Starptautiskās lasītprasmes dienā 8. septembrī Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) centrālās ēkas 5. stāva izstāžu zālē (Rīgā, K. Barona ielā 14), plkst. 15.00 tiks atklāta pirmsskolas vecuma bērnu darbu izstāde "Pirmais vārds". Izstādē būs apskatāmi akcijas "Pirmais vārds" pasākumu laikā tapušie bērnu darbi, kas atspoguļo viņu valodas apguves un izpratnes pieredzi.
Atzīmējot Starptautiskās dzimtās valodas dienu, Valsts valodas aģentūra un UNESCO Latvijas Nacionālā komisija sadarbībā ar Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmiju no 2009. gada februāra līdz aprīlim organizēja plašu akciju "Pirmais vārds" pirmsskolas izglītības iestādēm un vispārējās izglītības iestādēm, kas īsteno pirmsskolas izglītības programmas.
 
Aicinājumam piedalīties akcijā "Pirmais vārds" atsaucās 75 Latvijas izglītības iestādes, rīkojot dažādas nodarbības un pasākumus iestādes audzēkņiem, viņu vecākiem un vecvecākiem, māsām un brāļiem. Akcijā iesaistījās 5883 audzēkņi. Šo pasākumu mērķis - rosināt bērnu interesi par dzimto valodu, vienot dažādas paaudzes, atjaunojot stāstīšanas tradīciju, un izkopt bērnu sociālās un valodas prasmes.
 
Akcija "Pirmais vārds" tiek pabeigta šī gada septembrī ar pirmsskolas vecuma bērnu darbu izstādi "Pirmais vārds" un zinātnisku konferenci. Izstāde būs apskatāma Latvijas Nacionālajā bibliotēkā 5. stāva izstāžu zālē no 2009. gada 8. septembra līdz 21. septembrim (pirmdienās, trešdienās, piektdienās no plkst. 12.00 līdz 20.00; otrdienās, ceturtdienās no 10.00 līdz 18.00; sestdienās no 10.00 līdz 17.00). No 2009. gada 23. septembra līdz 25. septembrim izstāde "Pirmais vārds" turpināsies Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas 3. stāva vestibilā (katru dienu no plkst. 9.00 līdz 20.00). Izstādi apmeklēt tiek aicināts ikviens interesents. Ieeja bez maksas.
 
Starptautiskajai dzimtās valodas dienai tika veltītas arī citas aktivitātes:
  • vispārizglītojošās un profesionālās izglītības iestādes piedalījās dzimtajai valodai veltītajā projektu, zinātniski pētniecisko un radošo darbu izstrādes nedēļā,
  • ir publiskots skolēnu darbu elektroniskais izdevums "Starptautiskās dzimtās valodas diena. Radošie un zinātniskie darbi, mācību projektu rezultāti" (sk. http://www.valoda.lv/lv/news/dzimtavaloda/aicinajums),
  • ir notikusi viktorīna interesentiem Latviešu valodas aģentūras mājaslapā www.valoda.lv.
Starptautiskajai dzimtās valodas dienai veltīto pirmsskolas vecuma bērnu darbu izstādi "Pirmais vārds" atbalsta:
  • Izglītības un zinātnes ministrija,
  • Latvijas Nacionālā bibliotēka.
Izstāde iekļauta arī pasākumu kopā Eiropas Valodu diena - 2009 (26. septembris).
 
 
Informāciju sagatavoja:
Inita Vītola
Latviešu valodas aģentūras Valodas attīstības daļas projektu vadītāja
Tālr.: 67201684, 67287228