Rīga, 13.nov., LETA. AS "Preses nams" jau tuvākajā laikā pārtrauks preses izdevumu iespiešanu, raksta laikraksts "Biznes & Baltija".
"Preses namam" ir divas tipogrāfijas - preses izdevumi tiek iespiesti Ķīpasalā, bet jaunajā tipogrāfijā Silakrogā - grāmatas. Pēc laikraksta ziņām, grāmatu iespiešana turpināšoties vismaz līdz uzņēmuma ārkārtas akcionāru sapulcei 8. decembrī, savukārt preses izdevumu iespiešana tikšot pārtraukta ātrāk.
 
Tipogrāfijā stāstīts, ka pašlaik tiek izlietots pēdējais iepirktais papīrs. Kad tas beigšoties, esot grūti pateikt. Tipogrāfija jau brīdinājusi savus klientus par darbības pārtraukšanu. Līdz šim šajā tipogrāfijā iespiesti "Mediju nama" un izdevniecības "Petits" izdevumi, bet aptuveni pusi ienākumu devuši ārvalstu pasūtījumi.
 
Tagad Latvijas tipogrāfiju tirgū paliks divi spēlētāji - poligrāfijas grupas "Mūkusala" un "Fenster", kā rezultātā būtiski augšot pieprasījums pēc tipogrāfijas pakalpojumu jaudas. Abās tipogrāfijās uzsvērts, ka tās spētu nodrošināt ražošanas jaudu, taču no avīžu puses pieprasītākie preses izdevumu iespiešanas laiki vēlu vakaros jau ir aizņemti. Laikraksts pieļauj, ka, mazinoties konkurencei, augs pakalpojumu cenas.
 
Kā ziņots, 6. novembrī Rīgas pilsētas Kurzemes rajona tiesa noraidīja poligrāfijas uzņēmuma AS "Preses nams" lūgumu noteikt tam tiesisko aizsardzību. Uzņēmums lūdza noteikt aizsardzības procesu uz diviem gadiem.
 
Kā aģentūru LETA informēja uzņēmuma pārstāve Dace Robežniece, šis laiks AS "Preses nams" nepieciešams, lai turpinātu uzņēmuma reorganizācijas procesu, būtiski izmainot uzņēmuma ražošanas struktūru, tehnoloģiskos procesus, apgūstot jaunus noieta tirgus un pilnībā atjaunojot maksātspēju. Ražošanas bāzi paredzēts restrukturizēt atbilstoši šā brīža tirgus prasībām, kurās dominē mazāka apjoma, tehnoloģiski komplicētāki pasūtījumi, un būtiski mainījusies tirgus konjunktūra.
 
Tāpat restrukturizācijas procesā tiks mainīti tehnoloģiskie procesi ar uzsvaru uz digitālo druku, kas ļaus veiksmīgāk apkalpot arī vietējā tirgus pieprasījumu, kurā novērojams, ka dažādu drukāto materiālu skaits pieaug, bet samazinās to tirāžas.
 
Uzņēmuma mērķis ir saglabāt līderpozīcijas Baltijas poligrāfijas tirgū, kā arī būtiski stiprināt "Preses nama" eksportspēju, galvenokārt fokusējot uzmanību uz Ziemeļvalstu, Vācijas un Krievijas tirgiem.
 
AS "Preses nams" valdes priekšsēdētājs Igors Stepanovs atzina, ka ekonomiskā krīze ierobežojusi iespējas pilnībā pabeigt uzņēmuma restrukturizācijas procesu. ""Preses namu", līdzīgi kā daudzus citus uzņēmumus Latvijā, ietekmē maksātspējas kritums visā industrijā - mūsu klienti nereti nevar samaksāt par pasūtījumiem, jo viņu klienti savukārt mazāk pērk grāmatas, laikrakstus, citus drukātos materiālus," skaidro Stepanovs, "šādā situācijā uzņēmums nevar ilgtermiņā finansēt savu klientu pasūtījumus, bet daudzi klienti vairs nevar laicīgi apmaksāt priekšapmaksas par drukas darbu materiāliem."
 
Līdz ar to, lai arī pasūtītāju skaits nav būtiski mainījies un "Preses nama" darba procesa efektivitāte ir uzlabojusies, visā industrijā ir maksātspējas grūtības, uzsvēra uzņēmuma pārstāvis.
 
Koncernā "Dienas mediji" ietilpstošās "Poligrāfijas grupas "Mūkusala"" klientu lokā jau ir arī SIA "Mediju nams", aģentūrai LETA atzina "Poligrāfijas grupas "Mūkusala"" valdes priekšsēdētājs Visvaldis Trokša. "Saņēmām cenu pieprasījumu no SIA "Mediju nams", un mēs piedalījāmies tenderī kā jebkurš cits nozares spēlētājs," skaidroja Trokša.
 
Kā ziņots, "Preses nams" 2008. gadā strādāja ar zaudējumiem 7,5 miljonu latu apmērā, no kuriem vairāk nekā divi miljoni latu izveidojušies pamatlīdzekļu pārvērtēšanas dēļ.
 
Lielākais "Preses nama" akcionārs ir "Latvijas kuģniecības" meitasuzņēmums "LASCO Investment", kuram pieder 95,4% uzņēmuma akciju.
 
"Preses nams" dibināts 1991. gada 20. februārī. Tā galvenais pamatdarbības veids ir augstas kvalitātes dažāda veida poligrāfijas pakalpojumu sniegšana - laikrakstu un žurnālu iespiešana, grāmatu izgatavošana un citas poligrāfiskās produkcijas ražošana.
 
 
LETA
Copyright © LETA