Piektdien, 13. novembrī, plkst. 15.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 5. stāva Izstāžu zālē K. Barona ielā 14, tiks atklāta Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja sagatavotā izstāde "Logu stāsti".
19. gs. 2. pusē Latgales zemnieku dzīvojamo māju rotājumu neatņemama sastāvdaļa bija logu apmaļu dekoratīvie kokgriezumi. Taču līdz pat mūsdienām daudzas tautas tradicionālās celtniecības un lietišķās mākslas vērtības ir izzudušas un turpina izzust. Ienākot jauniem materiāliem un tehnoloģijām būvniecībā, aizvien retāk tiek saglabāti vēsturiskie logi, izzūd arī logu apmaļu dekoratīvie rotājumi.
 
2006. gadā Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs realizēja projektu „Māju logu apmaļu dekoratīvie rotājumi Latgalē”. Projekta ietvaros tika rīkota ekspedīcija, kur muzeja pētnieki apsekoja tradicionālās dzīvojamās mājas Preiļu rajona Riebiņu novada Silajāņu un Galēnu pagastos. Pētot māju vēsturi un to iedzīvotāju dzīvesstāstus, tika savākti materiāli, kas apvienoti šajā ceļojošajā izstādē.
 
Ekspedīcijas mērķis bija ne tikai izpētīt Latgales zemnieku māju eksterjeru un iepazīt tur dzīvojošos ļaudis, bet arī apzināt tuvējo Krievijas guberņu iedzīvotāju materiālās kultūras un dzīvesveida mijiedarbību.
 
Izstādi papildina ekspedīcijas laikā iegūtie oriģinālie kokgriezumi, Rēzeknes Mākslas vidusskolas Koka izstrādājumu dizaina programmas vadītāja Jāņa Igoveņa izgatavotās logu apmaļu dekoratīvo rotājumu kopijas un dokumentālā filma par ekspedīciju. Muzeja izglītojošās programmas ietvaros bērni varēs likt pēc senajiem kokgriezumiem gatavotas koka puzles un skolnieki, apskatot izstādi, varēs atbildēt uz jautājumiem, uzrakstīt savu logu stāstu vai uzzīmēt dekoratīvo kokgriezumu logiem.
 
Izstādes atklāšanā piedalīsies Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja direktore Tekla Bekeša, izstādes māksliniece Silvija Berezovska, Preiļu novada Kultūras centra vadītājs Guntis Skrimblis un Nacionālās bibliotēkas direktora vietniece Dace Gasiņa.

Izstāde būs apskatāma līdz 12. decembrim.
 

Informāciju sagatavoja:
Anda Lamaša
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Izstāžu nodaļas vadītāja
Tālr.: 67287459; 26373917