Piektdien, 27. novembrī plkst. 14:00 Kuldīgas Galvenajā bibliotēkā notiks tikšanās ar grāmatas "Zīmogs sarkanā vaskā" autoru Jāni Lejiņu! Sarunas vedīsies par triloģiju, vēsturisko epopeju "Zīmogs sarkanā vaskā" tapšanu un viņa sievas Virdžīnijas Lejiņas iecerēm veidot par to filmu. Šī tikšanās notiks pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstam.

Ar Jāņa Lejiņa romānu "Zīmogs sarkanā vaskā" Latvijas lasītājam tiek piedāvāts ļoti interesants darbs, kurā drosmīgi lauztas vairākas klišejas par Baltijas senvēsturi.

2001. gadā, tika izdota triloģijas "Zīmogs sarkanā vaskā" I grāmata "Brāļi". Pats romāns ir vērienīga vēsturiska lasāmviela no XII gadsimta dzīves. Autora mērķis - pierādīt, ka latviešu senči nav bijuši ne par matu sliktāki par citām tautām. Autors modelējis XII gadsimta situāciju kā lielo sociālpolitisko spēku spēli. Romāna politiskajā līmenī aprakstīts Tālavas konflikts ar Naugārdi, nonākšana tās pakļautībā un drīzā atbrīvošanās.

2004. gadā izdotā triloģijas otrā daļa "Ķēniņš". Tajā autors turpina smalki uzrādīt un aizlāpīt "baltos plankumus" senās Latvijas valstiskuma un kultūras vēsturē. "Ķēniņa" lappusēs iesoļo Rīgas bīskaps Alberts, pats imperators Frīdrihs Barbarosa un noslēpumainie "neredzamie brāļi".

Šogad izdota pēdējā no triloģijas daļām "Rūnas". Romānam raksturīgs vieglums un aizrautība.

Triloģijas pirmā grāmata "Brāļi" saņēma pirmo prēmiju Raimonda Gerkena un žurnāla "Karogs" 6. romānu konkursā 2000. gadā, bet 2004. gadā Latvijas Rakstnieku savienības Literatūras Gada balvas žūrija piešķīra specbalvu triloģijas otrajai grāmatai "Ķēniņš" – par vērienīgu un būtisku latviešu nacionālās vēstures un pašapziņas atainojumu.

Par šodienu rakstnieks saka: "Mēs nevaram pretoties globalizācijai. Bet atrast veidu, kā sistēmu neņemt par pilnu, neļaut, lai tevi sagrauj, to gan mēs varam. Jāsaprot, ka, dzenoties pakaļ tam, kas aicina, tu būsi mūžīgi atkarīgs no aicinātāja. Tā toreiz bija ar baznīcas varu, tā šodien ir ar naudas varu."

Latvijas žurnālists un prozaiķis, Latvijas PSR tautas rakstnieks, Latvijas Radio un televīzijas padomes pirmais priekšsēdētājs Zigmunds Skujiņš: "Pašreiz latviešu literatūrā es par vissvarīgāko uzskatu Lejiņa "Zīmogu sarkanā vaskā", jo viņam nopietns piegājiens, turklāt Lejiņš iet tajā virzienā, kurā neviens cits patlaban nestrādā."


Informāciju sagatavoja:
Sanita Tilgale
P/a Kuldīgas Galvenā bibliotēka
http://biblio.kuldiga.lv