, darbi ir plānoti tā, lai pasūtītājam radītu pēc iespējas mazākus zaudējumus, tomēr jau tagad varot apgalvot, ka būvdarbu pabeigšanas termiņš tiks pagarināts un šis pagarinājums radīs papildus izmaksas.
 
Lai būvdarbus pabeigtu likumā paredzētajā termiņā - 2011. gada vidū - un jaunā bibliotēka darbu varētu sākt jau 2012. gadā, nākamgad būvdarbiem būtu jāatvēl ievērojami lielāka summa, nekā plānots 2010. gada valsts budžetā, uzsver būvnieku pārstāvis.
 
"Tā kā nākamajam gadam paredzētais finansējums ir samazināts vairākas reizes, mums nācās veikt ievērojamas izmaiņas būvniecības grafikā. Veicot šos pārkārtojumus, ievērojami samazināsim projektā nodarbināto darbinieku skaitu. Tā kā Latvijas būvniecības nozarē pašlaik ir sasalums, daudzi celtnieki būs spiesti papildināt bezdarbnieku rindas un dzīvot no valsts maksātajiem bezdarbnieku pabalstiem," norāda Vidauskis.
 
Nākamajā gadā tiks tupināta ēkas karkasa betonēšana, ēkas sienu mūrēšanas darbi un tiks uzsākta LNB jaunās ēkas fasādes montāža. Nākamgad plānots uzsākt arī ēkas inženierkomunikāciju izbūvi.
 
"Gaismas pils" būvdarbus veic NBA, ko veido trīs lielākie Latvijas būvuzņēmēji - SIA "Re&Re", AS "RBSSKALS" un SIA "Skonto būve". Saskaņā ar līgumu, ko valsts aģentūra "Jaunie trīs brāļi" ar būvuzņēmējiem parakstīja 2008. gada 15. maijā, bibliotēkas būvniecība izmaksās 114,6 miljonus latu. Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvdarbiem ikviens interesents var sekot tiešraidē - "www.nba.lv", "www.gaisma.lv" un "www.gaismaspils.lv".
 
Kā LETA jau ziņoja, LNB jaunās ēkas "Gaismas pils" celtniecībai nākamgad paredzēts novirzīt 13 018 380 latus - par 41% mazāk nekā šogad.
 
 
Jānis Bagātais LETA
Copyright © LETA