Tīmekļa vietnes Virtualtourist.com redaktori un apmeklētāji izveidojuši "Pasaules 10 atbaidošāko ēku un pieminekļu sarakstu" (The World’s Top 10 Ugliest Buildings and Monument, http://members.virtualtourist.com/vt/t/354), kas publicēts tiešsaistē 2009. gada 20. novembrī. Šogad 9. vietu tajā ieguvusi Kosovas Nacionālās un universitātes bibliotēka (Biblioteka Komb?tare dhe Universitare e Kosov?s, http://www.biblioteka-ks.org, KNUB), kas 2009. gada 25. novembrī plaši svinēja savu 65. gadskārtu.
Bibliotēka ir metāla režģa apjozts stikla un dzelzsbetona cietoksnis ar gandrīz simts islāmam raksturīgiem (Kosovas lielākā etniskā grupa ir albāņi, vairums — islāmticīge) balta stikla kupoliem — tie simbolizējot tradicionālās albāņu cepurītes. Acīmredzot horvātu arhitekts Andrija Muntjakovičs (Mutnjakovic), projektēdams bibliotēku pirms vairāk nekā 30 gadiem, nojautis dramatiskās vēstures kolīzijas, kas sākās Kosovā 1990. gadā un tika apturētas tikai 1999. gadā ar starptautisko bruņoto spēku (galvenokārt ASV) palīdzību. Serbu-albāņu konflikta rezultātā pilnīgi tika iznīcināta trešdaļa Albānijas publisko bibliotēku, zaudēta puse to grāmatu krājuma. Metāla režģa ieskautā KNUB palika stāvēt kā stāvējusi. Tās zaudējumi gan kvantitīvā izteiksmē bija lieli (100 000 sējumu), tomēr saturiski maznozīmīgi, jo vērtīgākās kolekcijas, piemēram, seniespiedumi, tika saglabātas.
 

KNUB ēkas celtniecība Prištinas (Prishtina) — 2008. gadā proklamētās Kosovas republikas galvaspilsētas — centrā uzsākta 1974. gadā un pabeigta 1982. gadā, kad Kosovas autonomais novads vēl bija komunistiskās Dienvidslāvijas sastāvdaļa. Septiņstāvīgajā ēkā ir divas lielas lasītavas, kur vietas pietiek 400 lasītājiem. Atsevišķa telpa atvēlēta periodisko izdevumu lasīšanai. Bibliotēkā ir amfiteātris 150 skatītājiem, kā arī konferenču zāle vairākiem desmitiem apmeklētāju. Ēkas ietlpība — 2 miljoni sējumu.

2009. gada "Pasaules 10 atbaidošāko ēku un pieminekļu sarakstā" rodamas arī citas kultūras institūcijas, piemēram, Kanādas miljardiera Michael Lee-Chin vārdā nosauktais Ontario Karaliskais muzejs Kanādā (Royal Ontario Museum, http://www.rom.on.ca/crystal/celebrate.php?id=3&view) — milzīga, daudzšķautnaina neregulāras formas stikla celtne, kas piebūvēta muzeja vēsturiskajai ēkai 2007. gadā. Daži komentētāji atzīst, ka jaunā piebūve viņiem atgādinot milzīgu laineri, kas nogāzies un ietriecies klasiskajā muzeja ēkā.

Varbūt kāds ir apmeklējis Kosovas Nacionālā un universitātes bibliotēku un/vai Ontario Karalisko muzeju un var sniegt savus komentārus?
 
Plašāku informāciju varēsiet lasīt LNB elektroniskā žurnāla "Bibliotēku Pasaule" (http://www.lnb.lv/lv/bibliotekariem/Izdevumi/biblioteku-pasaule) 50. numurā, kas pašlaik ir sagatavošana.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Jana Dreimane
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības institūta
Bibliotēku pētniecības un informācijas nodaļas vadītāja
Tālr.: 67312807