Kopš 2004. gada Cēsu Centrālās bibliotēkas darbinieki interesentiem piedāvā Dzejas dienu pasākumu ciklu – vismaz 3 līdz 5 pasākumus, kas ir atšķirīgi, gan saturā, gan formā, adresēti dažādām interešu grupām. Arī šis gads nebūs izņēmums, atliek tikai izvēlēties, uz kuru pasākumu doties, bet, ja ir laiks un patikšana, var apmeklēt visus. 
Šogad mums būs unikāla iespēja – kā pirmajiem Latvijā 10. septembrī pulksten 17.30 Cēsu Izstāžu namā tikties ar Starptautiskā Dzejas brauciena dalībniekiem, Latvijā tāda tikšanās būs vēl tikai Rīgā. Cēsīs viesosies dzejnieki Vilja-Tūlija Huotarinena un Ville Hitonens no Somijas, Andra Tēde un (:)kivisildniks no Igaunijas, Anna Auziņa un Jānis Elsbergs no Latvijas, mūziķis – igauņu ģitārists Tīts Petersons. Pasākumu vadīs dzejnieks un tulkotājs Guntars Godiņš. 2006. gadā tikšanās reizē ar Somijas Institūta direktori Jānu Vasama (Jaana Vasama) G. Godiņam radās ideja par savdabīgu Dzejas festivālu, kurā piedalītos pa diviem dzejniekiem no Somijas, Igaunijas un Latvijas un kas būtu mobils – katru gadu dzejas brauciens notiktu dažādās šo valstu pilsētās. Pirmais Dzejas brauciens notika Pērnavā un Rīgā; otrais Ventspilī, Kuresārē, Turku; trešais bija ielūgts kā viesis Somijas populārajā dzejas festivālā Kajaani, pēc tam dzejas lasījumi notika Veru, uz Valkas / Valgas robežas un Trikātā. Šis ir ceturtais Dzejas brauciens un Cēsis ir tikai piektā vieta Latvijā, kur tas piestāj. Šogad maršrutā ir Tampere, Tartu, Cēsis, Rīga un tajā piedalās jaunās paaudzes autori. Plašāku informāciju par brauciena dalībniekiem var saņemt bibliotēkā un atrast Dzejas brauciena mājaslapā www.runoajelu.com.

16. septembrī pulksten 17.30 Cēsu novada pašvaldības zālē būs pasākums "Pacelties spārnos" – radoša tikšanās ar dzejnieku Livaru Jankovski. Viņš ir arī eseju, epifāniju un miniatūru autors, režisors, pedagogs, kristīgas un citas tematikas izstāžu autors, savu grāmatu ilustrators. L. Jankovska literārie darbi apkopoti astoņos izdevumos. Viņš veidojis kristīgas un citas tematikas izstādes: "Latvijas dievnami", "Koka baznīcas Latvijā", "Latvijas dievnami senajās fotogrāfijās", "Dzeja baznīcas tornī", "Krustu kalns", "Viss ir tik tuvu", "Vējš aiznesīs", "Dzeja lukturu gaismā", "Svētā Zeme", "Ceļš mani aizveda pie jūras", "Četri T-krekli", "Kurzemes vecie durvju kliņķi fotogrāfijās", "Pants ar mazu foto" un citas, lielākā daļa no tām ir ceļojošās izstādes. No 9. septembra bibliotēkā būs apskatāma L. Jankovska grafiskā dzejas izstāde. Dzejas lasījumu papildinās Cēsu stīgu kvarteta mūziķu priekšnesumi. Ar Livara Jankovska daudzpusīgo radošo darbību var iepazīties mājaslapā www.livars.lv.

Skolēniem Dzejas dienas paies Jāņa Baltvilka zīmē, jo šogad ir dzejnieka 65. dzimšanas diena. Skolās notiks konkursi par rakstnieku un viņa darbiem, bet konkursu uzvarētāji tiks aicināti Zvaigznes grāmatu namā Cēsīs uz tikšanos ar tulkotāju Mudīti Treimani. Viņa šogad par ilggadīgu, izcilu ieguldījumu Ziemeļvalstu bērnu literatūras, bet it īpaši – zviedru klasiķes Astridas Lindgrēnes darbu tulkošanā un popularizēšanā saņēma Baltvilka balvu. Šī balva bērnu literatūrā iedibināta pirms pieciem gadiem un tās mērķis ir palīdzēt bērniem satikties ar labu grāmatu.

Jau tradicionāli bibliotēkas organizētais Dzejas dienu pasākumu cikls noslēgsies 26. septembrī pulksten 13.00 Priekuļu novada "Leukādijā". Dzejas un grāmatu diena dzejnieka Edvarda Treimaņa-Zvārguļa mājā sāksies ar piemiņas brīdi dzejnieka atdusas vietā. "Leukādijā" viesosies literāti novadnieki Inguna Bauere, Arno Jundze, Juris Krūze un viešņa no Valmieras – dzejniece Tamāra Skrīna. Pasākumā piedalīsies Cēsu Tautas teātra aktieri, kas sagatavojuši E. Treimaņa-Zvārguļa un literātu novadnieku darbu uzvedumu. Noslēgumā sarunas par literatūru, dzeju un kultūras notikumiem risināsies pie tējas tases. Uz pasākumu un no tā varēs aizbraukt ar speciālo autobusu.

Dzejas dienu pasākumu organizēšanā Cēsu bibliotēka sadarbojas ar Priekuļu pagasta bibliotēku, Cēsu Izstāžu namu, Cēsu Tautas teātri, Zvaigznes grāmatu namu un Treimaņu dzimtu. Starptautisko Dzejas braucienu organizē Somijas Institūts, Igaunijas Institūts, Latvijas Literatūras centrs un Latvijas Rakstnieku savienība.

Vēl interesentus varam iepriecināt, ka visos pasākumos ieeja būs bez maksas, jo Dzejas dienu organizēšanu finansiāli atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Cēsu novada pašvaldība, Priekuļu novada pašvaldība un Starptautiskā Dzejas brauciena organizētāji.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Gunta Romanovska
Cēsu Centrālās bibliotēkas direktores vietniece
Tālr.: 64122879, 64123644 (arī fakss), mob. 29289216
www.biblioteka.cesis.lv