Brisele, 7. sept., LETA--REUTERS/AFP. Informācijas tehnoloģiju uzņēmums "Google", aizstāvot savu ieceri internetā publicēt miljoniem grāmatu, pirmdien Eiropas Komisijai (EK) norādīja, ka projekta īstenošana ļaus demokratizēt piekļuvi informācijai.
Kalifornijā bāzētais uzņēmums šogad noslēdza vienošanos ar ASV autoriem un izdevējiem, kas ļaus lietotājiem iegūt grāmatu kopijas internetā.
 
Taču projekts izpelnījies ASV Tieslietu ministrijas kritiku, jo līgumā nav regulēta maksa, kuru "Google" varēs pieprasīt no bibliotēkām, kas bažījas, ka sniegtais pakalpojums būs pārāk dārgs, taču no tā nevarēs atsacīties.
 
"Google" programmas izveidotājs Dens Klensijs pirmdien aizstāvēja savu projektu, savā paziņojumā norādot, ka uzņēmums dos iespēju interneta lietotājiem atrast arī tādas grāmatas, kas sen vairs nav ražošanā.
 
"Mēs [jau] esam piedzīvojuši piekļuves demokratizāciju tiešsaistes informācijai," uzrunājot plašo publiku EK organizētajā noklausīšanās sesijā, uzsvēra Klensijs. "Jūs varat atrast informāciju, par kuras esamību jūs nezinājāt. Ir svarīgi, lai šīs [no ražošanas izņemtās] grāmatas netiktu pazaudētas. "Google" interesēs ir palīdzēt cilvēkiem grāmatas atrast."
 
Noklausīšanās laikā "Google" projektu aizstāvēja arī viens no autoriem.
 
"Vienošanās pamatā skar tikai no ražošanas izņemtās grāmatas," norādīja Džeims Gleiks, viens no daudzajiem rakstniekiem, kurš sākotnēji pret "Google" vērsās tiesā, taču vēlāk piekrita izlīgumam, kas paredz, ka uzņēmumam būs tiesības skanēt un publicēt internetā vecās grāmatas. "Mums, no ražošanas izņemto grāmatu autoriem, tas ļauj mūsu darbu nodot pilnīgi citai auditorijai."
 
Tomēr citi pret projektu ir skeptiskāk noskaņoti.
 
Piemēram, ASV programmatūras uzņēmuma "Microsoft" finansētā lobēšanas organizācija ICOMP norāda, ka "Google" plāns koncentrēs kompānijas rokās pārāk lielu varu.
 
Deivids Vuds, jurists, kurš pārstāv ICOMP, žurnālistiem pirms pirmdienas sēdes sacīja, ka "Google" gatavojas iegūt "ilgstošu monopolu" tiešsaistes grāmatu piegādes jomā.
 
Šī gada pirmajā pusē, pamatojoties uz Vācijas sūdzību par "Google" uzsākto ASV bibliotēku grāmatu skenēšanu un datubāzes veidošanu, neprasot īpašnieku atļauju, Eiropas savienība (ES) paziņoja, ka izpētīs uzņēmuma noslēgto vienošanos.
 
EK organizētās noklausīšanās laikā savu viedokli izteikts arī izdevniecību pārstāvji un citas ieinteresētās puses.
 
ES sākusi veidot pati savu tiešsaistes reģistru "Europeana", kas piedāvās gan grāmatas, gan attēlus. Tomēr vairums Eiropas valstu līdz šim bijušas kūtras savu nacionālo literatūras krājumu skanēšanā un publicēšanā vietnē "Europeana".
 
Tikmēr "Google" pagaidām gatavojas izvākt no savas datubāzes visus Eiropas izdevumus, kas tajā iekļauti, pamatojoties uz ASV noslēgto vienošanos.
 
Tas nozīmē, ka izdevumi, kuri vairs nav ražošanā ASV, bet joprojām nopērkami Eiropā, vairs netiks iekļauti "Google" datubāzē.
 
Uzņēmumam ar Eiropas izdevniecībām un autoriem nāksies slēgt atsevišķu vienošanos.
 
Uzņēmums plāno savā datubāzē iekļaut miljoniem grāmatu, kuras vairs nav ražošanā, taču joprojām tiek aizsargātas ar autortiesībām. Tiek lēsts, ka tas veido aptuveni 70% no visiem klajā laistajiem grāmatu nosaukumiem.
 
 
LETA REUTERS/AFP
Copyright © LETA