8. decembrī plkst. 12.00 Latgales Centrālajā bibliotēkā tiks atklāta  miniatūrgrāmatu izstāde: "Mazs cinītis gāž lielu vezumu" no Latgales Centrālās bibliotēkas kolekcijas.
Gadu gaitā bibliotēkā ir sakrāti aptuveni 100 maza izmēra iespieddarbi. Mazo grāmatiņu vēstures aizsākumi bijuši jau antīkajā pasaulē, sākumā rokrakstā un no 15. gadsimta iespiestā veidā. Latvijā par miniatūrgrāmatu tiek uzskatīta grāmata, kas nepārsniedz 100 milimetrus, platumam un biezumam nav nozīmes. Miniatūrgrāmatas ir ne tikai vizuāli, poligrāfiski un mākslinieciski interesanti izdevumi, bet tajos var atrast noderīgu informāciju. Publiskajās bibliotēkās miniatūrgrāmatas praktiski netika komplektētas, jo tās ir grūti izmantot- starp parasta izmēra grāmatām tās vienkārši pazūd. Miniatūrgrāmatas- apbrīnai, izziņai, izmantošanai.
 
Vismazākās LCB kolekcijā - 5 grāmatiņas sērijā "Epigrammas", 1986. gada Maskavas izdevums, tās ir tikai 4 x 4 cm lielas. Varēs aplūkot arī dažus faksimilizdevumus, vecākais no tiem izdots Sankt-Pēterburgā 1824. gadā.

Sākotnēji miniatūrgrāmatas Latvijā 30-tajos gados sāka izdot izdevniecība "Zelta ābele", klajā nāca nelieli metieni un tikai kā dāvanas, bieži vien ar autoru autogrāfiem, kas visbiežāk tika iegādātas kā suvenīri un nonāca pie kolekcionāriem. Latvijā miniatūrizdevumi tika izdoti latviešu un krievu valodā. Dažas grāmatas ir tā laika nodeva, K.Marksa, V. I. Ļeņina un citi darbi ar līdzīgu saturu, bet liela kolekcijas daļa ir poligrāfiski skaisti izdevumi un vērtīgi izziņas avoti, kā,  piemēram K. Fridrihsona un I. Ziedoņa "Pasāžas", kurā mākslinieka flomāstera zīmējuma tehnikā radītos darbus papildina dzejnieka teksts, "Ijaba grāmata" no E. Glika tulkotās "Bībeles 1689", enciklopēdija "Rīga". Brīnišķīgs ir 1984. gadā izdotais tautasdziesmām veltītais trīs grāmatu komplekts: K. Barons "Par tautasdziesmām un dziedāšanu", J. Peters "Trīs dārgas mantas", "Tautasdziesmas", skaisti ir A. Pušķina, A. Bloka, I. Turgeņeva, S. Mihalkova darbu izdevumi.

Izstāde būs apskatāma līdz 2010. gada 2. janvārim.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Dzidra Stupāne
Latgales Centrālās bibliotēkas direktores vietniece
Tālr.: 65476341; 26325472