2012. gada 15. oktobrī no 12:00 – 14:00, Starptautiskā Baltā spieķa dienas ietvaros, "Latvijas Neredzīgo bibliotēka" (Rīgā, Juglas ielā 14) rīkos muzikāli informatīvu pasākumu "Baltā spieķa dziesma 2012".

Šī gada tēmas: "Paraksts neredzīga cilvēka dzīvē" un "Kultūrvēsturiskā mantojuma stāsts". Neiztrūkstoša un būtiska pasākuma daļa būs akcija Baltā spieķa zīme", kas norisināsies uz Juglas ielas. Akcijas mērķis ir informēt autovadītājus par Ceļu Satiksmes noteikumu 161. punkta svarīgumu redzes invalīdu dzīvē. Arī šogad tiks izsniegtas improvizētās soda kvītis (uz kuras būs arī burti Braila rakstā). Pasākuma noslēgumā, kā katru gadu, dziedās folkmūziķe Anta Eņģele.

 

Muzikāli-informatīvais pasākums "Baltā spieķa dziesma 2012" šogad būs sadalīts trīs daļās:


1. Akcija "Baltā spieķa zīme" (plkst. 12:00), kas, sadarbībā ar VP Ceļu policiju, norisināsies uz Juglas ielas. Akcijas mērķis ir informēt autovadītājus par Ceļu satiksmes noteikumu 161. punkta svarīgumu redzes invalīdu dzīvē. Tas nosaka, ka "jebkurā gadījumā (arī ārpus gājēju pārejām) transportlīdzekļa vadītājam jāpalaiž garām neredzīgi gājēji, kas rāda signālu ar baltu spieķi." Autovadītāji, kuri akcijas laikā nepalaidīs neredzīgu gājēju, saņems improvizētu soda kvīti. Akcijas sākumā notiks teorētiskas apmācības pašiem redzes invalīdiem un tikai pēc tam praktiskās nodarbības, šķērsojot Juglas ielu.


2. Diskusija "Paraksts neredzīgo cilvēku dzīvē" (ap plkst. 12:40). Neredzīgi cilvēki savā dzīvē maz rakstījuši ar pildspalvu redzīgo rakstā, tāpēc šīs darbības rada grūtības. Turpretī likumdošana nosaka per¬sonas apliecinošajos dokumentos (piem., pasēs) parakstīties ar savu roku. Vairākiem neredzīgajiem ir izdota pase bez paraksta. Daudziem ir paraksta zīmodziņš, taču tam neesot juridiska spēka. Kā ir patiesībā? Vai pases bez paraksta, vai ar paraksta zīmodziņu ir derīgas? Kā neredzīgs cilvēks var sevi pasargāt? Uz diskusiju tiks aicināti pārstāvji no Latvijas Zvērinātu notāru padomes, "Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes" un LNB Rehabilitācijas centra, lai noskaidrotu, kāda ir reālā situācija no juridiskās puses, un kā turpmāk palīdzēt redzes invalīdiem iemācīties parakstīties.


Diskusija "Kultūrvēsturiskā mantojuma stāsts". Runāsim par vēsturisko ēku, kurā darbojas "Latvijas Neredzīgo bibliotēka". Tajā piedalīsies pārstāvji no Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas, kuri runās par Strazdumuižas ēkas, Juglas ielā 14, vēsturi un koka arhitektūras īpašo vietu tajā.


3. Visu pasākuma laiku apmeklētājiem būs pieejama izstāde "Latvijas Neredzīgo bibliotēkai — 50". Tajā varēs aplūkot dažādas fotogrāfijas, kurās iemūžināta bibliotēkas 50 gadu vēsture.


Noslēgumā uzstāsies folkmūziķe Anta Eņģele, kas no „Baltā spieķa dziesmas” pirmsākumiem ir bijusi ar mums kopā.


Aicinām apmeklēt šo pasākumu visus, kuri vēlas iegūt jaunu un interesantu informāciju, kā arī atbalstīt redzes invalīdus.

Informāciju sagatavoja:

Ziņu sagatavoja:
Gunta Bite
VA "Latvijas Neredzīgo bibliotēka"
Braila raksta nodaļas vadītāja
Tālr.: 67522131; 29137112
gunta.bite@neredzigobiblioteka.lv