Latviešu māksliniece Anete Melece par ilustrācijām Mairas Dobeles grāmatai "Nepareizas dzīves skola" (liels un mazs, 2008) ieguvusi Tallinas ilustrāciju triennāles Goda diplomu.
No 3. līdz 30. novembrim Igaunijas Nacionālajā bibliotēkā notiek 3. Starptautiskā ilustrāciju triennāle "Bilžu spēks". Tajā piedalās sešdesmit pieci mākslinieki, un atbilstoši  izstādes nolikumam apmēram trešo daļu no tiem veido Igaunijas pārstāvji. No pārējām Baltijas jūras reģiona valstīm - no Lietuvas, Latvijas, Polijas, Vācijas, Zviedrijas, Somijas, Dānijas, Norvēģijas un Krievijas – no katras pieci autori.
Katru reizi – tātad šogad jau trešo reizi tika piešķirta Triennāles galvenā balva (skulptūra "Mūza" un 1000 Euro), kā arī desmit Goda diplomi. Īpašas atzinības saņēma arī vairāki Igaunijas institūciju izvirzīti ilustrāciju autori. Kopumā šīs skates mākslinieciskais līmenis tāpat kā abas iepriekšējās reizes, ir ļoti augsts. Pārstāvēti ļoti atšķirīgi mākslinieki, dažādas tehnikas un, šķiet, visas iespējamās tēmas. Interesanti atzīmēt, ka šī ir ilustrāciju triennāle (ar to tā ir īpaša un oriģināla pat pasaules līmenī), kur grāmata un teksts netiek vērtēti, galvenais ir radošas, interesantas, oriģinālas ilustrācijas. Saturu, tekstu bieži vien autori rada paši - šogad tādu darbu bija gandrīz trešā daļa. Bija, protams, arī ilustrācijas daudziem pasaules bērnu literatūras klasikas darbiem.
 
Katru reizi ilustrācijas vērtē jauna žūrija, kurā parasti darbojas seši speciālisti – mākslinieki un mākslas zinātnieki. Šogad žūrijas darbā piedalījās grāmatu ilustrāciju māksliniece no Dānijas Liliana Bregere (Lilian Brøgger), 2006. gada triennāles galvenās balvas ieguvēja, Juta Kivimee (Juta Kivimäe) no Igaunijas Mākslas muzeja, grafiskā dizaina mākslinieks Romas Orantas no Lietuvas, akvarelists un ilustrators no Somijas Hannu Taina un mākslas zinātniece Austra Avotiņa no Latvijas.
 
Latvijas ilustratorus šogad pārstāv Ilze Dambe, Anita Paegle, Juris Petraškevičs, Reinis Pētersons un Anete Melece.
Augstāko žūrijas novērtējumu no Latvijas ilustratoriem saņēma Anete Melece. Šveicē dzīvojošā latviešu māksliniece saņēma vienu no desmit Goda diplomiem. Māksliniece lieto jauktu tehniku - aplikāciju, zīmējumu u.c. Asprātīgajās ilustrācijās izjūtams mūsdienu pusaudžu ikdienas dzīves konteksts, ilustrācijās viņa attēlo ne tikai sižeta notikumus, bet pārvērš tēlos arī varones sajūtas un domas.
 
Šādu apbalvojumu vēl ir saņēmusi arī Anita Paegle 2003. gadā, kad Tallinā notika 1. starptautiskā ilustrāciju triennāle. Šogad Anitas Paegles ilustrācija Laura Gundara grāmatai "Ķipars pipars" (Apgāds "Alis", 2008) greznoja visus triennāles publicitātes materiālus – banerus, ielūgumus, plakātus.
 
2009. gada galvenā balva tika piešķirta jaunai Krievijas māksliniecei Varvarai Aljai (Varja Akaķejeva, 1983, radošā grupa "Zavtrak"). Pirmo reizi balvu ieguva ilustratore, kura savus košos un ārkārtīgi dinamiskos, sirreālu vīziju piesātinātos darbus veido ar digitāliem paņēmieniem.
 
Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome (LBJLP)  parasti rūpējas par mākslinieku informēšanu un darbu atlasi triennālei, Latvijas Nacionālā bibliotēka šo starptautisko pasākumu atbalsta organizatoriski.
 
Nākošā gada nogalē un 2011. gada sākumā Igaunijas Bērnu literatūras centrā (Pikk 73) notiks lielākā līdz šim veidotā latviešu ilustratoru darbu skate ārzemēs, 80 līdz 100 mūsu mākslinieku oriģinālilustrācijas būs aplūkojamas Tallinas vecpilsētas vienā no skaistākajiem jūgendstila namiem, ko igauņi ir atvēlējuši bērniem un bērnu grāmatām. Īpaši pagodinoši tas ir tāpēc, ka 2011. gadā Tallina būs Eiropas kultūras galvaspilsēta, tā būs plaši apmeklēta un baudīs daudz starptautiskas ievērības.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Silvija Tretjakova
Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomes Starptautisko sakaru nodaļas vadītāja
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra vadītāja
Tālr.: 67312792