Šo sestdien savu septīto dzimšanas dienu svin viena no zināmākajām interneta vietnēm Latvijā - interneta bibliotēka "Atlants.lv", kas darbu uzsāka 2002. gada 12 .decembrī.
"Uzsākot savu darbību, sastapāmies ar daudziem neskaidriem jautājumiem kā tiesību, tā tehniskajā jomā. Pirms mums Latvijā nebija ne attālināto norēķinu internetā, nevienā interneta vietnē nebija iespējams slēgt elektronisku līgumu, nerunājot nemaz iespēju saņemt autoratlīdzību par internetā publicētiem literāriem darbiem. Tādējādi interneta bibliotēka "Atlants.lv" kļuva par celmlauzi visās minētajās sfērās. Daudzi no tehniskajiem un tiesiskajiem risinājumiem, kas šobrīd jau plaši tiek izmantoti Latvijas internetā, sākotnēji tika izstrādāti tieši interneta bibliotēkas "Atlants.lv" vajadzībām", stāsta interneta bibliotēkas idejas autors, veidotājs un attīstītājs - SIA "CDI" valdes priekšsēdētājs Gatis Sprūds.
 
"Atlants.lv" ir pirmā un joprojām vienīgā interneta bibliotēku Latvijā, kas tajā pieejamo darbu autoriem izmaksā autoratlīdzību par publicētajiem darbiem. Kopš interneta bibliotēkas "Atlants.lv" faktiskās dibināšanas ir aizritējuši septiņi gadi un tagad to dienā apmeklē 30`000 - 40`000 unikālo lietotāju. Bibliotēkā pieejamais darbu krājums ir viens no lielākajiem pasaulē līdzīgu pakalpojumu sniedzēju vidū.
 
Interneta bibliotēka "Atlants.lv" 2009. gada pirmajos 11 mēnešos veikusi jau 995 autoratlīdzības pārskaitījumus tās krājumā pieejamo darbu autoriem, no kuriem daudzi ir nopelnījuši jau vairākus simtus latu. Salīdzinājumam var pieminēt, ka 2008. gadā kopumā autoratlīdzība tika izmaksāta 812 autoriem - tas nozīmē, ka autoru un izmaksājamo autoratlīdzību skaits arvien pieaug. Ir daudz autoru, kas "Atlants.lv" pastāvēšanas laikā nopelnījuši vairākus simtus latu, bet ir arī autori, kuru autoratlīdzības apjoms pārsniedz 1`000 Ls un pat 2`000 Ls.
 
Gints Lazdiņš, "Atlants.lv" autors, kas publicējies ar pseidonīmu who_cares, studiju laikā pievienoja interneta bibliotēkai savus studiju darbus un šobrīd ir saņēmis vairākus simtus latu lielu autoratlīdzības izmaksu naudā. G.Lazdiņš stāsta: "Nolēmu publicēt savus darbus vietnē "Atlants.lv" pat īpaši nedomājot par atlīdzību, pamatā tādēļ, lai tie vienkārši nepazūd, bet jāatzīst - saņemt par tiem autoratlīdzību ir patīkami! Tā kā interneta bibliotēku "Atlants.lv" bieži izmantoju arī darba vajadzībām, ļoti ērti ir apmaksāt citu autoru darbu lejupielādi ar paša uzkrāto autoratlīdzību. Rezultātā varu gan izmantot "Atlants.lv" pakalpojumus, nemaksājot par tiem no savas kabatas, gan saņemt autoratlīdzības pārskaitījumus savā bankas kontā".
 
Šobrīd interneta bibliotēka "Atlants.lv" ar savu iespaidīgo vairāk kā 110’000 darbu lielo krājumu ir kļuvusi ne tikai par lielāko interneta bibliotēku Baltijā, bet arī par vienu no lielākajām pasaulē. Interneta bibliotēka "Atlants.lv" attīstībā ieguldītais darbs vainagojās ar oficiālu bibliotēkas statusu iegūšanu jau 2007. gada sākumā.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Gatis Sprūds
SIA "CDI" valdes priekšsēdētājs
Tālr.: 29442282