Katru gadu 26. septembrī Eiropas Savienības dalībvalstis atzīmē Eiropas Valodu dienu, kad tiek pievērsta īpaša uzmanība Eiropas valodām, valodu daudzveidībai un to apguvei. Tie ir arī latviešu valodas - ne tikai kā dzimtās valodas un tautas gara vērtības, bet arī kā Eiropas Savienības oficiālās valodas - svētki. Šī ikgadējā pasākuma mērķis ir parādīt valodu dažādību un daudzveidību, veicināt valodu apguvi, kā arī iedrošināt cilvēkus mācīties valodas visa mūža garumā.
Eiropas Valodu dienai 2009 veltītie pasākumi sāksies pirmdien, 21. septembrī, ar bilingvālajiem dzejas lasījumiem reģionos: Gulbenes bibliotēkā (Gulbenē, O. Kalpaka ielā 60 A) plkst. 14.00, Valmieras bibliotēkā (Valmierā, Cēsu ielā 4) plkst. 19.00 un 22. septembrī Jelgavas novada Domē (Jelgavā, Pasta ielā 37) plkst. 16.30. Dzejas vakarā dzirdēsiet dzejas priekšlasījumus astoņās dažādās valodās: grieķu - latviešu, franču - latviešu, vācu - latviešu, ungāru - latviešu, spāņu - latviešu, čehu - latviešu un armēņu - latviešu valodā.
 
Līdz 25. septembrim aicinām piedalīties viktorīnā "Valodas pētnieks", kuras jautājumus varat atrast gan "Latvijas Avīzē", gan Latviešu valodas aģentūras mājaslapā www.valoda.lv.
 
No 21. līdz 25. septembrim katru dienu plkst. 16.40 radio "Skonto" skanēs konkurss "Valodu karuselis", kurā klausītājiem tiks uzdots jautājums par kādu no Eiropas valodām. Konkursa dalībniekiem būs jāatpazīst šī valoda un jānorāda konkrētā citāta pareizais tulkojums latviešu valodā.
 
22. septembrī plkst. 15.00 LU Mazajā aulā notiks konference "Tehnoloģijas valodu apguvē", kurā notiks 2008./2009. gada valodu apguves labāko pētījumu prezentēšana.
 
22. septembrī plkst. 17.00 aicinām Jūs uz intelektuālām sarunām "Valodas kafejnīcā" Berga bazārā, Rīgā, Elizabetes ielā 85A. Eiropā pazīstamā iniciatīva - vienas valodas pratējiem tikties kafejnīcā un neformālā gaisotnē sarunāties - pamazām tiek ieviesta arī Latvijā. Šoreiz tikšanās paredzēta angļu valodā.
 
23. septembris - nacionālo filmu vakars.
Plkst. 15.30 kinoteātrī "K-Suns" (Rīgā, Elizabetes ielā 83/85) dāņu filma "Cīnītāja".
Plkst. 17.30 Gētes institūtā (Rīgā, Torņu ielā 1) vācu filma "Skrien, Lola, skrien!".
Plkst. 19.00 Francijas Kultūras centrā (Rīgā, Elizabetes ielā 59) franču filma "Mīlestības un nejaušības spēles".
 
26. septembrī plkst. 18.00 Valodu skolā "Skrivanek Baltic" (Rīgā, Brīvības ielā 40) čehu filma "Burvju rīkstīte".
 
24. septembrī no plkst. 16.00 līdz 18.00 tirdzniecības parka "Alfa" (Rīgā, Brīvības ielā 372) 1. stāva centrālajā laukumā pie informācijas centra notiks "Valodu degustācijas". Interaktīvā pasākuma laikā lielveikala apmeklētājiem tiks piedāvāts "izjust " dažādu valodu "garšu" un noteikt, kurā valstī viņi neapjuktu un prastu nopirkt nepieciešamos pārtikas produktus. Pasākuma dalībnieki varēs piedalīsies izlozē un laimēt dāvanu karti mācībām "Skrivanek Baltic" Valodu skolā.

25. septembrī no plkst. 10.00 līdz 16.00 zinātniskā konference "Pirmais vārds" Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijā (Rīgā, Imantas 7. līnijā 1). Zinātnisko konferenci plānots veltīt valodu apguvei pirmsskolā un bērnībā. Konferences laikā no plkst. 10.45 līdz 11.30 notiks Eiropas Atzinības zīmes valodu apguvē uzvarētāju apbalvošana. Atzinības zīme tiek pasniegta skolēniem un skolotājiem par veiksmīgu darbību valodu mācīšanā un apguvē.

25. septembrī plkst. 17.30 spāņu kultūras vakars ("Skrivanek Baltic" Valodu skolā, Rīgā, Brīvības ielā 40). Lai piedalītos pasākumā, lūdzam iepriekš pieteikties pa tālruni 67821661.

26. septembrī no plkst. 10.00 līdz 11.30 Rīgas Valsts 1. ģimnāzijā notiks 16 valodu darbnīcas "Iepazīsti valodas", kurās īpaši aicināti skolēni un studenti. Valodu darbnīcas notiks grupās, un to dalībniekiem būs iespēja iepazīties ar spāņu, lietuviešu, igauņu, vācu, franču, angļu, grieķu, ungāru, itāļu, īslandiešu, dāņu, norvēģu, armēņu, esperanto, lībiešu un latviešu valodu. Lai piedalītos darbnīcās, lūdzam iepriekš pieteikties pa tālruni 67201684 vai e-pastu: agentura@valoda.lv.
 
Eiropas Valodu dienas 2009 noslēguma pasākums un apbalvošanas ceremonija notiks 26. septembrī plkst. 11.30 Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas zālē. Tajā tiks pasniegtas balvas aktīvākajiem un labākajiem konkursu un valodu darbnīcu dalībniekiem. Atgādinām, ka visi pasākumi ir bez maksas.
 
Eiropas Valodu dienā 2009 tiks izsludināti arī konkursi, kas notiks no šī gada 21. septembra līdz 18. novembrim: Latvijas vispārizglītojošo skolu 1. līdz 4. klašu skolēni aicināti piedalīties zīmējumu konkursā "Skaista mana tēvu zeme par visām zemītēm", bet 5. līdz 12. klašu skolēni - literāro darbu konkursā "Iededzies par savu tautu, valsti un valodu!". 3 labākos darbus no katras skolas līdz 18. novembrim gaidīsim Latviešu valodas aģentūrā, Rīgā, Lāčplēša ielā 35-5, LV-1011. Ar konkursu nolikumu varat iepazīties Latviešu valodas aģentūras mājaslapā www.valoda.lv.
 
Eiropas Valodu dienas 2009 pasākumus Latviešu valodas aģentūra organizē kopā ar sadarbības partneriem:
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā, "Skrivanek Baltic", Francijas kultūras centrs, Dānijas kultūras centrs, Gētes institūts, Latvijas Valodu skolotāju asociācija, UNESCO, Latvijas Itāļu valodas pasniedzēju asociācija, "Latvijas Avīze", Akadēmisko programmu aģentūra, Valodu mācību centrs, Rīgas Valsts 1. ģimnāzija, Itāļu valodas un kultūras biedrība "Dante Alighieri", Ungārijas Republikas vēstniecība, Čehijas Republikas vēstniecība, Nordistikas centrs, Līvu kultūras biedrība, t/p Alfa, Latvijas Universitāte, Latvijas Esperanto asociācija, Lietuviešu vidusskola, Izglītības un zinātnes ministrija.
 
Latviešu valodas aģentūra izveidota 2009. gada 1.jūlijā, apvienojot Valsts valodas aģentūru un Latviešu valodas apguves valsts aģentūru, un tās mērķis ir veicināt latviešu valodas - Latvijas Republikas valsts valodas un Eiropas Savienības oficiālās valodas - statusa nostiprināšanu un ilgtspējīgu attīstību.
 
Plašāka informācija par Eiropas Valodu dienu 2009 apskatāma Latviešu valodas aģentūras mājaslapā www.valoda.lv.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Velga Līcīte
Latviešu valodas aģentūras projektu vadītāja
Tālr.: 67201684