Pekina, 21. okt., LETA--AFP. Ķīnas autortiesību aģentūra trešdien asi kritizēja informācijas tehnoloģiju uzņēmumu "Google" par vairāk nekā 17 tūkstošu Ķīnas autoru grāmatu ieskenēšanu un publicēšanu internetā bez iepriekšējas saskaņošanas.
Pēc Ķīnas iespieddarbu autortiesību biedrības datiem, vismaz 17 922 Ķīnas grāmatas tikušas ieskenētas un ievietotas "Google" grāmatu pārlūkošanas vietnē, kuras mērķis ir internetā publicēt miljoniem izdevumu.
 
""Google" ir pārkāpis vispār pieņemtos starptautiskos autortiesību noteikumus, kas [noteic, ka] ar autortiesībām aizsargātu darbu skenēšanai, apkopošanai un izmantošanai nepieciešama atļauja un pirms tam jāsamaksā nodeva," norādīja biedrības ģenerāldirektors Džans Hunbo.
 
Viņš norādīja, ka "Google" izmantojis vismaz 570 ķīniešu autoru, tostarp arī valdības amatpersonu un atzītu akadēmiķu, darbus.
 
"Neviens rakstnieks, ar ko mēs sazinājāmies, nav "Google" devis atļauju izmantot savus darbus," uzsvēra biedrības ģenerāldirektors, piebilstot, ka nav saņemta arī nekāda atlīdzība.
 
Biedrība vēl nav aplēsusi radītos zaudējumus, jo "katru dienu" pienāk aizvien jaunas sūdzības no rakstniekiem un izdevējiem.
 
Biedrība lūgs interneta uzņēmumu atzīt Ķīnas rakstnieku autortiesību pārkāpumu un uzsākt sarunas par vienošanos. Tomēr Džans neizslēdz arī iespēju vērsties ar prasību tiesā.
 
"Google" Ķīnas pārstāvniecības darbinieki izskanējušos pārmetumus vēl nav komentējuši.
 
Jau ziņots, ka interneta gigants no vairākām valstīm jau saņēmis kritiku par autortiesību pārkāpumiem.
 
Kalifornijā bāzētais uzņēmums pērn noslēdza vienošanos ar ASV autoriem un izdevējiem, kas ļaus lietotājiem iegūt grāmatu kopijas internetā.
 
Vienošanās paredz, ka "Google" izmaksās 125 miljonus dolāru (59 miljonus latu), lai apmierinātu pret uzņēmumu vērstās prasības, iegūstot tiesības izveidot neatkarīgu "Grāmatu tiesību reģistru", kas autoriem un izdevniecībām maksās atlīdzību par pārdotajām grāmatām, kā arī nodrošinās viņu reklāmu.
 
Vienošanos tiesā apstrīdējuši "Google" konkurenti "Microsoft", "Amazon" un "Yahoo", Vācijas un Francijas valdības, kā arī privāto tiesību un patērētāju tiesību aizstāvības organizācijas.
 
 
LETA AFP
Copyright © LETA