No šā gada 15. septembra līdz 15. oktobrim Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Humanitāro zinātņu lasītavā K. Barona ielā 14, 5. stāvā, apskatāma amerikāņu rakstniekam Džeimsam Fenimoram Kūperam (James Fenimore Cooper, 1789–1851) veltīta izstāde.
Šogad 15. septembrī apritēja 220 gadi, kopš dzimis amerikāņu 19. gs. rakstnieks Džeimss Fenimors Kūpers. Pasaules slavu Kūpers guvis, pateicoties ievērojamam skaitam piedzīvojumu romānu par Ziemeļamerikas indiāņiem. Pazīstamākais no tiem ir "Pēdējais mohikānis" (The Last of the Mohicans), kas stāsta par Nataniela Bumpo un Čingačguka dēkām. Tas ir viens no pieciem romāniem ciklā "Ādzeķes stāsti" (Leatherstocking Tales).
 
Dž.F. Kūpera darbi kļuva ārkārtīgi populāri jau viņa dzīves laikā. Viņš bija pirmais amerikāņu romānists, kura darbus sāka tulkot visās pasaules valodās un tāpēc viņu nereti uzskata par vienu no amerikāņu literatūras iedibinātājiem. Kūpera rakstītais ietekmējis ne vien sētas puišeļu rotaļas, bet arī Eiropas romāna attīstību. Viņa darbu cienītāju vidū bijušas tādas rakstniecības autoritātes kā O. Balzaks, V. Igo, Ž. Sanda un M. Tvens.
 
Kopumā rakstnieka spalvai pieder 32 romāni, ceļojumu apraksti par Franciju, Angliju, Vāciju, Zviedriju un dažādi publicistikas darbi.
 
Jau kopš kino ēras sākuma pēc Kūpera romāniem uzņemtas kopumā 59 spēlfilmas. Pirmais "Ādzeķes stāstu" atveidojums tapis jau 1909. gadā, bet pēdējais ievērojamākais kinodarbs ir Holivudas 1992. gada ekranizējums romānam "Pēdējais Mohikānis" ar izcilo aktieri Danielu Deju-Luisu (Daniel Day-Louis) galvenajā lomā. Kūpera darbi kalpojuši par iedvesmu arī operām, baletiem un daudziem teātra uzvedumiem.
 
Latvijā Dž.F. Kūpera darbu tulkojumi izdoti 19. gs. beigās. Neskatoties uz saīsināto un literāri mazvērtīgo tulkojumu no vācu valodas, tie Latvijas lasītāju vidū iekaroja milzu popularitāti. Pirmie tulkojumi no oriģinālvalodas sekoja krietni vēlāk – 20. gs. vidū.
 
Tiem, kas vēlas iegūt plašāku ieskatu Dž.F. Kūpera dzīvē un darbos, iesakām ieskatīties viņa biedrības (The James Fenimore Cooper Society) tīmekļa vietnē: http://external.oneonta.edu/cooper/.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Latvijas Nacionālā bibliotēka