Rīga, 5. okt., LETA. Šodien Latvijas Universitātes Akadēmiskajā bibliotēkā sadarbībā ar Starptautiskā Rērihu centra Latvijas nodaļu tiks atklāta Rērihu ģimenes jubilejām - Nikolaja Rēriha 135. dzimšanas dienai, Helēnas Rērihas 130. dzimšanas dienai un Svjatoslava Rēriha 105. dzimšanas dienai veltīta literatūras un gleznu reprodukciju izstāde "Daiļuma vēstneši", aģentūru LETA informēja galvenā bibliogrāfe Ingūna Mīlgrāve.
"Kad ir tik tumšs, padomāsim par daismu," šī dzīvās ētikas mācībā izteiktā doma bijusi vadmotīvs, veidojot izstādi, kurā būs skatāmi materiāli no Misiņa bibliotēkas un Latvijas Akadēmiskās bibliotēkas fondiem. Īpaša uzmanība izstādē pievērsta Nikolaja Rēriha dzīves laikā izdotajiem izdevumiem. Izstādē skatāma 1914. gadā Maskavā izdotā pirmā Nikolaja Rēriha darbu izlase. Tajā sakopotas esejas un skices par mākslas un zinību jautājumiem. Starp izstādes eksponātiem ir arī 1916. gadā Petrogradā iznākušais pirmais liela apjoma darbs, kas veltīts N. Rēriha daiļradei.
 
Izstādes apmeklētāji varēs aplūkot arī 1926. gadā Ņujorkā izdoto monogrāfiju par N. Rērihu "Himalaya". Īpaši tiek izcelts Rērihu muzeja izdotais albums "Rērihs", kas līdz pat mūsdienām tiek uzskatīts par vienu no labākajiem darbiem par dižo personību. Darbs pie šā albuma sākts 1937. gadā, bet iznāca tas 1939. gadā. Paralēli tika gatavota un 1939. gadā izdota arī monogrāfija angļu valodā ar angļu mākslas vēsturnieka Barneta Konlana tekstu. Ekspozīcijā apskatāmi arī Latvijas Rēriha biedrības izdevumi - Nikola Rēriha darbi, Helēnas Rērihas darbi un vēstules un citi izdevumi.
 
Skatītāji varēs iepazīties arī ar Rēriha biedrības izdotajām atklātnēm un apskatīt vairākas N. Rēriha muzeja Ņujorkā izdotās atklātnes. Izstādē būs skatāmi vēl daudzi citi ar Rērihu dzimtu un Latvijas Rēriha biedrību saistīti materiāli, piemēram, izstādīta Rabindranata Tagores vēstule Latvijas Rēriha biedrības vadītājam Rihardam Rudzītim.
 
Vienlaikus izstādē apmeklētājiem stāstīs par Rērihu ģimenes dzīvi un daiļradi, kā arī par viņu saiknēm Latvijā, Centrālāzijas ekspedīciju, Miera paktu un Rērihu ģimenes atstāto kultūras mantojumu. Stāstījuma laikā tiks demonstrētas fotogrāfijas, videofilmu fragmenti, Nikolaja un Svjatoslava Rērihu gleznu reprodukcijas.
 
Latvijas Universitātes Latvijas Akadēmiskā bibliotēka un Starptautiskās Baltijas akadēmijas bibliotēka no Starptautiskā Rērihu centra Latvijas nodaļas dāvinājumā saņems grāmatas par Rērihu ģimenes dzīvi un daiļradi.
 
 
Emīlija Kozule LETA
Copyright © LETA