Vašingtona, 19. sept., LETA--AFP. ASV Tieslietu ministrija lūgusi tiesu noraidīt informācijas tehnoloģiju uzņēmuma "Google" vienošanos ar grāmatu autoriem un izdevējiem, kura interneta gigantam dod tiesības skanēt un tiešsaistē publicēt miljoniem grāmatu.
Tieslietu ministrija prasībā, kas iesniegta ASV apgabala tiesai Ņujorkā, norādīts, ka vienošanās rada problēmas no autortiesību un monopolu ierobežošanas viedokļa, taču vienlaikus uzsvērts, ka ministrija mudina abas puses turpināt dialogu, lai šos jautājumus atrisinātu.
 
"Pašreizējā sagatavotajā formā ierosinātais risinājums neatbilst tiesiskajiem standartiem, kurus jāpiemēro šai tiesai," prasībā norāda ministrija. "Sabiedrības interesēm labāk kalpos tiesas rīkojums, kas mudinās turpināt diskusijas."
 
Paredzēts, ka tiesa pušu viedokļus uzklausīs 7. oktobrī.
 
"Google" iepriekš panākusi vienošanos ar Autoru ģildi un Amerikas Izdevēju apvienību prasībā, kuru abas organizācijas pret uzņēmumu ierosināja 2005. gadā par autortiesību pārkāpumu.
 
Vienošanās paredz, ka "Google" izmaksās 125 miljonus dolāru, lai apmierinātu pret uzņēmumu vērstās prasības, iegūstot tiesības izveidot neatkarīgu "Grāmatu tiesību reģistru," kas autoriem un izdevniecībām maksās atlīdzību par pārdotajām grāmatām, kā arī nodrošinās viņu reklāmu.
 
Savukārt izdevēji un autori piekrituši viņu grāmatu digitalizācijai.
 
Vienošanos tiesā apstrīdējuši "Google" konkurenti "Microsoft", "Amazon" un "Yahoo", Vācijas un Francijas valdības, kā arī privāto tiesību un patērētāju tiesību aizstāvības organizācijas.
 
Savukārt atbalstu panāktajam risinājuma izteicis Japānas uzņēmums "Sony Electronics", kas ražo elektronisko grāmatu lasīšanas ierīci "Sony Reader", kā arī 32 amerikāņu tiesību un ekonomikas profesori.
 
 
LETA AFP
Copyright © LETA