Rīga, 4. sept., LETA. No šodienas līdz 15. septembrim Rīgā un citviet Latvijā norisināsies gadskārtējie Dzejas dienas pasākumi, piedāvājot dažādām vecuma un interešu grupām domātus pasākumus, aģentūru LETA informēja Dzejas dienu preses koordinatore Laura Leimane.
Dzejas dienu programmā šogad būs atrodamas gan klasiskas vērtības - pasākumi, kas jau kļuvuši par tradīciju, gan arī dažādi jauninājumi.
 
Šogad gods atklāt Dzejas dienas tiek dots jaunajiem literātiem, kas ir Literārās akadēmijas dzejas meistardarbnīcas dalībnieki. Kopā ar Ronaldu Briedi un Amandu Aizpurieti viņi uzburs svētkus pasākumā "Rīgas vilciens atiet plkst. 17.30", kas šovakar plkst. 18.30 notiks Dubultos, Aspazijas mājā.
 
Festivāla laikā notiks vairāki tradicionālie pasākumi. Rīt interesenti varēs saklausīt dzejas atšķirības visu Latvijas reģionu dzejnieku izpildījumā pasākumā "Novadu pant-Toņi" Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā.
 
Jaunpienācēju Latvijas dzejnieku saimē šogad nav, tāpēc 8. septembrī varēs iepazīties ar dzejniekiem, kuri kopš iepriekšējā gada Dzejas dienām izdevuši grāmatu. To vidū būs Uldis Bērziņš, Edvīns Raups, Jānis Elsbergs, Ronalds Briedis, Kārlis Vērdiņš, Eduards Aivars un Jānis Rokpelnis. Šim pasākumam dots nosaukums "Atvērt nevar aizvērt", un tas notiks Ojāra Vācieša memoriālajā muzejā.
 
Savukārt 10. septembrī saietu namā "Vijoļšķūnis" notiks reliģiskās dzejas lasījumi "Dievam ir paticis, ko tu dari", kuros piedalīsies Mārtiņš Boiko, Valdis Bisenieks, Didzis Meļķis, Uldis Bērziņš, Leons Briedis, Sergejs Moreino, Olga Pētersone, Jānis Rokpelnis, Sergejs Timofejevs un Eduards Aivars, bet 12. septembrī klubā "Hamlets" plkst. 19 jau tradicionāli notiks pasākums "Klasisks dzejas vakars", kurā piedalīsies dzejnieki Anna Auziņa, Guntars Godiņš, Juris Kronbergs, Arvis Viguls. Šajā pasākumā tiks pasniegtas arī Dzejas dienu balvas.
 
Šogad Dzejas dienās tiks piedāvāta īpaši bagāta ārvalstu dzejnieku programma. Dzejas dienās piedalīsies Gintars Grajausks no Lietuvas, Emads Fuāds no Beļģijas, kā arī dzejnieki no Somijas un Igaunijas.
 
13. septembrī Spīķeros, Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja pilotprojekta "kim?" telpās, notiks diskusija "Piederība pie dažādām kultūrām - daudzveidība dzejnieku skatījumā", kurā piedalīsies pieci ārvalstu dzejnieki ar dažādu ģeogrāfisko un etnisko izcelsmi, kas patlaban vairs nedzīvo dzimtenē. Viņu vidū būs Suleimans Masomi no Vācijas, Bernadīna Evaristo no Lielbritānijas, Franseta Orsoni no Francijas, Džamšeds Masrūrs no Norvēģijas un Alens Meškovičs no Dānijas.
 
Dzejas dienu laikā literatūras mīļotājiem tiks dota iespēja jau izlasītās grāmatas bez maksas iemainīt pret citām. Grāmatu maiņas punkts ar saukli "Nāc un iemaini pret īsto!" darbosies Esplanādē laikā no 11. septembra līdz 13. septembrim, stāstīja Leimane.
 
 
Aila Ādamsone LETA
Copyright © LETA