Rīga, 3.nov., LETA. Latvijas grāmatu izdevējus satraukusi konkurenta parādīšanās internetā, kur biedrība "Ideju forums" vienkop savākusi 5085 dažādus tekstus, raksta laikraksts "Diena".
Jaunas interneta bibliotēkas rašanos tās veidotāji manifestē ar saukli, ka "šajā laikmetā iespējai izglītoties un izzināt pasauli ir jābūt par brīvu". "Ideju foruma" vietnē vienkop jau savākti 5085 teksti, tajā skaitā 966 latviešu un ārzemju autoru daiļliteratūras darbi, 333 videomateriāli, 1189 audiofaili un 386 attēli. Ne visi autori ir informēti, ka viņu darbi ir brīvi pieejami internetā. Ja par darbu publicēšanu pilnā apjomā satraucas izdevniecības, "Ideju foruma bibliotēka" (IFB) atsaucas uz noslēgtajiem līgumiem ar darbu autoriem.
 
Satraukumu par sava darba publicēšanu internetā bez saskaņošanas ne vien lasāmā, bet arī klausāmā versijā paudis literāts Egīls Venters, šo rīcību salīdzinot ar interneta vietnes "Pirate Bay" darbību.
 
Citi autori tik kategoriski nav. Noslēdzot līgumu, savus darbus pilnā apjomā publicēt ir atļāvusi Inga Ābele. Viņas romānu "Paisums" izdeva "Dienas grāmata", bet vairākus iepriekšējos darbus - izdevniecība "Atēna". Izdevēji par autores doto atļauju nav informēti. Izdevniecības "Dienas grāmata" direktori Daci Sparāni satrauc iespēja, ka grāmatas, kas vēl nopērkamas grāmatnīcās, brīvi ir izlasāmas interneta vidē.
 
IFB piedāvājusi izdevniecībām slēgt līgumu par izdevumu pārpublicēšanu internetā, bet izdevniecība nevar nodot tiesības kādam publicēt pilnu teksta materiālu bez autora ziņas. Arī apgāda "Atēna" valdes priekšsēdētājs Pēteris Jankavs bijis pārsteigts, uzzinot, ka vēl pirms līguma parakstīšanas ar apgādu IFB interneta vietnē jau publicēti darbi pilnā apjomā, jo vēlējies vienoties, ka pārdošanā esošās grāmatas internetā pilnībā publicētas netiks. Tiesā izdevējs varētu vērsties vienīgi par grāmatas maketa izmantošanu, pārpublicējot konkrētu izdevumu. Par teksta ievietošanu internetā bez saskaņošanas iebilst var tikai autors.
 
Rakstnieks Pauls Bankovskis uzskata, ka interneta bibliotēkai nav nekādas atšķirības no parastas bibliotēkas. "Es neredzu iemeslu ne autoriem, ne izdevējiem būt nelaimīgiem. Fiziskajā bibliotēkā esošās grāmatas var nokopēt, interneta bibliotēkā tas ir ievērojami grūtāk izdarāms, tur ir jābūt maniakālam faķīram, lai to darītu," sacījis Bankovskis. Viņaprāt, nevajag jaukt e-bibliotēku ar e-veikalu, kas nozīmē, ka darbs nonāk lasītāja īpašumā.
 
Autortiesību likums ir ievērots, skaidro biedrības Ideju forums valdes priekšsēdētājs Edmunds Vanags. "Mūs jauc ar portāliem, kas izvieto tekstus internetā. IFB ir specializēta bibliotēka, kam ir atļauja no Kultūras ministrijas, un mums ir tiesības savos krājumos likt grāmatas tāpat kā fiziskā bibliotēkā. Lietotājs tiek reģistrēts, nevar darbus lejuplādēt, kopēt, izdrukāt, turklāt auditorijas nepārklājas," uzsvēris Vanags. IFB ir gatava aprēķināt un izmaksāt autoriem līgumiski noteiktu atlīdzību par viņu darbu patapinājumu. IFB segs arī zaudējumus, ja izdevniecībām tādi būs radušies. Kopējais autoru darbu patapinājuma atlīdzību budžets pirmajam gadam ir plānots 100 000 latu apmērā, un naudu šim mērķim piešķīruši divi līdzīpašnieki - Vanags un Arnis Nīcgalis, kā arī vēl kāds investors, kura vārds netika nosaukts.
 
"Ir jāievēro likumi, kas nosaka darbu ievietošanas kārtību internetā. Pasaules prakse ir internetā publicēt darbus, uz kuriem autortiesības neattiecas, lielākoties senus tekstus. Nav arī saprotams, kādā veidā IFB risinās autortiesību jautājumus ar ārzemju autoriem un tos pārstāvošajām izdevniecībām," norādīja Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūras/Latvijas Autoru apvienības (AKKA/LAA) izpilddirektores vietniece Anita Sosnovska. E-bibliotēkas darbībā tiešā veidā AKKA/LAA iejaukties nevar, taču autoriem ir tiesības celt pretenzijas. Kultūras ministrijas atbildē Dienai bija vienīgi uzsvērts, ka IFB ir reģistrēta Bibliotēku reģistrā, tās pienākums ir ievērot bibliotēku likumu, bet par IFB darbību sūdzības nav saņemtas.
 
 
LETA
Copyright © LETA