Jauns Interneta projekts Zurbu (http://zurbu.net/) ļauj bez maksas un speciālām tehniskām zināšanām izveidot pilnvērtīgus un, kas ir svarīgi, specializētus forumus par jebkura izmēra un administratīvā statusa apdzīvotas vietas vai novada vēsturi.
Mūsdienās, kad Internets jau ir ienācis gandrīz visās dzīves jomās, tik kultūrvēsturiski svarīgas jomas kā novadpētniecība entuziastiem joprojām nebija sava tematiska resursa. Tas lika vai nu izmantot nepiemērotus plaša profila sociālus tīklus, vai arī veidot mājaslapas, kuru tehniskā izpildījuma kvalitāte neatbilst pasaules standartiem, ja veidotas pašu spēkiem; pretējā gadījumā nepieņemāmas ir to augstas izmaksas. Zurbu piedāvā augstas kvalitātes novadpētniecības forumus par brīvu.

Kā zināms, vairākumā pilsētu un novadu bibliotēku tiek vākti materiāli par apkārtnes vēsturi. Tāpat daudzviet tās ir aprīkotas ar Interneta pieslēgumu.  Tieši tāpēc bibliotēkām ir liels potenciāls sākt jaunu novadpētniecības lappusi, izmantojot modernās tehnoloģijas.

Projekta pamatā ir pārliecība, ka vēsturē jāiedziļinās kopīgiem spēkiem, un tikai šajā gadījumā izpēte notiek gan efektīvi, gan objektīvi. Tieši tādēļ akcents tiek likts uz tiekšanos pēc tematam ideāli atbilstoša saziņas modeļa, kas ļautu cik vien iespējams vienkārši gan diskutēt, gan vēlāk atrast informāciju. Katrai apdzīvotai vietai tiek veltīta atsevišķa sadaļa, ko pieņemts saukt par forumu, taču tikpat labi tā der rakstu un avotu kolekciju veidošanai vai cita veida kopīgai izpētei. Ir iespējams augšupielādēt un ērti apskatīt ne vien attēlus, bet arī kartogrāfiskus avotus.

Viena no svarīgākajām Zurbu priekšrocībām ir iespēja būt drošiem par kārtību resursā arī tad, ja Interneta pieslēgums nav pieejams – par to parūpēsies portāla administrācija.

Projekta fundamentā ir lielākā Rīgas novadpētniecības foruma http://forum.myriga.info/ piecu gadu administrēšanas pieredze. Forumā saziņa bez jebkāda naida notiek divās valodās vienlaicīgi. Nopietnāko darbu starpā var minēt nacisma upuru kapu piemiņas plāksnes atjaunošanu Pļavniekos (http://forum.myriga.info/?showtopic=1634) un pētījumu par Bieriņu muižas vēsturi (http://forum.myriga.info/?showtopic=1529), augstā profesionālā līmenī tiek apspriesti arī transporta (http://forum.myriga.info/?showforum=9) un citi jautājumi.
 
Sakrātā pieredze iedvesmoja sākt analoģiskus projektus citās pilsētās.

Zurbu pakalpojumi ir pieejami par brīvu un tādi arī paliks. Tiek garantēta arī vārda brīvība forumos.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Artūrs Reiljans