Pekina, 24. nov., LETA--AFP. Ķīnas varasiestādes pirmdien paziņoja, ka ASV informācijas tehnoloģiju uzņēmums "Google", visticamāk, pārkāpis autortiesības, bez atļaujas ieskenējot un savā tīmekļa bibliotēkā publicējot vairāk nekā 17 tūkstošus Ķīnas autoru grāmatu, un pauda atbalstu rakstniekiem, kas cenšas aizstāvēt savas tiesības.
"Es personīgi uzskatu, ka "Google", iespējams, ir iesaistīts autortiesību pārkāpumā," pārliecināts Nacionālās Autortiesību administrācijas ģenerāldirektors Vans Džikians.
 
"Mēs atbalstām Ķīnas rakstniekus, Ķīnas Iespieddarbu autortiesību biedrības un Ķīnas rakstnieku asociācijas biedru centienus aizstāvēt savas likumā noteiktās tiesības," viņa viedokli citē laikraksts "Beijing News".
 
Džikians tāpat arī norādīja, ka viņam "nav izdevies gūt neapgāžamus pierādījumus" par labu "Google" paziņojumam, ka uzņēmuma rīcība nepārkāpj likumus.
 
Jau iepriekš ziņots, ka, pēc Iespieddarbu autortiesību biedrības datiem, vismaz 17 922 Ķīnas grāmatas tikušas ieskenētas un ievietotas "Google" grāmatu pārlūkošanas vietnē, kuras mērķis ir internetā publicēt miljoniem izdevumu.
 
Lai panāktu izlīgumu konfliktā, interneta giganta pārstāvis piektdien ieradās uz tikšanos ar Ķīnas amatpersonām, tomēr sarunu iznākums nav zināms.
 
Kritiku par autortiesību pārkāpumiem "Google" saņēmis jau no vairākām valstīm, tostarp ASV, Francijas un Vācijas.
 
Kalifornijā bāzētais uzņēmums pērn noslēdza vienošanos ar ASV autoriem un izdevējiem, kas ļaus lietotājiem iegūt grāmatu kopijas internetā.
 
Vienošanās paredz, ka "Google" izmaksās 125 miljonus dolāru (58,87 miljonus latu), lai apmierinātu pret uzņēmumu vērstās prasības, iegūstot tiesības izveidot neatkarīgu "Grāmatu tiesību reģistru", kas autoriem un izdevniecībām maksās atlīdzību par pārdotajām grāmatām, kā arī nodrošinās viņu reklāmu.
 
Taču pēc ASV Tieslietu ministrijas izteiktā lūguma tiesai vienošanos noraidīt, abas puses to pārskatīja un tiesnesim šomēnes iesniedza jaunu variantu. Tā izskatīšana tiesā paredzēta 18. februārī.
 
Tieslietu ministrijas prasībā, kas iesniegta ASV apgabaltiesai Ņujorkā, norādīts, ka vienošanās rada problēmas no autortiesību un monopolu ierobežošanas viedokļa, taču vienlaikus uzsvērts, ka ministrija mudina abas puses turpināt dialogu, lai šos jautājumus atrisinātu.
 
 
LETA AFP
Copyright © LETA