Stokholma, 5. dec., LETA--AFP. Ziemassvētku vecītis dzīvo Kirgīzijā un pārvietojas neticamā ātrumā, lai spētu nogādāt visas dāvanas bērniem visā pasaulē, aprēķinājis zviedru inženieris Anderss Lāšons.
Vecītim laikā no Ziemassvētku vakara līdz Ziemassvētku dienai jānogādā dāvanas bērniem 2,5 miljonos mājās visā pasaulē, pieņemot, ka viņš apmeklē bērnus visos pasaules reģionos, skaidroja Lāšons no inženieru konsultācijas biroja "Sweco".
 
"Mēs aprēķinājām, ka vidēji uz kvadrātkilometra zemes dzīvo 48 cilvēki un starp katru māju atrodas 20 metri. Līdz ar to, ja Ziemassvētku vecītis izbrauc no Kirgīzijas un ceļo pretēji zemes griešanās virzienam, visu dāvanu nogādāšanai viņam ir 48 stundas," stāstīja Lāšons.
 
Kopš seniem laikiem uzskatīts, ka Ziemassvētku vecītis dzīvo Ziemeļpolā, kaut arī šo godu sev piedēvē arī virkne ziemeļu pilsētu, ieskaitot Rovaniemi, Somijas Lapzemē.
 
Taču "Sweco" zinātnieki savā ziņojumā par Ziemassvētku vecīša visefektīvāko ceļu, ņemot vērā tādus faktorus, kā ģeogrāfiskais blīvums un mazāk apvedceļu, secinājuši, ka Ziemassvētku vecītis nevarētu paspēt paveikt savu ceļojumu no ziemeļiem un ka loģiskākā viņa dzīvesvieta ir Kirgīzija.
 
"Katrā apstāšanās vietā viņam ir 34 mikrosekundes, lai nošļūktu pa skursteni, atstātu dāvanas, paskrubinātu cepumus un iemalkotu pienu un lektu atpakaļ kamanās," skaidroja Lāšons.
 
Lai spētu paveikt savu darbu, Ziemassvētku vecīša ziemeļbriežiem jāpārvietojas ar ātrumu 5800 kilometri sekundē.
 
Citu zinātnieku aprēķini gan liecina, ka Ziemassvētku vecīša kamanas, ņemot vērā dāvanu lielo nastu un pārvietošanos ar virsskaņas ātrumu, saskartos ar tik lielu gaisa pretestību, ka visa karavāna uzliesmotu un pārvērstos pelnos sekundes 4,26 tūkstošdaļās.
 
Lāšons piebilda, ka zinātnieki pie šiem slēdzieniem nonākuši pēc aprēķiniem pusdienas garumā.
 
Viņš arī pauda cerības, ka bērni, kas sūtījuši vēstules Ziemassvētku vecītim uz Lapzemi, nebūs pārāk satriekti par jaunajiem atklājumiem, un pēc ilgākas iztaujāšanas viņš tomēr atzina: "Neskatoties uz to, ko parāda aprēķini, es ticu, ka īstais Ziemassvētku vecītis nāk no Korvanturi, Somijas Lapzemē".
 
Turklāt zināms, ka ziemeļbrieži, kas velk Ziemassvētku vecīša superātrās kamanas, dzīvo tikai Lapzemē.
 
 
LETA AFP
Copyright © LETA