Ņujorka, 2. sept., LETA--REUTERS. Kāda Ņujorkas bezpeļņas organizācija reizi mēnesī pilsētas ielās dala bezmaksas grāmatas, aicinot cilvēkus vairāk lasīt.
Ik mēnesi katru pirmo otrdienu brīvprātīgi no organizācijas "Choose What You Read New York" jeb "Izvēlies, ko lasīt, Ņujorka", bruņojušies ar grāmatu kastēm un transparentiem, kas aicina "Lasīt, Atkārtoti izlietot, Atkārtot", izvietojas uz pilsētas ietvēm un pie ieejām metro. Izlasot bezmaksas grāmatas, cilvēki tās var atdot atpakaļ vai ziedot savas personīgās grāmatas īpašās depozītkastēs, kas izvietotas pilsētā trīs vietās. Uz katras ziedotās grāmatas tiek uzlīmēta uzlīme ar tās bijušā īpašnieka vārdu, tādējādi iespējams uzzināt, pie cik cilvēkiem tā pabijusi.
 
"Tā ir lieliska ideja, tā iespējams gan pārlasīt klasiku, gan palasīt lubu literatūru," atzina Ņujorkas iedzīvotājs Entonijs Pasakro. "Brīnišķīgi. Tā ir brīnišķīga lieta - mudināt cilvēkus lasīt. Apmainīties ar grāmatām par velti ir vēl labāk," sacīja cits Ņujorkas iedzīvotājs Bens Gordons.
 
Organizāciju izveidoja radošās rakstīšanas studente Sarkara, izlasot par līdzīgu projektu Londonā. Sākumā viņa iesaistīja idejas realizēšanā savus draugus un popularizēja grāmatu apmaiņu sociālajos tīklos internetā.
 
Šobrīd organizācijā strādā 11 brīvprātīgie, kas palīdz ar transportu un grāmatu izdalīšanu. Kā norādīja Sarkara, galvenais mērķis ir panākt, ka grāmatas nonāk pie cilvēkiem, kas pagaidām nav dedzīgi lasītāji. Lielākais izaicinājums, pēc viņas vārdiem, ir jaunās tehnoloģijas. "Mēs pieņemam, ka informācija visu laiku mainās. Nevienam nav laika un pacietības, un tas ir ļoti skumji, jo ir patiešām brīnišķīgi pasēdēt stundu vai divas, atslēgties no visa un lasīt."
 
 
LETA REUTERS
Copyright © LETA