Daugavpils, 4.nov., LETA. Svinot Daugavpils universitātes (DU) 88. gadadienu, šodien DU muzejā tiks atklāta unikāla ābeču izstāde "No A līdz Z jeb no ābeces līdz…", aģentūru LETA informēja DU sabiedrisko attiecību menedžere Vita Viļevko.
Ābeču kolekciju muzejam dāvinājusi profesore Ludmila Timoščenko.
 
Kolekcijas veidotāja teikusi, ka ideju par ābeču vākšanu viņai rosinājis sapnis - kāda balss mudinājusi pedagoģi pievērsties "mazo enciklopēdiju" apzināšanai un vākšanai, iezīmējot kolekcionāres intereses turpmākajiem gadu desmitiem.
 
Kopš zīmīgā sapņa 1988. gada 12. aprīlī mēroti ceļi uz daudzām pasaules valstīm, tostarp Vāciju, Lielbritāniju, Izraēlu, Grieķiju, Indiju un bijušās Padomju Savienības republikām, dibināti jauni kontakti, ieguldīts laiks un līdzekļi, iegūtas jaunas zināšanas, iepazītas jaunas kultūras, tādējādi piešķirot ābeču kolekcijai arī lielu garīgu vērtību.
 
Vienlaikus minētā kolekcija noteikusi arī profesores zinātniskās intereses un metodiskās ievirzes. Laika gaitā izstrādāta valodas apguves metodika, izdotas vairākas mācību grāmatas krievu valodas apguvē jaunāko klašu skolēniem, sagatavoti jaunāko klašu skolotāji un pirmsskolas mācību iestāžu audzinātāji.
 
Izstādē vienkopus būs apskatāmas vairāk nekā 1000 dažādu tautu un valstu ābeces 200 valodās, kas izdotas laika posmā no 16. gadsimta līdz mūsdienām.
 
Līdzās daudzveidīgajām ierastajām pirmklasnieku ābecēm, izstādē būs apskatāmas arī pareizticīgo ābeces, pasaku un bilžu ābeces, neredzīgo ābeces un pat ābeces pieaugušajiem.
 
 
Ivars Soikāns LETA
Copyright © LETA