Rīga, 4.nov., LETA. Latvijas Radošo savienību padomes (LRSP) rīkotajā akcijā "Es par kultūru" muzejos, teātros, kultūras namos, mūzikas un mākslas skolās, kinoteātros, bibliotēkās, grāmatnīcās un internetā kopā parakstījušies 42 564 Latvijas iedzīvotāji, apliecinot, ka kultūra tiem ir svarīga.
Kā aģentūru LETA informēja LRSP ģenerālsekretārs Haralds Matulis, akcijas rīkotāji pauž cerību, ka savāktie paraksti "neļaus turpmāk apgalvot, ka Latvijas sabiedrībai kultūra nav prioritāra". Akcijas rīkotāji arī aicina "uzņemties personīgu atbildību tos, kas vēlas pieņemt Latvijas kultūru apdraudošus lēmumus".
 
Augustā veiktajā ministriju auditā koalīcijas partijas, Finanšu ministrija un sociālie partneri novērtēja kultūras funkciju kā Latvijai vismazāk nepieciešamo, uzdodot to arī par sabiedrības viedokli. Akcijas rīkotāji tam nepiekrīt. "769 nejaušu interneta balsotāju simpātijas nevar tikt uzdotas par reprezentatīvu Latvijas sabiedrības viedokli."
 
Akcijas rīkotāji vēlas, lai Latvija sekmīgi attīstītos un suverēni pastāvētu ilgtermiņā, un cer, ka arī politiķiem tas rūp. "Mūsu valsts pastāvēšanu nākotnē nenodrošinās starptautiskie aizdevumi un zelta rezerves Latvijas bankā, ja tiks izsaimniekots patiesais valsts pamatkapitāls - Latvijas kultūra, kas prasa nemitīgu kopšanu un atjaunošanu."
 
Parakstoties Latvijas kultūras aizstāvībai, akcijas dalībnieku mērķis nav sacīt: neraizēsimies par miesu, radīsim un baudīsim tikai mākslu. Valsts ir kā nemitīgi augošs bērns, tā attīstībai jābūt samērīgai - ir jādod gan miesai, gan dvēselei. Valsts ir kā piramīda, kur smaile ir tās kultūra. Tā aizņem samērā nelielu platību, un arī tās uzturēšana prasa daudz mazāk nekā visas pārējās vajadzības, bet piešķir šai piramīdai pilnību un vērtību. Taču tieši kultūrai 2010. gada valsts budžetā paredzēts viens no lielākajiem samazinājumiem - gandrīz 30% pret 2009. gadu.
 
"Raugoties uz kultūrai ierādīto vietu Latvijas iekšzemes kopproduktā un valsts budžetā, ir redzams, ka piramīdas smaile tiek mērķtiecīgi drupināta. Neaptverot, ka tad tā vairs nebūs piramīda, bet gan nožēlojama parodija - valsts, kas zaudējusi savu pašapziņu un identitāti. Iespējams, kādu laiku šo iztrūkumu nejutīs ne vara, ne arī daļa sabiedrības. Iespējams, līdz brīdim, kad muzejus nāksies pārtaisīt par cietumiem, jo sabiedrībai tie būs daudz nepieciešamāki," uzskata akcijas iniciatori.
 
 
Emīlija Kozule LETA
Copyright © LETA