Rīga, NOZARE.LV. Pagājušajā gadā lielākie grāmatu tirgotāji paplašinājuši savu darbību un atvēruši jaunus veikalus gan Rīgā, gan reģionos, liecina biznesa portāla "Nozare.lv" veiktā aptauja.
Kā intervijā biznesa portālam "Nozare.lv" pastāstīja "Apgāds Zvaigzne ABC" valdes priekšsēdētāja Vija Kilbloka, pēdējo 12 mēnešu laikā "Apgāds Zvaigzne ABC" atvēris 12 jaunus veikalus, no kuriem trīs ir zemo cenu grāmatveikali jeb "outlet" grāmatnīcas.
 
"Patlaban raugāmies pēc telpu piedāvājumiem. Pieņemu, ka šogad pavasarī telpu nomas maksas kļūs vēl zemākas un atbrīvosies daudz telpu. Tad atbilstoši iespējām "iesim iekšā" ar grāmatu tirdzniecību," stāsta Kilbloka.
 
Viņa arī norāda, ka tad, kad ieviesa PVN 21% apmērā, valdība deklarēja, ka jāsamazina patēriņš un izdzīvos stiprākie - tie bija divi lielie lozungi. "Patēriņš ir samazinājies, un arī tas, ka izdzīvo stiprākie, kaut kādā mērā īstenojas," uzskata Kilbloka.
 
Arī šogad iespējamas izmaiņas nozarē - mazie grāmatu tirgotāji, visticamāk, meklēs iespēju pievienoties lielākajiem tīkliem, prognozē Kilbloka. "Arī pagājušajā gadā vairāki mazie grāmatu tirgotāji turpina strādāt, paglābjoties stiprāko tirgus dalībnieku aizvējā, piemēram, Valmierā, Jelgavā, Talsos grāmattirgotāji ir kļuvuši par "Zvaigznes ABC" grāmatnīcu darbiniekiem," norāda Kilbloka.
 
Šobrīd apgādam ir 23 grāmatu veikali - seši Rīgā, pārējie dažādos Latvijas novados.
 
Arī apgāds "Jānis Roze" pagājušajā gadā atvēris piecus jaunus veikalus, pastāstīja uzņēmuma sabiedrisko attiecību vadītāja daļas vadītāja Ilze Veisbārde. Jaunas grāmatnīcas tika atklātas reģionos - Ķekavā, Aizkrauklē, Jēkabpilī, Ogrē un Daugavpilī.
 
"Esam izgājuši ārpus Rīgas un "izpletušies" reģionos, ieejot jaunās tirdzniecības vietās. Jaunu veikalu atvēršana šobrīd ir no vienas puses risks un papildu izdevumi, bet no otras puses tā ir iespēja izmantot esošo situāciju tirgū," skaidro Veisbārde.
 
Investīciju apjomu jaunu veikalu izveidē uzņēmuma pārstāve neatklāj, vien atzīstot, ka lielus ieguldījumus prasa kasu sistēma, kā arī nopietni izvērtētas investīcijas mēbelēs un iekārtās, lielu daļu ņemot no jau esošajiem uzņēmuma krājumiem.
 
Komentējot SIA "Jānis Roze" apgrozījuma kritumu pagājušajā gadā, Veisbārde noāda, ka tie varētu būt tuvu 30%.
 
Jau pagājušā gada nogalē papildu grāmatām un kancelejas precēm, "Jānis Roze" savās grāmatnīcās piedāvāja "Laima" šokolādes, tādā veidā paplašinot pastāvīgo sortimentu ar jaunām produktu līnijām.
 
Šī gada uzdevums ir "noturēties un izturēt", atzīmē Veisbārde, piebilstot, ka arī šis gads prasīs jaunas, radošas idejas un iniciatīvas.
 
SIA "Jānis Roze" kopumā pieder 23 veikali Latvijā.
 
 
Ineta Želve Nozare.lv
Copyright © LETA