Jūrmalā, Alberta Kronenberga Slokas bibliotēkā vienā dienā notika divi sarīkojumi, kas dažādām auditorijām atgādināja par izcilo novadnieku, rakstnieku un mākslinieku Albertu Kronenbergu, kura dzimta joprojām dzīvo Jūrmalā.
Literārās pēcpusdienas "Nāc pie mazā ganiņa ciemoties!" mērķauditorija bija jaunākā skolas vecuma bērni. Atbilstoši apmeklētāju vecumposmam pasākuma vadītāja, Jūrmalas teātra aktrise Inguna Radziņa iejutās A. Kronenberga darbu populāra varoņa - peles tēlā.
 
Pasākuma dalībnieki tika sagaidīti pie A. Kronenberga piemiņas zīmes bibliotēkas priekšpusē, kur bērni tika iepazīstināti ar A. Kronenberga daiļrades simbolu - jubilāru ezīti. Bērni ar lielu aizrautību to rotāja ar līdzatnestiem ziediem un āboliem.
 
Otrā pasākuma daļa norisinājās bibliotēkas Pasaku istabā, kas pirms vairākiem gadiem tapusi, pateicoties pašvaldības atbalstītam projektam. I. Radziņa bija sagatavojusi interaktīvu priekšnesumu, lai bērni pēc iespējas vairāk līdzdarbotos un atraktīvā sniegumā apgūtu informāciju par novadnieku A. Kronenbergu un viņa daiļradi, izmantojot stendā izlikto pastāvīgo ekspozīciju ar oriģinālmateriāliem.
 
Aktrise izvēlējās priekšlasījumam pazīstamāko A. Kronenberga darbu "Tuntuļu Jurītis", kuru bērni radoši papildināja ar atskaņām. Katrs saņēma veicināšanas balviņas par aktīvu iesaistīšanos pasākuma gaitā. Bērniem tika dota iespēja radoši izpausties, tinot kamoliņu, kurā tika iesiets mezgls ar solījumu ko labu A. Kronenberga labā paveikt - pastāstīt par viņu mājiniekiem, izlasīt kādu viņa grāmatiņu, iemācīties no galvas kādu viņa darbu fragmentu.
 
Vakarpusē notika sarīkojums pieaugušajiem "Draugu tikšanās pie atmiņu ugunskura", kurā piedalījās Alberta Kronenberga meita Rūta Kronenberga, literāts un publicists Juka Rislaki, pilsētas kultūras darbinieki un citi interesenti. Pasākums bija veltīts A. Kronenberga darba "Mazais ganiņš " izpētei.
 
Pie atmiņu ugunskura sapulcējušos ļaudis uzrunāja Jūrmalas pilsētas domes Kultūras un sporta nodaļas vadītāja Gunta Liepiņa un uzsvēra, ka Sloka ir senākā Jūrmalas pilsētas daļa ar vairāk nekā 750 gadu vēsturi un ar savu neatkārtojamu kultūrvēsturisku mantojumu, kura lielākā vērtība ir cilvēki. "Par spīti smagajai ekonomiskajai situācijai mums ir jāsaglabā kultūras vērtības un jāgodina izcili novadnieki," sacīja G. Liepiņa.
 
Ar dziļu sirsnību rakstnieka meita Rūta Kronenberga stāstīja par "Mazā ganiņa" trim izdevumiem, par satura atšķirībām, par cenzūras iebildumiem grāmatas 2. izdevumam 1958. gadā - tai nebija pieņemama Svētā Pētera, Dieva un Ziemassvētku vecīša pieminēšana. Mazā ganiņa gaitas turpinājās 1992. gadā, kad izdevniecība "Zvaigzne" laida klajā dziesmu un tekstu grāmatu ar autora zīmējumiem gan no pirmā, gan otrā grāmatas varianta ar Raimonda Paula muzikālo noformējumu. 1997. gadā rakstnieka mazmeitas izdoto "Mazo ganiņu" Rūta Kronenberga pasākuma noslēgumā dāvināja bibliotēkai.
 
Pasākumu papildināja vitrīnās eksponētie rakstniekam Albertam Kronenbergam piederošie sadzīves priekšmeti un darba rīki, kā arī plašais oriģinālo ilustrāciju klāsts, ko vispārējai apskatei laipni atvēlēja Rūta Kronenberga.
 
"Lielu interesi izraisīja jūrmalnieka Jukas Rislaki uzstāšanās, kad vakara vadītāja lūdza pastāstīt par topošo grāmatu par Alberta Kronenberga dzīvi un atstāto kultūras mantojumu. Rislaki kungs pastāstīja, ka Alberta Kronenberga devums vēl nav pienācīgi novērtēts, ka grāmatā būs daudz ilustrāciju un plašs izziņas materiāls. Mūs pagodināja viņa solījums, ka grāmatas iznākšanas svētkus viņš vēlētos svinēt Alberta Kronenberga Slokas bibliotēkā," stāsta pasākumu iniciatore, A. Kronenbrega Slokas bibliuotēkas vadītāja Ināra Miķelsone.
 
Šā gada sākumā Alberta Kronenberga Slokas bibliotēka piedalījās Jūrmalas pilsētas domes kultūras projektu konkursā. Projekts "Kronenberga diena Jūrmalā" tika finansiāli atbalstīts, tā realizēšanai piešķirti 600 lati. Projekta mērķis - iedibināt tradīciju oktobrī atcerēties Albertu Kronenbergu, tikties ar rakstnieka ģimenes locekļiem un katru gadu dziļāk iepazīt kādu atsevišķu grāmatu vai autora dzīves periodu, lai godinātu izcilā novadnieka piemiņu. Jāatzīmē, ka kopš 2007. gada 18. oktobra Slokas bibliotēkai piešķirts Alberta Kronenberga vārds, pie bibliotēkas ieejas rakstnieka 120. dzimšanas dienā uzstādīta piemiņas zīme.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Baiba Gailīte
Jūrmalas domes sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja vietniece