Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Mazajā zālē (K.Valdemāra ielā 10a, Rīgā) no 2009.gada 28.augusta līdz 27.septembrim būs skatāma marīnista Jāņa Skuča retrospektīva darbu izstāde. Izstādes atklāšanā 28.augustā plkst. 15:00 tiks atvērts izdevniecības Neputns sērijas "Studijas bibliotēka" jaunais izdevums - izstādes kuratores Gundegas Cēberes grāmata "Jānis Skučs".
"Jūra - tas ir darbs visam mūžam. Es vēl esmu tikai iesācējs!" - tā par sevi izteicies gleznotājs Jānis Skučs, kas pagājušā gadsimta otrajā pusē strādājis gandrīz vai vienīgi marīnas žanrā.
 
Jānis Skučs (1908 - 1998) Latvijas Mākslas akadēmijā 1942.gadā beidzis Vilhelma Purvīša vadīto Dabasskatu meistardarbnīcu, kopš 1938.gada regulāri piedalījies izstādēs. Kad sākās sociālistiskā reālisma kā "vienīgā pareizā mākslas virziena" slavināšana, klusā daba un ainava kļuva par sava veida māksliniecisko patvērumu tīri gleznieciskiem uzdevumiem.
 
Jaunus iespaidus Jānis Skučs guva 1951.gadā braucienā uz Roņu salu, kad pirmo reizi sev atklāja jūru, un šis jaunatradums māksliniekam sniedza gandarījumu un prieku visai turpmākajai radošajai dzīvei. Viņš izvirzīja sev uzdevumu kļūt par virtuozu jūras ainavu gleznotāju un pamazām, līdzās citiem pazīstamiem marīnistiem, piemēram, Eduardam Kalniņam, Jānim Osim, Aleksandram Zviedrim, Kārlim Melbārdim, Staņislavam Kreicam, Jānis Skučs to arī pierādīja. Viņš pieslējās marīnistu grupai, kopš 1957.gada piedalījās visās Latvijā organizētajās šī žanra izstādēs, tolaik populārajās Vissavienības marīnistu darbu skatēs Maskavā, vairākās ceļojošās izstādēs, ik reizes skatītājus priecējot ar kādu profesionālās meistarības izaugsmes demonstrējumu.
 
Skuču saistīja jūras ainavu bezgalīgais plašums un mainīgums, telpa ar dziļumu un gaismas piepildījumu, iztukšota no visa liekā. Pakāpeniski triepiens kļuva daudzveidīgāks, ekspresīvāks un jūtīgāks, liekas, viņš precīzi paņem no dabas detaļas un dažādos ritmos veido savu vienotu tēlu sistēmu. Apgūta tiek ne tikai Baltijas jūra, bet arī Atlantijas un Indijas okeāni, Antarktikas ūdeņi, vienmēr dzīvi un pulsējoši, ar paisumiem un bēgumiem nepārtrauktā noskaņu maiņā.
 
Niansētās jūras ainas ieinteresēja mākslas cienītājus ne tikai Latvijā, un Jānim Skučam, līdzīgi kā vairākiem mūsu māksliniekiem, pagājušā gadsimta nogalē izveidojās veiksmīga sadrabība ar Japānas mākslas saloniem, emocionāli piesātinātie gleznojumi rada vietu muzeju krātuvēs Latvijā un Krievijā, daudzās privātkolekcijās.
 
Jāņa Skuča atstāto darbu kopumu varētu komentēt kā viņa dzīves interpretāciju mākslas tēlos veidotā dienasgrāmatā, kas arvien apliecina, ka Skučs ir marīnists pēc dziļākās būtības. Mākslinieka radošajās izpausmēs svarīgākais ir pati glezniecība, kas balstīta uz krāsu un spēju radīt plašu emocionālu izpausmju skalu, nekad pašmērķīgi necenšoties būt aktuālam un modernam.
 
Izstādē eksponētas gleznas no mākslinieka ģimenes un Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijas.
 
Teksts: Gundega Cēbere
IZSTĀDES KURATORE:
Gundega Cēbere, LNMM B.Bērziņa memoriālās kolekcijas glabātāja
T: (+371) 67 357529, E: Gundega.Cebere@lnmm.lv
 
BIĻEŠU CENAS NB! (ar šo biļeti ir iespējams arī apskatīt pastāvīgās ekspozīcijas)
Pieaugušie: 1,00 (0,70)* Ls
Skolēni, studenti, pensionāri: 0,50 (0,30) Ls
Ģimenes biļete (1-2 pieaugušie ar 1-4 bērniem līdz 16 g.v.): 4,00 Ls
* Iekavās norādītas cenas 1 apmeklētājam grupā, kurā ir vismaz 8 dalībnieki. Grupas vadītājam ieeja bezmaksas
 
Papildu informācija:
T: (+371) 67 357527
F: (+371) 67 357520
 
 
Informāciju sagatavoja:
Nataļja Sujunšalijeva
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja reklāmas un informācijas darba kuratore
 
Preses relīze LETA
Copyright © LETA