Rīga, 5. janv., NOZARE.LV. Izdevniecībai un grāmatu tirgotājam "Apgāds Zvaigzne ABC" gada griezumā procentuāli būs liels peļņas kritums, bet, cerams, "kopumā gadu noslēgsim ar plusiem", intervijā biznesa portālam "Nozare.lv" norāda "Apgāda Zvaigzne ABC" valdes priekšsēdētāja Vija Kilbloka.
"Ceru, ka "Apgādam Zvaigzne ABC" parādīsies kaut minimāla peļņa, jo vēl uz 1. oktobri kaut arī ļoti niecīgi, bet bija zaudējumi, salīdzinot ar 700 000 latu zaudējumiem, kas bija uz 1. jūliju un radās no palielinātās nodokļu likmes. Gada griezumā procentuāli būs liels peļņas kritums, bet, cerams, arī pateicoties Ziemassvētku tirdzniecībai, kopumā būsim plusos," stāsta Kilbloka.
 
Latvijas Grāmatnieku ģilde vēl nav apkopojusi grāmatizdevēju datus, kopš panākts PVN samazinājums grāmatām - no 21% līdz 10%. "Situācija ir ļoti dažāda. Augustā bija tirgus dalībnieki, kuriem apgrozījuma kritums bija līdz pat 70%, bet bija arī tādi, kuriem apgrozījuma lejupslīde bija 20%. Prognozējam, ka "Apgādam Zvaigzne ABC" apgrozījuma kritums varētu būt 25-30%," norāda Kilbloka.
 
2009. gads grāmatizdevējiem bija saspringts – gada sākumā pievienotās vērtības nodoklis (PVN) iepriekšējo 5% vietā tika noteikts 21% un tikai kopš augusta panākts, ka to samazina līdz 10%. "PVN ieviesa divu nedēļu laikā bez jebkādām iespējām tam sagatavoties. Turklāt izdevējiem pavasaris vienmēr ir bijis vistukšākais periods, kad daudzi ņem kredītus. Tas ir arī laiks, kad autoriem maksā honorārus par iepriekšējo gadu," stāsta "Apgāda Zvaigzne ABC" valdes priekšsēdētāja.
 
"Būtībā šī PVN palielināšana līdz 21%, kas nebija ieplānota, daudzus izdevējus noveda pie robežas, kad viņi vairs nevar pastāvēt. Bieži vien izdevēji jau tāpat strādā uz maksātnespējas robežas. Taču tā ir "veca" nozare, viens otru pazīst, un attiecības ir citādākas nekā ražošanā, tirdzniecībā – vide ir citādāka," skaidro Kilbloka.
 
Viņa arī atzīmē, ka tas, kas tika izdarīts ar nodokļiem, bija diezgan dramatiski un arī spēcīgākiem uzņēmumiem uzreiz nozīmēja apgrozījuma kritumu par vairāk nekā 35%. "Tā bija liela nauda, kas tika vardarbīgi izņemta no aprites. Mēs kavējām autorhonorārus, daudz ko atlikām, pārslēdzām līgumus, strādājām tikai četras dienas nedēļā, atlaidām cilvēkus. Faktiski šobrīd ir tā, ka ``uz āru" darbus vairs nedodam. Mums bija liels ārštata autoru, tulkotāju, mākslinieku loks, kas tika nodrošināti ar darbu. Šobrīd viss tiek padarīts pašu spēkiem. Radošo korpusu samazināja arī grozījumi Pensiju likumā," situāciju grāmatu izdošanas un tirdzniecības jomā komentē Kilbloka.
 
Kilbloka prognozē, ka 2010. gads grāmatizdevējiem būs "briesmīgs". "Tad tikai pa īstam jutīsim, kas ir noticis. Gads būs ļoti smags, un katrs santīms pirms tērēšanas jāapgroza pirkstos. Arī ar grāmatu pārdošanu būs jāstrādā daudz vairāk. Visticamāk, šis tirgus piedzīvos radikālas izmaiņas, katram vajadzēs atrast pastāvēšanas stingro punktu un pārvērtēt līdzšinējo darbību," pārliecināta "Apgāda Zvaigzne ABC" valdes priekšsēdētāja.
 
SIA "Apgāds Zvaigzne ABC" apgrozījums 2008. gadā sasniedzis 10 575 970 latus, salīdzinot ar 9 850 759 latiem 2007. gadā. Uzņēmuma peļņa 2008. gadā bija 1 172 144 lati, bet 2007. gadā - 1 485 237 lati.
 
Izdevniecība "Zvaigzne" pastāv kopš 1966. gada. SIA "Apgāds Zvaigzne ABC" nodibināta un reģistrēta 1993. gada 6. oktobrī. Tas ir lielākais grāmatu izdevējs Latvijā. Apgāda darbības virzieni ir mācību grāmatu, izziņas literatūras, bērnu literatūras un daiļliteratūras izdošana un tirdzniecība.
 
"Apgāds Zvaigzne ABC" regulāri piedalās grāmatu un izglītības jomai veltītās izstādēs Rīgā, kā arī ārpus Latvijas - Baltijas grāmatu gadatirgos Viļņā un Tallinā, starptautiskajos grāmatu gadatirgos Frankfurtē, Londonā, Boloņā un citur.
 
Pilnu interviju var lasīt biznesa portālā "Nozare.lv".
 
 
Ineta Želve Nozare.lv
Copyright © LETA