Pagājušonedēļ Smiltenē noslēdzās starptautiskā Latvijas i-sabiedrības tehnoloģiju ekspozīciju (LatSTE) konference Sadarbība rītdienas skolai, kurā piedalījās vairāk nekā 350 skolotāju un citu interesentu. Katru gadu konference notiek citā vietā, šogad to rīkoja Smiltenes ģimnāzija, un katrreiz tai ir cita tēma.
Konferences dalībnieki no Latvijas, Lietuvas un Francijas uzzināja par informācijas un komunikāciju tehnoloģiju jaunumiem izglītībā, piedalījās darbnīcās un noklausījās referātus. Viņi tikās arī ar Latvijas skolu dažādu projektu autoriem, novērtēja citu skolotāju veikumu un paši dalījās pieredzē. Tā ir vieta, kur notiek radoši meklējumi, inovāciju un sadarbības iespēju veicināšana. Konferencē plaši tika diskutēts par dažādiem tiešsaistes servisiem un to piedāvāto iespēju klāstu, funkcionalitāti, kas pamatā ir bezmaksas. Viens no visizplatītākajiem - Google piedāvāto servisu iespējas. Laikā, kad nepieciešams ekonomēt finanses, jaunie tiešsaistes servisi ir labs risinājums mācību un darba procesu modernizēšanai. Pieminēšanas vērts ir Blogger serviss jeb blogu veidošana tiešsaistē, to lieliski var izmantot ne tikai individuālu interneta dienasgrāmatu rakstīšanai, bet arī vortālu un pat portālu izveidei skolas vai bibliotēku vajadzībām. Tikpat būtiski ir veidot sociālos tīklus, kas apvieno ne tikai jebkuras interešu grupas cilvēkus, bet arī rada kopīgu komunikāciju vidi, iespēju dalīties zināšanās un pieredzē, piedalīties starptautiskos projektos un izmantot tehnoloģijas, lai uzlabotu kompetenci. Šādu sociālo tīklu izmantošana īpaši svarīga būs nākotnē, jo bērni, kas auguši jauno tehnoloģiju laikā, ikdienā jau izmanto internetu, lai mācītos, sazinātos, meklētu informāciju.

Mūsdienās tehnoloģiju lietojumam ir liela nozīme, arī bibliotēku sistēmā, bet tas nav pašmērķis. Izšķiroša loma ir bibliotekāram vai skolotājam, viņa prasmēm organizēt darbu, pašam mācīties un būt atvērtam pārmaiņām. Ikviens no mums vēlas dzīvot izglītotā sabiedrībā, brīvi piekļūt Latvijas un pasaules kultūras mantojumam, informācijai un zināšanām. Jau šobrīd internetā valda milzīga informācijas pārpilnība, taču būtiski novērtēt tās kvalitāti, atlasīt noderīgāko, izvēlēties un apstrādāt informāciju, lai veidotu kaut ko jaunu. Pavisam jaunu interneta vidi ar kvalitatīvu informāciju ikvienam interesentam bez maksas piedāvā digitālā bibliotēka - www.ebiblioteka.lv. Tajā tiek domāts arī par materiālu pieejamību cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Konferences laikā tika pasniegta pāragri mūžībā aizgājušā LatSTE dibinātāja, Ogres ģimnāzijas pedagoga Tāļa Bērča piemiņas balva un stipendija, kas paredzēta vispārizglītojošo un vidējo profesionālo skolu informātikas skolotājiem, kuri devuši lielu ieguldījumu informātikas attīstībā savā skolā un piedalījušies informācijas sabiedrības veidošanā. Par otro T. Bērča piemiņas balvas un stipendijas laureātu kļuva Lielvārdes pamatskolas skolotājs Māris Roga.

Konferences pirmās dienas noslēgumā dalībnieki varēja arī atpūsties, jo organizatori Smiltenes kultūras un sporta centrā nodrošināja iespēju noskatīties Māras Lejas deju uzvedumu Buratino. Tas bija brīnišķīgs un neaizmirstams.
 

Attēlā: Limbažu Bērnu bibliotēkas galvenā bibliogrāfe Ilze Putniņa LatSTE konferencē vienā no darbnīcām "Tiešsaistes servisu iespējas mācību procesa pilnveidei"
 
 
Informāciju sagatavoja:
Ilze Putniņa
Limbažu Bērnu bibliotēkas galvenā bibliogrāfe